Kocia szajka i ucho różowego jelenia

Autorka: Agata Romaniuk
Ilustratorka: Malwina Hajduk
Wydawnictwo: Agora

Poziom czytelniczy: BD I/II

 

 

 

 

Drugi tom cyklu „Kocia szajka” pióra Agaty Romaniuk, publicystki i od niedawna autorki literatury dziecięcej, znanej najmłodszym także jako internetowa Pani Wieczorynka. Pierwszą część kociej epopei pt. „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi” prezentowaliśmy na p. 9/21.

Tym razem futrzaści detektywi i kwiat cieszyńskiej policji w osobie policjantki Walerki Koczy (bez wsparcia komisarza Ludwika Psoty pochłoniętego politycznym skandalem pogryzienia polskiego burmistrza przez czeskie pchły) zajmą się sprawą zamachu na integralność różowego jelonka, figurki która przez lata wpisała się w krajobraz Cieszyna i dołączyła obok słynnych kanapek ze śledziem do symboli miasta. Agata Romaniuk w aferę z utrąceniem ucha różowemu posążkowi w lekki i interesujący sposób wplata szczegóły historii miasta, przedstawiając warte zobaczenia i skosztowania lokalne atrakcje. Ujęta w humorystyczną konwencję opowieść spodoba się czytelnikom w każdym wieku (autorka puszcza oko do starszych odbiorców opisując kocie zdobycze technologiczne).

Tak jak tom inauguracyjny, także ten bogaty jest w regionalizmy śląskie oraz szczyptę języka czeskiego. Każdy z tłumaczeniem i wymową w przypadku języka naszych południowych sąsiadów. To atrakcyjny smaczek wyróżniający cykl spośród innych przygodowo-detektywistycznych na polskim rynku wydawniczym. Wydanie w twardej oprawie, szyte, z większą czcionką i dużą ilością ilustracji, zabawnie ukazujących charakterystyczne przymioty bohaterów. Do czytania samodzielnego lub jako lektura familijna.

Powtarzając za kotką Lolą: Do jasnej myszery! To musi przeczytać każdy. Polecam szczególnie.