Podziemie. Świat pod naszymi stopami


Autor: Will Hunt
Wydawnictwo: Marginesy

 

 

Debiut książkowy amerykańskiego publicysty, fotografa, laureata kilku nagród i stypendiów, m.in. New York Foundation for the Arts oraz Thomas J. Watson Foundation, to fascynujące, wieloaspektowe spojrzenie na podziemny świat.

Will Hunt w swojej błyskotliwej opowieści zabiera czytelników pod powierzchnię ziemi, pokazując im niezwykłe, pełne tajemnic podziemne miejsca w różnych zakątkach świata (zarówno te stworzone przez człowieka, jak też przez naturę). Niezależnie od tego, czy tętnią one życiem, czy są mroczne, opuszczone i zapomniane przyciągają wszystkich podziemnofilów. Do tej grupy zalicza się też autor, który już jako nastolatek eksplorował opuszczony tunel kolejowy z początków XX wieku. Z biegiem lat jego młodzieńcza fascynacja przerodziła się w życiową pasję. W książce relacjonuje swoje podziemne wyprawy, opisuje historie podziemnofilów oraz bada relacje człowieka z podziemiem poprzez literaturę, historię, mitologię, sztukę, antropologię, filozofię, psychologię i biologię.

Hunt ma na swoim koncie mnóstwo ciekawych, pełnych przygód wypraw. W Paryżu realizował wraz z ekipą miejskich odkrywców plan przejścia katakumbami i kanałami z jednego krańca miasta na drugi. W Dakocie Południowej zjechał do opuszczonej, znajdującej się ponad półtora kilometra pod powierzchnią, kopalni złota, w której mikrobiolodzy badają podziemne życie. Wyruszył śladami starego aborygeńskiego rytuału religijnego do wnętrza kopalni ochry pochodzącej sprzed tysięcy lat. Odwiedził starożytne podziemne miasta Kapadocji. W podziemnych korytarzach Nowego Jorku tropił intrygujące fragmenty dziennika grafficiarza, człowieka widmo.

Poznamy też historie paryskich katafilów, pierwszego fotografa podziemi, pioniera kartografii jaskiniowej, „człowieka kreta”, który przez czterdzieści lat kopał pod swoim domem rozległą i głęboką sieć tuneli czy też ludzi, którzy zagubili się w podziemnych labiryntach.

„Podziemie” to fascynująca, wielowymiarowa, pełna niesamowitych faktów i ciekawych przemyśleń książka. Zawiera czarno-białe ilustracje. Oprawa miękka, klejona. Godny podziwu debiut. Szczególnie polecam.