Tu jest nasz dom. Od Alaski do Amazonii. Poznaj 20 dzieci takich jak ty


Autorka: Tracey Turner
Ilustratorka: Asa Gilland
Wydawnictwo: HarperKids

 

 

Brytyjska pisarka i szwedzka ilustratorka zabierają młodych czytelników do dwudziestu różnych miejsc na świecie, pokazując, jak żyją ich rówieśnicy.

Narratorami są dzieci, które opowiadają o miejscu swojego zamieszkania, rodzinie, szkole, sposobie życia i charakterystycznych elementach swojej kultury. Na mapie podróży znajdują się m.in.: mała wioska w Bangladeszu, skalne miasto w Kapadocji, pustkowia Alaski, kraina Masajów, Pekin, las deszczowy Amazonii, japońska wyspa Sikoku, pływająca wioska w Kambodży, zachodnia Mongolia i Szetlandy.

Wszystkie te miejsca wraz z bohaterami ukazane są na dużych, rozkładówkowych ilustracjach, nawiązujących do kart pocztowych. Podstawowe informacje, dotyczące np. położenia, liczby mieszkańców, powierzchni czy języka znajdują się na znaczku pocztowym, a nazwy zwierząt i roślin na prezentowych etykietach. W ilustracje wkomponowany jest również tekst podzielony na małe porcje.

Czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób dzieci z różnych zakątków świata spędzają czas wolny, jak wygląda ich edukacja, w co się ubierają, w jakich domach mieszkają, jakie obchodzą święta, kim chciałyby zostać w przyszłości. Poznają też charakterystyczne dla ich regionu zwierzęta, krajobrazy, zjawiska przyrodnicze, tradycje, zwyczaje oraz zabytki.

Wartościowa, niezwykle barwna książka pokazująca różnorodność i wielokulturowość świata oraz przekazująca wiele ciekawostek geograficznych i przyrodniczych. Zawiera mapę z zaznaczonymi bohaterami i miejscami. Duży format, oprawa twarda, szyta. Polecam.