Sztuka obsługi życia


Autorzy: Dominika Dudek,
Bogdan de Barbaro,
Piotr Żak
Wydawnictwo: Mando

 

 

 

 

Dziennikarz Piotr Żak przeprowadza rozmowę z duetem wybitnych psychiatrów: prof. Dominiką Dudek, specjalistką w zakresie psychiatrii klinicznej, zaburzeń depresyjnych oraz choroby dwubiegunowej, kierownikiem Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także prof. Bogdanem de Barbaro, psychoterapeutą rodzinnym, wieloletnim pracownikiem naukowym Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.

Odwołując się swoich doświadczeń zawodowych i rodzinnych rozmawiają o wpływie pandemii na rozmaite aspekty życia, rodzinę, zachowania społeczne i kulturę, prowadzeniu terapii przez Skype’a i Zooma, intymności, poczuciu osamotnienia, lękach, myśleniu depresyjnym, zmianach klimatycznych, nowych technologiach, zwierzętach domowych, systemie wartości, wierze i polityce. Poruszają wiele ważnych kwestii, takich jak: tolerancja w życiu codziennym, otwartość na inność, przełamywanie uprzedzeń, wolność i odpowiedzialność.

Przedstawiają swoje poglądy na różne sprawy, które są zazwyczaj zbieżne, ale zdarza im się wchodzić ze sobą w polemikę. W prowadzonej dyskusji odwołują się filozofii, poezji, wyników badań naukowych i przykładów z gabinetu. Dzielą się swoimi refleksjami na temat przeczytanych książek i artykułów czy obejrzanych filmów, opowiadają też sobie dowcipy i anegdoty. W książce przekonują, że warto pracować nad swoimi relacjami, otworzyć się na drugiego człowieka, podejmować trud refleksji nad sobą, szukać w sobie pozytywnych zasobów, doceniać to, co się ma oraz mieć filozoficzny stosunek do życia.

Wartościowa, bardzo interesująca rozmowa, która skłania do refleksji. Oprawa miękka, klejona. Polecam.