Chamblain Joris Od pierwszych śniegów do perseidów

Od pierwszych śniegów do perseidów

Chamblain Joris Od pierwszych śniegów do perseidówAutor: Joris Chamblain                                                       Ilustratorka: Aurelie Neyret                                    Wydawnictwo: Story House Egmont

Poziom: BD II/III

Piąta część cyklu „Pamiętniki Wisienki”. Tom czwarty: „Bogini bez oblicza” (p. 7/21). To najdojrzalsza pozycja z tej serii wydawniczej. Wcześniejsze – choć równie atrakcyjne treściowo i wizualnie – prezentowały jednak klimat rozrywkowy i takowe przeznaczenie.

Doszukiwanie się głębszych sensów nie miało specjalnego sensu. Teraz jest inaczej. Wydarzenia fabularne nawiązują do najbardziej bolesnego faktu z życia dwunastoletniej protagonistki: mianowicie, śmierci jej ojca, gdy dziewczynka miała cztery lata. Logika fabuły konsekwentnie zmierza do oczyszczenia atmosfery po przeżytej, uświadomionej po latach traumie.

Dlatego Wisienka z talentem detektywistycznym, którą pamiętamy z poprzednich odsłon, odchodzi tymczasowo w niepamięć. Koncept tomu opiera się na wielu rozmowach bohaterki z matką, wyjaśnieniu trudnych kwestii, wzajemnemu zrozumieniu i próbie otwarcia na nową przyszłość. Żeby tak się stało, trzeba było wprowadzić trochę wspomnień i retrospekcji.

Udana, niezwykle twórcza kontynuacja pozwalająca na wprowadzenie niełatwych wątków – wprost idealnych do wspólnego intepretowania dorosłych ze swoimi pociechami. Wydawca na luty 2022 zapowiedział premierę kolejnej części. Oprawa twarda, szyta.