Szkoły, do których chce się chodzić (są bliżej niż myślisz)


Autorka: Maria Hawranek
Wydawnictwo: Znak litera nova

 

 

Maria Hawranek jest reporterką (publikuje na łamach m.in. „Wysokich Obcasów”, „Dużego Formatu” i „Przekroju”) oraz współautorką dwóch książek o Ameryce Łacińskiej: „Tańczymy już tylko w Zaduszki” (p. 5/16) oraz „Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju” (p. 20/18).

W swojej najnowszej książce przygląda się edukacji alternatywnej w Polsce. Odwiedza kilka nieszablonowych szkół, rozmawia z ich założycielami, dyrektorami, nauczycielami, uczniami oraz rodzicami, poznaje atmosferę tych miejsc i promowane w nich wartości, a także obserwuje przebieg lekcji i zajęć. Spędza dzień m.in. w bezpłatnej szkole podstawowej w Krzyżówkach w Beskidzie Żywieckim, która należy do Montessori Mountain Schools (górskich szkół Montessori), skupiających się na pracy własnej uczniów i korzystających z uroków górskiej przyrody. Chodzi na lekcje do różnych klas w niepublicznej Szkole Waldorfskiej im. Janusza Korczaka w Krakowie, realizującej koncepcję austriackiego filozofa Rudolfa Steinera.

Przygląda się funkcjonowaniu Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn w Warszawie, której uczniowie co tydzień od poniedziałku do środy przebywają w podwarszawskim Świętochowie na „zielonej szkole”, a w czwartek i piątek w stolicy na warsztatach z różnych przedmiotów i miejskich wycieczkach. Szczególnie wielu entuzjastów edukacji spotyka w publicznej, bezpłatnej szkole podstawowej Cogito w Poznaniu, w której dzieci wysiewają hotele dla owadów, malują na jedwabiu, piszą opowiadania na podstawie kart gry Dixit, robią naturalną pastę do zębów, mają tutoring oraz Laboratorium demokracji. Szkoła ta jest też niesamowicie wyposażona, m.in. w salę teatralną, salę do zajęć kulinarnych, piec do wypalania gliny, drukarkę 3D, roboty i dron.

Każdej z tych placówek poświęcony jest rozdział, na końcu którego znajduje się fiszka informacyjna (adresy, ceny). W końcowej partii książki autorka prezentuje placówki po szkolnych rewolucjach, mikroszkoły, grupy skupiające dzieci w edukacji domowej, a także inne ciekawe inicjatywy edukacyjne i innowacyjne placówki. Znajdziemy też sporo informacji na temat edukacji domowej oraz propozycje inspirujących lektur i filmów.

Książka może stanowić przydatny przewodnik dla osób szukających alternatywy dla tradycyjnego systemu edukacji. Będzie też ciekawą, inspirującą lekturą dla rodziców, nauczycieli, studentów pedagogiki i wszystkich zainteresowanych edukacją. Zawiera kolorowe zdjęcia oraz bibliografię. Oprawa miękka, klejona. Polecam.