Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe


Autorka: Robin Jacobs
Ilustratorka: Sophie Williams
Wydawnictwo: Kropka

 

Świetna książka popularnonaukowa o katastrofach geologicznych i meteorologicznych autorstwa brytyjskich twórców; za tekst odpowiada Robin Jacobs, pisarka i kuratorka targów grafiki dla dzieci w Bristolu, natomiast za stronę wizualną – Sophie Williams, ilustratorka z bogatym dorobkiem.

„Co wstrząsa Ziemią?” łączy przystępnie i atrakcyjnie podaną wiedzę z zakresu geografii, geologii i meteorologii z fascynującymi ciekawostkami oraz praktycznymi wskazówkami i poradami (rewelacyjna sekcja „Co robić w razie czego?”).

Książka podzielona jest na tematyczne rozdziały omawiające różne zagadnienia związane z klęskami żywiołowymi, takimi jak na przykład: trzęsienia ziemi, tsunami, erupcja wulkanów, lawiny śnieżne, tornada i gradobicie.

Każdy rozdział składa się z kilku rozkładówek wypełnionych wyrazistymi, kreskówkowymi ilustracjami, humorystycznymi rysunkami, mapami i przekrojami, które doskonale współgrają z przystępnymi tekstami podzielonymi na małe porcje. Skonstruowane w  przejrzysty sposób rozdziały zawierają prostą definicję omawianego zjawiska, wyjaśnienie, jak ono powstaje, kiedy i gdzie występuje, jakie są jego skutki. Znajdziemy tu też omówienie rodzajów wulkanów i lawin śnieżnych, kształtów tornad, anatomii i sposobu mierzenia cyklonu tropikalnego oraz różne ostrzeżenia i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. Na końcu książki autorka porusza temat zmiany klimatu.

Pasjonująca, przekazująca wiedzę w atrakcyjny i przystępny sposób pozycja dla dzieci w wieku szkolnym, jak też świetny materiał dla nauczycieli do wykorzystania na lekcji. Zawiera indeks. Duży format. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.