Siostrzane Dzwony


Autorka: Lars Mytting
Cykl: Hekne
Wydawnictwo Otwarte

 

 

Kolejna na naszej liście książka norweskiego pisarza, dziennikarza i eseisty to powieść z elementami realizmu magicznego, która stanowi pierwszy tom trylogii „Hekne” (poprzednio: „Płyń z tonącymi” p. 14/2016).

Powieść otwiera XVII-wieczna historia syjamskich sióstr pochodzących z rodziny gospodarzy z majątku Hekne. Swoje dość krótkie życie spędziły przed warsztatem tkackim, tworząc niezwykłe, otoczone aurą tajemnicy gobeliny. Po ich tragicznej śmierci pogrążony w żałobie ojciec nakazał odlać dwa kościelne dzwony, dodając do wrzącego metalu rodowe srebro, pukiel włosów i kawałek paznokcia każdej z bliźniaczek. Z biegiem lat Siostrzane Dzwony obrosły legendą – mieszkańcy wioski wierzyli w niezwykłe zdolności dzwonów, byli przekonani, że biją one same z siebie, ostrzegając ich przed niebezpieczeństwem.

Główną bohaterką prezentowanego tomu jest młoda, bystra i uparta dziewczyna Astrid wywodząca się z rodu Hekne, która historię ponad dwustuletnich dzwonów poznaje od dziadka. Pewnej wyjątkowo mroźnej niedzieli udaje się do kościoła ze starą komornicą Klarą, która podczas nabożeństwa zamarza na śmierć. Przejęty tą tragedią nowy, młody, ambitny pastor, zwolennik nowoczesności, postanawia sprzedać zimną średniowieczną świątynię i zbudować większy, ogrzewany kościół. Sprowadza studenta Akademii Sztuk Pięknych z Drezna, który ma nadzorować rozbiórkę i przeniesienie zabytku. Gdy okazuje się, że sprzedaż obejmuje również podarowane przez dawnego przodka rodu Hekne dzwony, Astrid, która podkochuje się w pastorze, czuje się przez niego zdradzona i sprzeciwia się jego decyzji.

Fabuła przedstawia losy bohaterki na tle XIX-wiecznych norweskich realiów, w których zderzają się pogańskie wierzenia i zabobony z wiarą chrześcijańską, a tradycja z postępem.  Autor sugestywnie oddaje surowy klimat wioski i górskich krajobrazów. Pięknie napisana, klimatyczna, pełna odniesień do staronordyckich wierzeń, ludowych tradycji, architektury i sztuki sakralnej opowieść z niespieszną akcją. Okładka twarda, szyta. Polecam.