Żegnaj, niedźwiadku


Autorka: Jane Chapman
Wydawnictwo: Wilga
Poziom: BD O/I

 

Wielokrotnie nagradzana angielska ilustratorka i twórczyni autorskich książek dla dzieci subtelnie i z wyczuciem pokazuje małym czytelnikom emocje związane ze stratą bliskiej osoby i proces żałoby.

Bóbr i krecik nie potrafią pogodzić się ze śmiercią swojego przyjaciela niedźwiadka, który niespodziewanie umarł w pewien słoneczny dzień. Ogarnia ich głęboki żal, smutek i tęsknota. W trudnych sytuacjach starają się wzajemnie wspierać i często się do siebie przytulają. Kolejne etapy przeżywanej przez nich żałoby ukazane są na tle zmieniających się pór roku. Gdy nadchodzi wiosna i przyroda budzi się do życia, bóbr i krecik decydują się zajrzeć do domu niedźwiadka. Postanawiają wyremontować domek, werbując do pomocy wszystkich swoich przyjaciół. Podczas wspólnej pracy dzielą się wspomnieniami o niedźwiadku oraz odkrywają, jaką przygotował dla nich niespodziankę. Ich ukochany przyjaciel na zawsze pozostanie w ich sercach.

Autorka bardzo umiejętnie porusza trudne tematy dotyczące śmierci bliskiej osoby, tworząc uniwersalną terapeutyczną opowiastkę. Pięknie ukazuje postać zmarłego niedźwiadka, którego poznajemy z ciepłych opowieści i wspomnień jego przyjaciół. Uwagę czytelników przyciągają urocze, klimatyczne ilustracje. Wzruszająca, wartościowa i podnosząca na duchu lektura. Książkę przełożył Michał Rusinek.

Poprzednio na liście: „Kocham cię całym sercem” p. 6/2022. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.