Tajemnica zaginionej korony Radosław Jakubiak

Tajemnica zaginionej korony

Tajemnica zaginionej korony Radosław JakubiakAutor: Radosław Jakubiak                          Ilustratorka: Jola Richter-Magnuszewska      Wydawnictwo Adamada

Poziom: BD I

 

Książka Radosława Jakubiaka, autora goszczącego na naszej liście po raz pierwszy, to historia opowiedziana z przymrużeniem oka, która bawi, uczy i ćwiczy wyobraźnię.

Akcja kręci się wokół korony zgubionej przez dość niezdarnego i raczej beztroskiego króla, któremu wyobraźnia nieustannie podsuwa obrazy słodkich deserów (nie powinien ich jeść ze względu na nadwagę). Brak atrybutu nieco otwiera mu oczy na otoczenie. Zauważa, że jego żona podnosi ciężary, a w kuchni, do której nigdy nie zaglądał, znajduje mnóstwo słodkości. Tam też pojawiają się mali asystenci piekarza, Ala i Tomek, oferujący królowi detektywistyczną pomoc w odnalezieniu jego korony. Dzieci próbują rozwikłać zagadkę i podejmują dochodzenie prowadząc je na zasadzie dedukcji. Podpowiedzi szukają u mądrego bibliotekarza, od którego dowiadują się o istnieniu zjawiska grawitacji, rozpytują także napotkane na tropie śledztwa zwierzęta udzielające im różnych wskazówek w języku kocim, żabim, a nawet angielskim, co trzeba sprawnie przetłumaczyć i powiązać z łamigłówką.

W tekście znajdują się wyjaśnienia trudnych zwrotów, odniesienia do baśni i legend oraz sparafrazowane przysłowia. Jest to godna polecenia, dowcipna detektywistyczna powieść dla dzieci w przedziale wiekowym 6-8 lat, która pobudza myślenie i wciąga swoją intrygującą fabułą. Baśniowy klimat publikacji idealnie podkreślają malowane na tekturze (co daje efekt kolorowej wyklejanki) ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej. Całość ładnie wydana, w twardej, szytej oprawie.