Wychowanie bez wychowywania : jak podarować dziecku wolność i wsparcie Stefanie Stahl Julia Tomuschat

Wychowanie bez wychowywania : jak podarować dziecku wolność i wsparcie

Wychowanie bez wychowywania : jak podarować dziecku wolność i wsparcie Stefanie Stahl Julia TomuschatAutorki: Stefanie Stahl, Julia Tomuschat                Wydawnictwo Otwarte

 

Poradnik Stefanie Stahl to kolejna pozycja na liście autorstwa cenionej niemieckiej psychoterapeutki, której książki cieszą się dużą popularnością (poprzednio: “Jak się dogadywać mimo różnic? : instrukcja obsługi typów osobowości” P. 20/21), tym razem napisana w duecie z psycholożką, specjalistką zajmującą się relacjami – Julią Tomuschat.

Jest to książka kierowana do rodziców i w dużej mierze o rodzicach, skłaniająca do refleksji nad najważniejszą relacją: z dzieckiem, a także z samym sobą. Podstawowym przesłaniem publikacji jest myśl, że umiejętności potrzebne w wychowaniu dzieci sprowadzają się do dwóch kwestii: okazywania im wsparcia i ofiarowania wolności. W trakcie budowania takiego procesu istnieje konieczność zaspokajania trzech potrzeb dziecka (więzi, autonomii i własnej wartości), a kluczowe znaczenie w tworzeniu ciepłego gniazda rodzinnego ma empatia.

“Wychowanie bez wychowywania” to książka napisana rzeczowo. Nie ma w niej złotych rad, grożenia palcem ani wywoływania na czytelniku presji doskonałości czy wzbudzania w nim wyrzutów sumienia. Są natomiast pomocne wskazówki na temat odkrywania wartości, jakimi mogą kierować się współcześni rodzice. Lektura skłania do przemyśleń i uświadamia problemy, które należy przepracować. Podpowiada, w jaki sposób nie wpaść w pułapkę chęci bycia perfekcyjną matką czy idealnym ojcem. Na końcu publikacji znajdują się bibliografia, indeks oraz przypisy. Polecam zainteresowanym tematem. Miękka, klejona oprawa.