Żongler : Romain Gary Agata Tuszyńska

Żongler : Romain Gary

Żongler : Romain Gary Agata TuszyńskaAutorka: Agata Tuszyńska                                          Wydawnictwo Literackie

 

 

Autorką publikacji jest znana biografistka, spod pióra której wyszła m.in. głośna “Oskarżona : Wiera Gran”. Trzeba na wstępie zaznaczyć, że w prezentowanej biografii francuskiego pisarza, scenarzysty, lotnika i dyplomaty, Romaina Gary’ego, Agata Tuszyńska (jak zwykle zresztą) bardzo zadbała o warstwę językową, dzięki czemu utwór okazuje się nie tylko interesującym zbiorem faktów, ale też literackim doznaniem. Przy porządkowaniu zdarzeń miała o tyle trudno, że poza datami urodzenia i śmierci pisarza niewiele wiadomo o nim na pewno. W całym bogactwie doświadczeń bohatera można się łatwo zagubić, gdyż sprawnie żonglował różnymi wątkami swojego życia (stąd też tytuł utworu), stając się twórcą własnej legendy. Współczesny Don Juan, maminsynek, samobójca i mitoman, a jednocześnie bohater wojenny i bardzo dobry pisarz, który w wyniku mistyfikacji (ukrył pod pseudonimem swoją tożsamość stając się Émile’em Ajarem) dwukrotnie otrzymał francuską nagrodę literacką przyznawaną twórcy tylko raz w życiu. Autorka składa w całość życiorys artysty rozgraniczając rzeczywistość od zmyślenia i tworzy barwny portret człowieka-kameleona, zdolnego i płodnego pisarza, wrażliwego i w sposób szczególny przywiązanego do matki mężczyznę. Zaskakująca w biografii jest obecność samej Tuszyńskiej. Są tu bowiem jej listy do Romana Kacewa (tak się właściwie nazywał) i historia rodziny zaprezentowana w odniesieniu do żydowskich korzeni pisarza.

Książkę zdobi materiał ilustracyjny. Zainteresowanym oczywiście polecam. Publikacja w twardej, szytej oprawie, na końcu znajduje się wykaz źródeł i indeks nazwisk. Poprzednio A. Tuszyńskiej: “Mama zawsze wraca” (P.9/20).