Czekając na mordercę


Autorka: Fleur Hitchcock
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Poziom: BD III

 

 

Kolejna na naszej liście książka znanej brytyjskiej pisarki to wciągający  thriller dla młodzieży; poprzednio: „Chłopiec, który latał” p. 10/2020.

Akcja rozgrywa się w upalne lato w małej angielskiej wiosce. Daniel spędza tam wakacje, towarzysząc mamie, która pracuje na wykopaliskach archeologicznych jako ekspertka od kości. Pewnego dnia wraz z nowo poznaną koleżanką Florence odkrywają w opróżnionym zbiorniku retencyjnym wrak samochodu. Wydaje im się, że widzą kogoś w środku, ale gdy następnego dnia policja wyciąga auto, okazuje się, że nikogo w nim nie ma. Wkrótce w rzece pies dziewczyny znajduje przestrzeloną czaszkę. Jedna z mieszkających w wiosce kobiet jest przekonana, że są to zwłoki jej zaginionego w 1976 roku męża.

Młodzi detektywi podejrzewają, że ktoś usunął ciało z samochodu i wrzucił do rzeki. Zaczynają prowadzić własne śledztwo i odkrywać historię rodziny zaginionego mężczyzny, ale ktoś ewidentnie chce ich nastraszyć i zniechęcić do zajmowania się tą sprawą. Najpierw Daniel znajduje w swoim mieszkaniu kruki, potem zostaje prawie zgnieciony przez bele słomy, później zaś on i jego mama zostają zaatakowani przez pszczoły, które ktoś włożył pod maskę samochodu. Mimo tych niebezpiecznych sytuacji bohaterowie nie rezygnują z tropienia mordercy i odkrywania prawdy.

Autorka znakomicie buduje napięcie i poczucie niepokoju oraz doskonale oddaje duszny klimat. Uwagę młodych czytelników z pewnością też przyciągną: dynamiczna, pełna napięcia akcja (rozgrywająca się m.in. w nocy na cmentarzu), zbrodnia sprzed lat, kradzież złota, wiejskie przesądy, realne niebezpieczeństwo utraty życia oraz katastroficzne sceny powodzi. Trzymająca w napięciu, świetnie napisana i skonstruowana powieść. Okładka miękka, klejona. Bardzo polecam.