Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz


Autorzy: Manfred Deselaersem, Piotr Żyłka
Wydawnictwo Znak

 

 

Książka jest zapisem piętnastu rozmów dziennikarza Piotra Żyłki z Manfredem Deselaersem, niemieckim księdzem katolickim, który od ponad 30 lat pracuje w Polsce tuż obok dawnego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Urodzony dziesięć lat po drugiej wojnie światowej kapłan opowiada o tym, że nazizm był tematem tabu w niemieckiej przestrzeni publicznej, nie poruszanym w szkole, a nawet niemile widzianym w nauczaniu kościelnym, czego sam doświadczył jako wikariusz jednej z parafii. Kolejne rozmowy dotyczą życiowych wyborów księdza: jego drogi do kapłaństwa, motywacji, które skłoniły go do przybycia do Oświęcimia i poświęcenia się pracy w Centrum Dialogu i Modlitwy. Rozmowa o pracy doktorskiej duchownego, której tematem był Bóg i zło przenikające się w życiu Rudolfa Hessa, staje się przyczynkiem do rozważań o obecności Boga w miejscach przesiąkniętych złem oraz przemianie, nawróceniu zbrodniarza kilka dni przed wykonaniem kary śmierci i nieskończonym bożym miłosierdziu. Jedna z rozmów dotyczy Maksymiliana Kolbego i Edyty Stein, których heroiczna postawa, była umocnieniem i źródłem nadziei dla innych więźniów.

Niesamowita książka, która w kontekście wojny w Ukrainie, nabiera charakteru wielkiej przestrogi przed ideologiami, które głoszą wyższość jednych ludzi nad innymi i w imię tego sieją śmierć oraz cierpienie. Pozycja zawiera czarno-białe zdjęcia. Okładka miękka, klejona. Polecam.