Tygrys

Tygrys Cezary HarasimowiczAutor: Cezary Harasimowicz                                Ilustratorka: Marta Kurczewska                          Wydawnictwo Agora dla dzieci

Poziom: BD II

 

Nowa książka Cezarego Harasimowicza powstała zainspirowana słynną, dramatyczną historią tygrysów uratowanych z transportu śmierci na granicy polsko-białoruskiej w 2019 r. przez dyrektorkę poznańskiego zoo.

Tytułowym bohaterem tej opowieści jest Tigre, gwiazdor cyrku Paradiso, który co wieczór na arenie wykonuje popisowe numery pod dyktando niecierpliwego i surowego tresera, pana Zampano. Zwierzę któregoś razu buntuje się przed wykonaniem kolejnego skoku przez płonącą obręcz i zostaje skazane przez dyrektora cyrku na śmierć. Wraz z ośmioma innymi tygrysami które ze starości, w wyniku chorób lub z innych przyczyn nie przynosiły już właścicielowi zysku zostaje upchnięty w ciasną, brudną klatkę do ciężarówki i w fatalnych warunkach jedzie do Rosji, gdzie ma zostać “przerobiony” na lekarstwa. Wycieńczonym, głodnym i chorym tygrysom przychodzi z pomocą wybawicielka, zwana Panią od Zwierząt, która znajduje dla nich bezpieczny azyl.

Lektura, poza tym, że zostawia odbiorcę ze świadomością jaki los spotyka więzione, będące jedynie źródłem rozrywki i zarobku dzikie zwierzę oraz z brutalną prawdą o ludzkiej próżności i głupocie, jest też znakomicie opowiedzianą – z pozycji niewinnego, wrażliwego, inteligentnego Tigre’a – historią. Poetycki język i piękne ilustracje odzwierciedlają całą gamę emocji głównego bohatera, a w czytelniku wywołują wzruszenie i niezgodę na okrucieństwo wobec zwierząt. Publikacja adresowana do młodych odbiorców, będzie też pożyteczną lekcją dla dorosłych. W oprawie twardej, szytej.

Poprzednio powieść dla dorosłych C. Harasimowicza: “Była sobie miłość” (P. 11/19).