Steinbeck. Wściekły na świat


Autor: William Souder
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

Książka amerykańskiego pisarza, finalisty Pulitzera to fascynująca biografia Johna Steinbecka, wybitnego amerykańskiego pisarza, dziennikarza, autora takich dzieł, jak „Myszy i ludzie”, „Grona gniewu” czy „Na wschód od Edenu”, laureata  Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962 roku.

Souder zgłębia życie i twórczość pisarza w kontekście historycznym, kulturowym, psychologicznym i społecznym. Skrupulatnie, opierając się m.in. na korespondencji i dziennikach Steinbecka oraz archiwalnych wywiadach z osobami, które go znały, odtwarza w porządku chronologicznym jego losy od wczesnego dzieciństwa spędzonego w małym kalifornijskim miasteczku Salinas do ostatnich dni w Nowym Jorku. Steinbeck był zamkniętym w sobie, nieśmiałym i niezainteresowanym nauką dzieckiem, którego największą pasją były psy i książki. Pierwsze opowiadania zaczął pisać w szkole średniej. Podczas studiów na Stanfordzie mieszkał w szopie i podejmował dorywcze, fizyczne prace. Po kilku latach porzucił uniwersytet i wyjechał do Nowego Jorku, gdzie zaczął próbować swoich sił jako pisarz.

Autor opisuje jego trudne początki, wczesne pisarskie zmagania, pracę nad kolejnymi książkami, a w końcu twórcze, pełne sukcesów lata oraz późniejsze doświadczenia pisarskie. Śledzi ówczesne recenzje krytyków literackich i odbiór jego książek przez czytelników, odwołuje się też do późniejszych badań i interpretacji jego twórczości. Pokazuje, jak poznani przez niego ludzie oraz wydarzenia, jak chociażby Wielki Kryzys czy druga wojna światowa, wpłynęły na jego życie i podejmowane przez niego tematy w utworach. Skupia się na jego pisarskiej karierze, ale zdradza też wiele intymnych szczegółów z jego życia, dotyczących głównie jego trzech małżeństw. Z opowieści wyłania się niepewny siebie, zmagający się z wieloma problemami, gniewny, pełen niezgody na krzywdę ludzką i niesprawiedliwość, wybitnie utalentowany oraz wszechstronny pisarz, który stał się głosem poniewieranych i wyobcowanych.

Bogato udokumentowana, rzetelna, znakomicie skonstruowana i napisana biografia, a przy tym wciągająca lektura. Książka zawiera przypisy, bibliografię, indeks oraz czarno-białe ilustracje. Okładka miękka, klejona. Polecam.