Szczęśliwe i silne dziecko


Autorka: Monika Szubrycht
Wydawnictwo: Mando

 

 

Zbiór rozmów wokół problemów i kryzysów psychicznych, z jakimi mierzą się dzieci i nastolatkowie, przeprowadzonych ze specjalistami przez dziennikarkę i neurologopedkę – Monikę Szubrycht.

Autorka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd dziś biorą się kryzysy psychiczne dzieci i młodzieży oraz co zrobić, aby im zapobiec. Tematy rozmów dotyczą stanu psychicznego dzieci i młodzieży, ich problemów domowych, szkolnych i społecznych, trudności emocjonalnych, zaburzeń psychicznych i traum. Wywiady pokazują też, jakie błędy popełniają rodzice, nauczyciele i pedagodzy, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć, na co powinni zwrócić uwagę. Pomagają zrozumieć zachowanie i emocje dziecka, ale również nasze.

Dziennikarka rozmawia m.in. z Magdaleną Wiatrowską, pedagożką prowadzącą Instytut Świadomego Rodzicielstwa, która obala rozmaite mity społeczno-kulturowe, wyjaśnia, jak przebiega proces budowania tożsamości młodego człowieka i kim są sieroty VIP, przekonuje też, że dzieci są naszymi najlepszymi nauczycielami.Kolejny rozmówca, dr Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk i memetyk) mówi o potrzebie zmniejszenia presji i obniżenia poziomu wymagań względem dzieci. Z kolei Jacek Kielin (psycholog, dyrektor Ośrodka Wspierania Kompetencji Nauczycielskich i Terapeutycznych „Strefa Dobrych Emocji”) opowiada o polskim folwarcznym sposobie zarządzania ludźmi i przemocowej szkole. Podkreśla, jak ważne jest zrozumienie ucznia przejawiającego trudne zachowania, budowanie z nim relacji i wspieranie go.

Książka może służyć też jako poradnik dla rodziców i nauczycieli, w którym znajdą podpowiedzi, jak zadbać o zdrowie psychiczne dzieci, jak pomagać w rozwiązywaniu ich problemów, jak radzić sobie z rozmaitymi trudnościami. Wartościowa, uświadamiająca lektura. Okładka miękka, klejona. Polecam zainteresowanym tematem.