Oslo. Miasto, które oddycha


Autorka: Marta Hopfer-Gilles
Wydawnictwo: Wielka Litera

 

Książka dyrektorki kreatywnej, współautorki podcastu „Krwawa Skandynawia” wydana w ramach serii autorskich przewodników „Podróż nieoczywista”; poprzednio z tego cyklu wydawniczego prezentowaliśmy „Brukselę. Zwierzęcość w mieście” Grażyny Plebanek (na p. 13/2021).

Marta Hopfer-Gilles wraz ze swoim pochodzącym z Francji mężem, który jest autorem zdjęć do tej książki, mieszka w Oslo od ponad siedmiu lat. Wprawdzie pierwsze dwa lata były dla niej trudne, to kolejne utwierdziły ją przekonaniu, że Oslo jest jej miastem, miejscem świetnym do życia. Szczególnie fascynuje ją w tym mieście szacunek mieszkańców dla wspólnego dobra, wszechobecna chęć wspólnego działania (każdy daje coś od siebie dla dobra bloku, szkoły czy ulicy).

W książce pokazuje odkrywane podczas spacerów, przebieżek czy rowerowych wypraw dzikie zakątki, krajobrazy, zabytki, muzea, perełki architektoniczne, parki, ogród botaniczny, ciekawe budynki i przestrzenie. Zabiera czytelników do pełnej sielankowych, drewnianych domków dzielnicy Kampen; do parku Vigeland, w którym lubi szukać rozrzuconych wśród drzew rzeźb światowej sławy artystów; do muzeum black metalu; do klubokawiarni z sauną, w której można obejrzeć ambitny film, zrobić kurs szycia bielizny z koronki, a dzięki ciepłemu oświetleniu i zapachowi cynamonu doświadczyć norweskiej przytulności; do Domu Klimatu, w którym otwarcie mówi się o ekologicznych grzechach Norwegii; do imponującej biblioteki publicznej Deichmana, w której jest nawet studio do nagrywania podcastów (dodam jeszcze, że przeciętnie w sobotę odwiedza ją dziesięć tysięcy osób). Pokazuje nie tylko wyjątkowy charakter tych miejsc i całego miasta, ale też toczące się w nim życie, związane z nim historie, procesy i problemy (chociażby z narkotykami).

Opowieści przeplatane są wywiadami, m.in. z Erlingiem Fossenem, geografem społecznym, jednym z liderów rozwoju urbanistycznego Oslo, Leifem Gjerlandem – fascynatem historii miasta i aktywnym propagatorem projektu zachowania Oslo średniowiecznego, Knutem Skansenem – dyrektorem generalnym Biblioteki Deichmana, a także Andersem Husą, autorem popularnego bloga kulinarnego.

Książka zawiera dużo kolorowych zdjęć oraz bibliografię. Ciekawe, wielowymiarowe i nieoczywiste spojrzenie na miasto. Oprawa wzmacniana, szyta. Polecam.