Pszczelarz Józek Simona Smatana

Pszczelarz Józek

Pszczelarz Józek Simona SmatanaAutorka: Simona Smatana                      Wydawnictwo Tatarak

Poziom: BD O

 

 

 

 

 

Debiutancka książka obrazkowa słowackiej ilustratorki ukazała się w 2019 r. Od tamtej pory autorka opublikowała kolejne trzy pozycje, spośród których jedna trafiła na Przegląd w ubiegłym roku polecaliśmy wówczas “Franciszka z kompostu (P. 19/22).

Fabuła obecnie prezentowanej (jak i wspomnianej opowieści o dżdżownicy), zdradza upodobanie artystki do świata przyrody. Fascynacja ta widoczna jest na wyeksponowanych precyzyjną kreską obrazach, które ilustrują poszczególne elementy natury, ale też znakomicie oddają emocje tytułowego bohatera – zamieszkującego opustoszałą dolinę kreta. Tytułowy Józek cierpi na samotność. Staje się ona wyraźnie dostrzegalna na grafikach przedstawiających jego posępną sylwetkę odpoczywającą na hamaku, sprzątającą przytulny domek czy pochylającą się w pojedynkę nad kromką chleba z masłem. Życie głównego bohatera ulega zmianie, gdy na swojej drodze spotyka rój pszczół. Józek uczy się, jak z nimi postępować, a w okolicy zyskuje sławę jako lokalny pszczelarz. Od tego momentu na kartach książki gości tylko radość, którą artystka kreśli z równą starannością, konsekwentnie trzymając się tej samej palety barw.

Szczególnie ze względu na wizualną – utrzymaną w klimacie ciepłych brązów i kontrastujących z nimi błękitów – odsłonę opowieści, warto pokazać dzieciom prezentowany tytuł i kształtować w nich poczucie dobrego smaku od najmłodszych lat.

Publikacja wydana w twardej, szytej oprawie, zawiera kod QR z nagraniem (czyta Mateusz Damięcki).