Platerówki? Boże broń!


Autorka: Olga Wiechnik
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

 

 

 

Książka dziennikarki i redaktorki to reportaż dokumentujący historię Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Został on sformowany jako pododdział 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego w Sielcach nad Oką. Książka utkana jest z historii poszczególnych kobiet, które trafiły do tej jednostki. Wiele z nich to ofiary radzieckich czystek na Kresach po wkroczeniu wojsk sowieckich na wschodnie tereny II Rzeczpospolitej. Młode kobiety tylko z tego powodu, że były Polkami trafiały do syberyjskiej tajgi, gdzie musiały katorżniczo pracować. Okazją do wyrwania się z tego piekła i szansą na powrót do ojczyzny okazał się kobiecy batalion. Część żołnierek brała czynny udział w bitwie pod Lenino, następnie jednostka była wykorzystywana do służby wartowniczej i zapewnienia porządku na ziemiach polskich, a szczególnie w Warszawie, po jej zajęciu w styczniu 1945 roku.

Platerówki często utożsamiane są z sowieckim reżimem i umacnianiem komunistycznej władzy w Polsce, ale Wiechnik pokazuje, że historia nigdy nie jest czarno-biała. Dla wielu kobiet, które nie zdążyły wyjść z ZSRR z armią Andersa, formowane przez komunistów wojsko było jedyną drogą wiodącą do Polski. Reportaż niczym antyczna tragedia ukazuje los kobiet – ofiar wielkiej historii, desperacko walczących o siebie, rodzinę, normalne życie w ojczyźnie.

Książka zawiera przypisy końcowe, bibliografię oraz czarno-białe zdjęcia. Okładka twarda, szyta. Polecam zainteresowanym tematem.

Poprzednio na liście: „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” p. 9/2019.