Mru, Mru i kropla deszczu

Autorka: Kaisa Hopponen
Ilustratorka: Anne Vasko
Wydawnictwo: Widnokrąg
Poziom: BD O/I

Kolejna część cyklu o małej niedźwiedzicy Mru Mru tworzonego przez fińskie autorki i propagatorki ochrony środowiska; za tekst odpowiada prezenterka telewizyjna dla dzieci Kaisa Happonen, natomiast za ilustracje autorka książek obrazkowych Anne Vasko. Poprzednio na p. 9/2021 prezentowaliśmy dwa tomiki: „Mru Mru i jagoda” oraz „Mru Mru i gwiazda”.

Tym razem tytułową bohaterkę zadziwia mała chmura i kropla deszczu. Przeżywa też chwilową rozłąkę z mamą i odkrywa wartość bycia z samą sobą. Gdy na pyszczek Mru Mru spadają dwie krople deszczu, jest tym tak zaaferowana, że natychmiast chce się z kimś podzielić swoimi wrażeniami. Jej mama jednak nie ma teraz czasu, bo właśnie wychodzi gdzieś na chwilę i nie wolno jej przeszkadzać. Bohaterka wraca do chmurki, bawi się z nią i odkrywa jej fascynujące właściwości (np. że potrafi wywijać fikołki). Jednak cały czas jej radość z zabawy przeplata się ze smutkiem spowodowanym tym, że jest sama. Gdy znowu mama jest blisko niej, znika lęk i zaczyna doceniać bycie z samą sobą, wartość chwili dla siebie, gdy nikt w niczym nie przeszkadza np. podczas wpatrywania się w niebo.

Z filozoficznym tekstem wspaniale współgrają barwne ilustracje pokazujące świat z różnych perspektyw i eksponujące jego fragmenty. Autorka w prostej historyjce przemyca wiele ważnych tematów dotyczących kwestii czasu, tęsknoty, samotności, dostrzegania cudów przyrody, a także potrzeby odpoczynku, bliskości i dzielenia się radością z innymi. Okładka twarda, szyta. Polecam.