Wszyscy tak jeżdżą


Autor: Bartosz Józefiak
Wydawnictwo: Czarne

 

 

 

 

 

Książka absolwenta Polskiej Szkoły Reportażu współpracującego z Agorą i TVN dotyka tematów związanych z ruchem drogowym w naszym kraju. Autor rozpoczyna od opisu wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie, w którym pędzący tuningowanym samochodem kierowca uderzył w przechodzącą przez pasy rodzinę, a śmierć na miejscu poniósł młody mężczyzna, maż i ojciec. Jest to punkt wyjścia do opisu kilku kolejnych głośnych drogowych dramatów, rozmów z rodzinami ofiar oraz sprawcami wypadków.

Szukając przyczyn licznych tragedii na polskich drogach Józefiak wnika w środowisko miłośników palenia gumy i driftowania, fascynatów szybkich samochodów oraz uczestników nielegalnych wyścigów. Zjawisko to jest jednym z elementów ogólnego przyzwolenia na przekraczanie prędkości. Odpowiedzią na to może być odpowiednie projektowanie i budowanie infrastruktury drogowej. Autor odwiedza Jaworzno, miasto, które zmieniło swoje ulice na bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów, wprowadziło rozwiązania wymuszające wolniejszą jazdę oraz udostępniło mieszkańcom punktualną i często jeżdżącą komunikację autobusową. Doprowadziło to do redukcji wypadków, upłynniło ruch drogowy, zmniejszyło też korki.

W dalszej części książki poruszone zostały tematy związane z transportem drogowym, zarówno tym wykonywanym na dalekie odległości tirami i busami, jak też miejskim związanym z pracą kurierów, dostarczycieli jedzenia i zakupów, kierowców przewozu osób na aplikację. Problemem w branży są pieniądze, a właściwie sposób ich wypłacania. Kierowcy są zatrudniani na umowy śmieciowe lub za najniższą krajową, a reszta pensji jest wypłacana pod stołem. Materiały do reportażu Józefiak zbierał podróżując autostopem autostradą A1, zatrudniając się w jednej z firm kurierskich oraz próbując swoich sił jako dostarczyciel jedzenia w Łodzi.

Bardzo dobrze napisana książka, momentami wstrząsająca, ale otwierająca oczy na bezpieczeństwo ruchu drogowego, ukazująca, jak błąd, zlekceważenie przepisów, brawura mogą w ułamku sekundy zniszczyć życie wielu osób. Publikacja zawiera bibliografię oraz przypisy końcowe. Okładka twarda, szyta. Polecam.