Hormony rządzą


Autor: Max Nieuwdorp
Wydawnictwo: Otwarte

 

 

 

Ciekawie napisana przez doświadczonego holenderskiego endokrynologa książka popularnonaukowa o działaniu układu hormonalnego.

Autor we wstępie przybliża krótką historię hormonów, a następnie – w dziesięciu rozdziałach – opisuje rolę hormonów w ciele i życiu człowieka od ciąży i porodu przez szalejące hormony nastolatków, dorosłość oraz przekwitanie aż do starości i wieku Świętego Mikołaja. Każdy rozdział zaczyna od przedstawienia historii swojego pacjenta, następnie przechodzi do omówienia danego przypadku w świetle medycznym, natomiast w dalszej części w przystępny sposób, opierając się na badaniach i odkryciach naukowych wyjaśnia, jak działa i na co wpływa dany hormon, a jako że jest on błyskotliwym erudytą, mamy tu też fascynujące opowieści z historii ludzkości, anegdoty, zabawne ciekawostki, wątki osobiste, a także odniesienia do kultury i literatury światowej (autor śledzi np. motyw przekwitania w Biblii i literaturze starożytnej).

Z książki dowiemy się, jakie zmiany hormonalne pojawiają się w poszczególnych fazach naszego życia, w jakich procesach w naszym organizmie uczestniczą hormony, jak oddziałują one na nasz stan fizyczny i psychiczny, jak hormony wpływają na naszą tożsamość płciową i preferencje seksualne, czym są „komórki zombie” i w jaki sposób można wydłużyć sobie życie.

Autor opisuje m.in. złożone relacje między środowiskiem, żywieniem i stresem a funkcjonowaniem naszych narządów rozrodczych, działanie hormonów płciowych na ciało małego dziecka, wpływ chemikaliów na nasze hormony, rolę mikrobiomu jelitowego, czynniki wpływające na równowagę hormonalną, zaburzenia hormonalne u dzieci i dorosłych, kuracje hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne) oraz przyczyny różnych chorób endokrynnych. Porusza tu tematy dotyczące bezpłodności, przedwczesnego pokwitania dzieci, homoseksualizmu, transpłciowości, otyłości, cukrzycy, stresu, sterydów anabolicznych, menopauzy i andropauzy. W książce znajdziemy też garść wskazówek i porad.

Publikacja zawiera przypisy końcowe, wykaz hormonów, indeks oraz ilustracje. Polecam czytelnikom zainteresowanym wiedzą medyczną w lekkiej, popularnonaukowej formie. Okładka miękka, klejona.