Basia i zagadki wszechświata. Liście

Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo HarperKids

Poziom czytelniczy O/I

Książki Zofii Staneckiej już wielokrotnie pojawiały się na naszej liście. Ostatnim razem prezentowaliśmy „Na tropie potwora z Loch Ness” (przegląd 9. 2023 r.).

„Basia” to seria edukacyjno-fabularna, w której tytułowa bohaterka uczy się nowych rzeczy. W omawianym tomie jej uwaga skupia się na cyklu życiowym liścia. Wraz z nadchodzącą wiosną, dziewczynka odkrywa, że z pąków na drzewach wkrótce wyrosną liście. Basia postanowiła od tej pory obserwować, jak zmienia się liść lipy, która rośnie w sąsiednim parku. Od wiosny do jesieni bacznie obserwuje zmiany, jakie się w nim dokonują wraz z mijającymi porami roku. Fabularna część książki kończy się jesienią, kiedy liść opada na ziemię, tym samym dając schronienie zwierzętom w parku.

Druga część książki ma charakter dydaktyczny, z której młody czytelnik dowie się, jak zbudowane jest drzewo i po czym rozpoznać poszczególne gatunki. Dowie się także, które liście są jadalne, a które nadają się do zaparzania. Książka uczy szacunku wobec przyrody i zmian, jakie następują wraz z mijającymi porami roku. Zawiera kolorowe ilustracje i infografiki edukacyjne. Oprawa twarda, klejona. Polecam.