Smaczna Banda i wolny wybieg


Autor: Jory John
Wydawnictwo: HarperKids
Poziom: BD O/I

 

 

Nowa odsłona cyklu „Smaczna Banda i emocje” tworzonego przez amerykański duet autorsko-ilustracyjny; poprzednio na liście: „Fajny cieciorek” p. 7/2024.

Tym razem jest to historia introwertycznego jajka Skorupskiego (zwanego Skorupą), które mieszka w wytłaczance wraz z jedenastoma zabawowymi jajami. Każdego przedpołudnia jego współlokatorzy rozpierzchają się po sklepie i spędzają czas na tzw. wolnym wybiegu. Nasz bohater jednak nie jest zainteresowany taką formą rozrywki i nie ma ochoty na „odstawianie numerów” z innymi jajami, woli zostać w domu i wykorzystać ten czas na delektowanie się spokojem, relaks i lekturę „Pana Jajceusza”.

Podczas jednego z wolnych wybiegów grupa zwariowanych jajek za pomocą kolorowych farbek zmienia swój wygląd i rozpoczyna zabawę w chowanego. Zaniepokojony ich przedłużającą się nieobecnością Skorupski postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu i poszukać kumpli w sklepowych alejkach i zakamarkach. Włączając się do zabawy w chowanego przekonuje się, że sprawia mu to dużą frajdę. Szczególnie ekscytujące jest podążanie tropem wskazówek w celu znalezienia ostatniego jajka (ujawniają się tu jego świetne zdolności organizacyjne).

Książka pokazuje potrzebę równowagi między spędzaniem czasu we własnym towarzystwie a byciem w grupie i uczestniczeniu we wspólnej zabawie. Uczy też budować relacje z rówieśnikami. Ekipa ufarbowanych, niesfornych jajek, sklepowa sceneria, dowcipne dialogi, wątek detektywistyczny i zabawne smaczki ukryte na ilustracjach sprawią, że książka będzie porywającą lekturą nie tylko dla małych dzieci.

Kwadratowy format. Okładka twarda, szyta. Polecam.