Tu jest teraz twój dom Adopcja w Polsce Marta Wroniszewska

Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce

Tu jest teraz twój dom Adopcja w Polsce Marta WroniszewskaAutorka: Marta Wroniszewska                                            Wydawca: Wydawnictwo Czarne

 

Pierwsza na liście pozycja Marty Wroniszewskiej – dziennikarki związanej z „Dużym Formatem”, „Wysokimi Obcasami”, „Vogue”, absolwentki Polskiej Szkoły Reportażu i pedagogiki specjalnej. Jej książka to ważny głos w jakże trudnej problematyce adopcji.

Autorka proponuje bardzo szerokie ujęcie tematu: od kwestii systemowo-strukturalnych, organizacyjnych przez dramatyczne przykłady po relacje różnych stron (przedstawicieli rodzin biologicznych, adopcyjnych, zastępczych). Nie brakuje najważniejszego punktu widzenia: czyli obecnie już dorosłych porzuconych niegdyś dzieci. Niektórzy zdecydowali się na poszukiwania rodziców biologicznych. Bywały sytuacje odwrotne: to rodzice szukali po latach kontaktu z dzieckiem.

Reportaż Wroniszewskiej przepełniony jest bólem. Wrażliwi czytelnicy mogą mieć kłopot z przebrnięciem przez niektóre fragmenty. Jest to jednak naturalne w przypadku takich publikacji, której największą wartości stanowią rzetelna dokumentacja i wymiar interwencyjny. Wroniszewska skrupulatnie tłumaczy różnice między domem dziecka, rodziną zastępczą, całkowitą adopcją a pogotowiem opiekuńczym.

Niezwykle istotne fragmenty dotyczą współpracy nowych rodziców z dzieckiem adoptowanym. Książka przypadnie do gustu fanom reportażu. Osoby interesujące się adopcją powinny przeczytać tekst Wroniszewskiej obowiązkowo. Pozycja zawiera przypisy końcowe, bibliografię, filmografię, wykaz najważniejszych aktów prawnych związanych z tematyką oraz słowniczek najważniejszych pojęć i skrótów. Oprawa twarda, szyta.

Link do fragmentu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tu-jest-teraz-twoj-dom#fragment