Plotki o zwierzętach

Dementuje: Marcin z lasu Kostrzyński
ilustratorka: Natalia Berlik
Wydawnictwo: Zielona Sowa

 

 

 

 

 

Najnowsza książka Marcina Kostrzyńskiego, popularyzatora wiedzy o przyrodzie to wielkoformatowa, wyróżniająca się dopracowaną szatą graficzną publikacja ciekawostkowa, po którą z przyjemnością sięgną nie tylko najmłodsi.
Autor rozprawia się z rozpowszechnionymi mitami na temat zwierząt. Jednym z takich przekłamań, które wtłaczane są do naszych głów już w przedszkolu jest na przykład przedstawianie jeża z jabłkiem nabitym na kolce. Każdy zapewne zastanawiał się też kiedyś nad tym czy zimorodek został nazwany właśnie tak bo wykluwa się zimą, i czy myszy rzeczywiście lubią ser? Tu znajdzie odpowiedzi na tego typu zagwozdki oraz pozna nowe osobliwości świata przyrody. Wiewiórka susząca zebrane grzyby na gałązkach? Sójka kąpiąca się w mrowisku? Suseł zapominający po letargu umiejętności nabyte przed snem? Książka pełna jest tego typu zaskakujących wiadomości.

Tekst napisany jest przystępnie, poparty przykładami. Ma przesłanie ekologiczne i wege. Na przykład w rozdziale o świni autor wspomina o jej przemysłowym, kulinarnym przeznaczeniu (bez szczegółów). Wiele miejsca poświęca też na przekazanie przydatnej przy spotkaniach z dzikimi zwierzętami wiedzy ważnej tak dla ich dla bezpieczeństwa, jak i człowieka. Zawartość książki i jej oprawa graficzna zachwyca. Autorką bogatych w szczegóły, realistycznych ilustracji jest Natalia Berlik. Do ideału brak jedynie spisu treści i indeksu. Ten mankament nie przesłania jednak wartości tomu, który powinien znaleźć się na półce każdej biblioteki dla dzieci i młodzieży.
Wydanie w twardej oprawie, na kredowym papierze, szyte.