Ateny do zjedzenia


Autor: Bartek Kieżun
Wydawnictwo: Buchmann

Najnowsza książka dziennikarza kulinarnego (publikującego w magazynie „Kukbuk”, „Twoim Stylu” i „Wysokich Obcasach”), podróżnika, fotografa, autora przewodników kulinarnych nagrodzonego World Gourmand Cookbook Awards i Nagrodą Magellana to bogato ilustrowany zbiór opowieści o Atenach i przepisów kulinarnych. Poprzednio na liście: „Hiszpania do zjedzenia” p. 2/2022.

Bartek Kieżun z pasją opowiada o swojej przygodzie z Atenami i innymi greckimi miejscami. Przemierzając stolicę Grecji, odwiedza różne atrakcje turystyczne, a następnie eksploruje ich okolice. Pokazuje żywotność i energię tego miasta, serdeczność jego mieszkańców oraz niepowtarzalny klimat poszczególnych dzielnic. Wśród opisanych miejsc są rozmaite muzea, monastyry, biblioteka Hadriana, Areopag, Galeria Narodowa, Akropol, Fabryka Tytoniu, jak też piekarnie, targi, kawiarnie i restauracje.

Kieżun wyrusza również na wyprawy za miasto w poszukiwaniu rajskich plaż i wyjątkowych miejsc. Tak trafia do Eginy, Koryntu, bizantyjskiego klasztoru w Dafni, starożytnego sanktuarium w Eleusis czy uroczych miasteczek na Peloponezie. Snując opowieści o odwiedzanych miejscach przybliża ich historię, sztukę, kulturę, zwyczaje i oczywiście smaki. Książka podzielona jest na trzy części: przekąski, dania główne, chleby i słodkości. Każda opowieść okraszona jest prostym do wykonania przepisem oraz pięknymi albumowymi zdjęciami.

Ciekawa, napisana gawędziarskim stylem pozycja. Pięknie wydana, w twardej, szytej oprawie. Polecam miłośnikom książek podróżniczo-kulinarnych.