Archiwum miesiąca: luty 2025

Warsztaty literacko-teatralne dla bibliotekarzy (prowadzenie Magdalena Zarębska)

Warsztaty literacko-teatralne dla bibliotekarzy

Warsztaty literacko-teatralne dla bibliotekarzy (prowadzenie Magdalena Zarębska)

*papier nożyczki *flamastry *włóczka *kreatywność *drama *biblioterapia *teatr kamishibai to hasła jakimi można opatrzyć warsztaty literacko-teatralne dla bibliotekarzy przeprowadzone w naszej Bibliotece przez Magdalenę Zarębską autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenie odbyło się 19 lutego.

Jego uczestnicy poznali w praktyce sposoby przetwarzania tekstów literackich z wykorzystaniem elementów biblioterapii i dramy aktorskiej ukierunkowane na umiejętność współpracy i kreatywność dzieci i młodzieży tak, by powstały wartościowe scenariusze zajęć.

Było inspirująco i integrująco w myśl zasady uczyć bawiąc, bawiąc uczyć – wszystko dla młodych czytelników!

Magdalena Zarębska – autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2008 roku opowiadaniem „Czterdzieści razy Wrocław” wygrała konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich we Wrocławiu. W 2012 jej książka „Kaktus na parapecie” była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Książka „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował/ Ô tym kiej Maciej Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu” została wybrana książką roku 2013, a książka „Projekt Breslau” książką roku 2016. „Projekt Breslau” zdobył również wyróżnienie w konkursie „Książka przyjazna dziecku”, ogłoszonym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. „Wakacje u dziadków” zostały ogłoszone książką roku 2017. Od 2016 jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział we Wrocławiu, a od 2023 Unii Literackiej.

„O sztuce wystąpień publicznych” – spotkanie warsztatowo-teoretyczne z Maciejem Orłosiem

„O sztuce wystąpień publicznych” – spotkanie warsztatowo-teoretyczne z Maciejem Orłosiem

7 lutego w Bibliotece na Koszykowej odbyły się warsztaty na temat wystąpień publicznych. W tajniki tej niezwykle cennej umiejętności bibliotekarzy wprowadził Maciej Orłoś we własnej osobie. W pierwszej części uczestnicy zapoznali się z prezentacją teoretyczną, ale było wiadomo, że – jak w filmie Hitchcocka – napięcie rośnie z każdą minutą i nieuchronnie nadchodzi czas praktyki. W drugiej części zajęć chętne osoby mogły skonfrontować się z próbą wystąpienia na żywo skonstruowanego wokół fikcyjnego wydarzenia (np. spotkania autorskiego), które następnie prowadzący życzliwie, ale i z pewną surowością ocenił. Pan Maciej potwierdził znaną tezę, że Amerykanie boją się wystąpień publicznych bardziej od ataków terrorystycznych. Może tylko szczury i węże miałyby z nimi szansę. Po tak wspaniałych zajęciach nasi bibliotekarze wystąpień boją się na pewno w znacznie mniejszym stopniu. Warsztaty były praktyczną realizacją świetnej książki pana Macieja „Wystąpienia bez stresu. Jak dobrze wypaść na żywo, w mediach i internecie” (Wydawnictwo RM, 2025).

„O sztuce wystąpień publicznych” – spotkanie warsztatowo-teoretyczne z Maciejem Orłosiem„O sztuce wystąpień publicznych” – spotkanie warsztatowo-teoretyczne z Maciejem Orłosiem

 

 

 

 

 

 

„O sztuce wystąpień publicznych” – spotkanie warsztatowo-teoretyczne z Maciejem Orłosiem „O sztuce wystąpień publicznych” – spotkanie warsztatowo-teoretyczne z Maciejem Orłosiem

Atlas historii Ziemi

Autor: Christian Grataloup
Wydawnictwo Post Factum

 

 

Nowatorski atlas jest efektem dwuletniej pracy zespołu składającego się z ponad trzydziestu naukowców (w tym: astrofizyków, biologów, archeologów, biofizyków, historyków, ekologów i paleontologów), pod kierunkiem uznanego francuskiego geohistoryka, byłego profesora uniwersytetu Paris Cité – Christiana Grataloupa.

Imponujące dzieło odtwarza na trzystu mapach i infografikach (opatrzonych syntetycznymi komentarzami) historię naszej planety od Wielkiego Wybuchu do czasów obecnych. Znajdziemy tu m.in. najstarszy obraz Wszechświata, graficzną historię życia, drzewo geologiczne człowieka, archeologiczne dowody wyrobu alkoholu, a także mapy prezentujące udomowienie roślin, pierwsze wojny, początki industrializacji oraz zmiany klimatycznych i migrację ludzi.

Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów zgodnie z chronologicznymi warstwami historii Wszechświata. Każdy z nich zawiera omówienie kluczowych zagadnień związanych z danym okresem, a dodatkowo rozkładówki mające ciemne tło, które ukazują ważne momenty w historii nauki.

Bogato ilustrowana książka znakomicie łączy wiedzę z różnych dziedzin nauki, pokazując dynamikę przemian oraz wpływ ludzkości na Ziemię. Zawiera bibliografię oraz indeksy. Warta uwagi pozycja do działu nauk o Ziemi. Wydana w utwardzonej oprawie, z tasiemkową zakładką. Polecam.

Sekretna książka Flory

Autorka: Patti Callahan Henry
Wydawnictwo Świat Książki

 

Książka amerykańskiej pisarki, Patti Callahan Henry to tajemnicza opowieść o sile nadziei, która mimo upływu lat nie słabnie. Akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych, a główną bohaterkę – Hazel poznajemy w latach 60. ubiegłego wieku. Kobieta pracuje wtedy w antykwariacie i pewnego dnia wraca do niej wspomnienie tragicznego wydarzenia z przełomu lat 30. i 40., kiedy na świecie szalała wojna, a ona, będąca wtedy nastolatką, musiała zmierzyć się z własną tragedią. Otóż Flora – młodsza siostra Hazel zaginęła bez śladu i nigdy nie została odnaleziona. Przez te wszystkie lata, Hazel zdołała przyzwyczaić się do straty, lecz pewnego dnia, dostaje tajemniczą przesyłkę, która budzi w niej nadzieję, że jej siostra jednak żyje. Tą przesyłką jest książka z historią z dzieciństwa, którą mogły znać tylko siostry rozdzielone ze sobą przez los.

Powieść skutecznie trzyma czytelnika w napięciu, autorka posługuje się swobodnym, wciągającym stylem. Dwie perspektywy czasowe są jasno oznaczone i stopniują odkrywanie tajemnicy. Pakunek z sekretną książką Flory nadaje powieści baśniowego klimatu. Historia sióstr jest emocjonująca i na pewno spodoba się fanom książek obyczajowych z elementami romansowymi i kryminalnymi. Polecam, oprawa miękka, klejona.

Rozmowy o ludziach i pisaniu

Autorzy: Kazimierz Orłoś, Krzysztof Lisowski
Wydawnictwo Literackie

 

Kazimierz Orłoś – poeta, scenarzysta, dramaturg, autor słuchowisk i publicysta – w rozmowie z redaktorem i poetą, Krzysztofem Lisowskim dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat literackiej twórczości współczesnej i dawnej. Mówi o swoich ulubionych gatunkach, języku i polityce, która wkrada się do literatury, ale także o sprawach bieżących, czyli z lat 2022-2023, bo wtedy rozmowy były przeprowadzone. Dużo zatem odniesień do wojny w Ukrainie lub ówczesnych działań polskiego rządu. Jako przedstawiciel pokolenia, które przeżyło wojnę w Polsce i było świadkiem zmian społeczno-politycznych od 1935 r., opowiada o trudnych czasach PRL, wspomina także II wojnę światową.

Wywiad-rzeka został bardzo dobrze poprowadzony, pogrupowany tematycznie na rozdziały, które można czytać wyrywkowo, choć oczywiście warto przeczytać całość, bo pan Orłoś ma bardzo ciekawe spojrzenie na świat i dużą wiedzę na temat literatury, podobnie zresztą jak pan Lisowski, który mimo że pełni w wywiadzie główną rolę pytającego, także dopowiada, rozwija tematy, mówi o swoim punkcie widzenia. Książka z pewnością spodoba się wszystkim zainteresowanym literaturą. Aneks zawiera kserokopie maszynopisów niektórych dzieł lub fragmenty gazet, publikujących twórczość Orłosia. Polecam, oprawa twarda, szyta.

Wybrałam Allaha

Autorka: Danuta Awolusi
Wydawnictwo Agora

Publikacja autorstwa Danuty Awolusi prezentuje historie dziesięciu Polek, które przeszły na islam. Autorka, by w pełni zrozumieć muzułmanów, przez dwa lata wnikliwie badała ich religię, odwiedzała warszawskie meczety i domy modlitwy, rozmawiała z konwertytkami, czyli kobietami, które przeszły na islam. I to ich historie zostały opisane w książce. Kobiety chętnie opowiadały o swojej decyzji, o tym, co w islamie im się spodobało najbardziej, jak to jest być muzułmanką w Polsce, a nie jest to łatwe zadanie, ponieważ Polacy boją się islamu, negatywnie postrzegają kobiety zakrywające włosy, bo patrzą na nie z perspektywy powielanych stereotypów i mitów. Islamofobię, która kształtowana jest już od najmłodszych lat dostrzegła badaczka kultury Bliskiego Wschodu, Katarzyna Górak-Sosnowska, która twierdzi, że w polskich szkołach szerzy się zniekształcony obraz islamu, a objawienia Muhammada przedstawia się jako wizje, a przecież dla muzułmanów jest on prorokiem (s.14).

Historie każdej z kobiet poprzedza krótki wywiad, a także krótka informacja edukacyjna o filarach wiary, np. czym jest szahada, skąd się biorą informacje o nieletniości jednej z żon Mahometa lub na czym polega Nikah. Te informacje pomagają lepiej zrozumieć czytelnikowi motywy niektórych działań muzułmanek. Ich historie prezentują pokazują prawdziwą twarz islamu, bez stereotypizacji i powielanych przez media skandali wywoływanych przez fundamentalistów. Uważam, że książka jest wartościowa i pomaga budować tolerancyjne społeczeństwo. Polecam, oprawa miękka, klejona. Poprzedni tytuł autorki na liście: „Powrót matki” (P. 8/2024).

Dreszczowce

Autor: R.L. Stine
Wydawnictwo Kropka

Poziom czytelniczy BD II/III

Robert Lawrence Stine słynie z pisania horrorów dla dzieci i młodzieży. Poprzednio na liście polecaliśmy tytuł „Kill czyli zabić” (P. 1/2022). Dzisiaj prezentujemy zbiór dziesięciu opowiadań dla dzieci, które, jak sam tytuł głosi, mają wzbudzać dreszcze w czytelniku. Są tu charakterystyczne dla thrillerów zwroty akcji, narracja trzymająca w napięciu, elementy fantastyczne i nadprzyrodzone. Każde opowiadanie dotyczy innej historii i nie łączą się one w całość. Akcja opowiadań rozgrywa się w świecie współczesnym, zabarwionym fantastyką.

Niezwykłe przygody przytrafiają się dziecięcym bohaterom, mierzącym się z różnymi lękami i problemami. Czytelnik za sprawą opowiadań pozna chłopca, któremu zatrzymał się czas lub dziewczynkę, opiekującą się naprawdę strasznymi dziećmi, trafi do nawiedzonego domu lub auta, spotka robale i duchy. Opowiadania mają odpowiednią dla dzieci dawkę grozy, ale też sporo humoru. Historie pobudzają także do refleksji, ponieważ fabuła często krąży wokół rzeczywistych problemów dzieci i nastolatków, takich jak rówieśnicze kłótnie lub poczucie osamotnienia. Bardzo polecam, oprawa twarda, szyta.