Archiwum miesiąca: kwiecień 2021
„Wszyscy jesteśmy kosmitami”
„Kuku Król”
„Woda”
Autorka: Anna Skowrońska
Opracowanie graficzne i ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak
Wydawnictwo: Muchomor
Kolejny tom popularnonaukowej serii o żywiołach skierowanej do młodych odbiorców, do której tekst napisała autorka książek dla dzieci, redaktor naczelna Muchomora – Anna Skowrońska, ilustracje zaś stworzyły cenione graficzki – Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Poprzednia część, „Wiatr” (p. 23/20), była nominowana do nagrody graficznej Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.
Tym razem autorka omawia różnorodne zagadnienia związane z wodą, przedstawia mnóstwo fascynujących wodnych ciekawostek oraz przemyca sporo wiedzy z fizyki, geografii, biologii oraz ekologii. Ciekawie opowiada o mieszkańcach oceanu, podwodnych statkach, pracy polarników i morskich archeologów, japońskich staruszkach nurkujących w poszukiwaniu pereł, podróżach statkami, uprawie ryżu, historii Titanica, transatlantyckich wyprawach kajakiem, wodnych katastrofach oraz największej na świecie tamie na rzece Jangcy. Porusza też tematy ekologiczne, przedstawiając zarówno najważniejsze problemy, jak też pozytywne przykłady, np. młodego, holenderskiego nurka, który zainicjował akcję zbierania pieniędzy na budowę maszyny sprzątającej ocean.
Książka składa się z krótkich, atrakcyjnie opracowanych graficznie rozdziałów. Znajdziemy tu pomysłowe mapy, przekroje, humorystyczne ilustracje oraz wyróżnione informacje.
Bogata w fakty i ciekawostki, atrakcyjna, wartościowa publikacja. Bardzo polecam zarówno młodym miłośnikom przyrody, jak i nauczycielom szkół podstawowych jako materiał uatrakcyjniający lekcje. Wielkoformatowa, starannie wydana, w twardej, szytej oprawie.
„Felek i Tola i urodziny Henia”, „Felek i Tola i burza”
Autorka: Sylvia Vanden Heede
Ilustrator: Thé Tjong-Khing
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Poziom: BD 0
Kolejne dwie części serii o przygodach lisa Felka oraz zajączki Toli, adresowanej do najmłodszych czytelników, stworzonej przez cenioną flamandzką autorkę oraz holenderskiego mistrza grafiki książkowej. Poprzednio: „Felek i Tola i nowy sąsiad” p. 3/21.
„Jednoosobowa mafia. Misiek z Nadarzyna”
„Później”
„Szalej”
„Anglik, który ocalił japońskie wiśnie”
Autorka: Naoko Abe
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Naoko Abe jest mieszkająca w Londynie japońską dziennikarką, autorką książek non-fiction. Omawiana publikacja jest portretem Anglika, Ingrama Collingwooda, który był znawcą ozdobnych wiśni zwanych po japońsku „sakura”. Ich ochronie poświecił większość swojego życia, przeciwstawiając się niszczeniu różnorodności gatunków.
Kwitnienie wiśni symbolizowało kiedyś nową epokę. W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego dzieci obowiązkowo fotografowano pod takim drzewem. Wokół krótkiego życia kwiatów wiśni rozwinęła się cała kultura „sakury”.
Japońska dziennikarka natrafia na ślad brytyjskiego badacza Collingwooda i postanawia dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Odnajduje potomków, a w ich domu ogromny zbiór dzienników, notatek, fotografii, wycinków z gazet. Okazuje się że Ingram znał całą elitę japońską początku XX wieku. Naoko przeprowadza wywiady, odtwarza historię. Maluje obraz Collingwooda, bogatego wnuka założyciela magazynu „Illustrated London News”, ornitologa, ekologa, agnostyka, żołnierza, męża, ojca, dziadka, który w swoim ogrodzie w Kencie stworzył największą na świecie kolekcję wiśni poza Japonią.
Książka jest zapisem dziejów Wielkiej Brytanii i Japonii, dwóch krajów wyspiarskich, żyjących w przyjaźni przez dziesiątki lat. Jest biografią człowieka, który był zamożnym dżentelmenem, dla przyjemności zgłębiającym rozmaite dyscypliny naukowe. W krótkim czasie stał się w nich ekspertem. To fascynującą lektura, przedstawiającą przede wszystkim kulturę Japonii, sentymentalna podróż w głąb czasów. Można ją szczególnie polecić miłośnikom przyrody i pasjonatom ogrodnictwa. Nie należy zrażać się okładką, która zupełnie nie pasuje do treści książki.
Oprawa miękka, ilustracje czarno-białe, aneks: najważniejsze odmiany wiśni, miejsca gdzie można podziwiać kwitnące wiśnie, przypisy, indeks.