Przegląd Nowości

 • Sklep z marzeniami domowej roboty
  Autorka: Magdalena Walkowiak Ilustratorka: Hanna Kosz Wydawnictwo: Kinderkulka Poziom czytelniczy: BD I         Debiut literacki Magdaleny Walkowiak, wrocławskiej policjantki, która zainspirowana obserwacją świątecznej gorączki prezentowej syna, stworzyła wartościową opowieść o tym, że mieć nie znaczy być. Bohaterem książki jest Tomek Mamwszystko. Chłopiec mieszka w Rzeczowie. To niezwykłe miasto spełniające wszystkie oczekiwania mieszkańców, którym nigdy niczego nie brakuje. Pracują by kupować, kupują by podziwiać coraz to nowe, posiadane rzeczy. To podziwianie to nieodłączny element wolnego czasu po pracy i szkole. Nawet w wakacje ulice miasta są puste. Dzieci siedzą samotnie w domach oglądając zgromadzone, najnowsze kolekcje zabawek, szczoteczek do zębów a nawet skarpetek, wybierane z kolejnych katalogów. Tomek jednak czuje, że nie ma wszystkiego, że czegoś mu brakuje. Nie potrafi tego nazwać. Przypadkiem trafia do tajemniczego sklepu i dowiaduje się, co może wypełnić pustkę którą czuje. Chłopiec odkrywa czym są marzenia, jak je pielęgnować i dzielić się nimi. Wkrótce wszyscy mieszkańcy Rzeczowa przypominają sobie sens tego wyrzuconego przed laty ze słownika wyrazu, odczuwają dawno zapomniane bezinteresowną radość i przyjemność wspólnie spędzonego czasu. Na drodze do szczęścia staje im jednak… Nuda, która dotychczas rządziła miastem. Chłopiec stawia jej czoło. Ceną przegranej są marzenia… Klimatyczna, wciągająca historia ma wszystko to, czego oczekiwać należy od przygodowo fantastycznej opowieści przemycającej pod powierzchnią dynamicznej akcji wartościowe przesłanie. Konsumpcjonizm i materializm to zmory współczesności. Dziecięce pokoje pełne są zabawek, którymi obdarowani cieszą bardzo krótko skupiając uwagę na kolejnych zachciankach. Historia Tomka Mamwszystko i jego przyjaciół (o równie znaczących nazwiskach jak np. Julek Jeszczewiecej) może być zaczątkiem będącej wyzwaniem, ale zapewne interesującej rozmowy z dziećmi. Być może każdy z nas może stać się Tadeuszem Aureliuszem Korneliuszem Wyobraźsobie ze sklepu z marzeniami domowej roboty? Ilustracje stworzyła pochodząca z Białorusi ilustratorka i projektantka graficzna, Hanna Kosz. Ukryła na kartach wiele ciekawych szczegółów czekających na spostrzegawczego czytelnika. Świetna lektura. Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, na papierze kredowym, szyte. Większa czcionka. Zajrzyj do środka: https://kinderkulka.pl/ksiazki/sklep-z-marzeniami-domowej-roboty/
 • Duch śniegów. Śladami tybetańskiej pantery
  Autor: Sylvain Tesson Wydawnictwo: Noir sur Blanc   Najnowsza książka słynnego francuskiego podróżnika i pisarza to sugestywny, poetycki zapis wyprawy na wyżyny Tybetu w poszukiwaniu pantery śnieżnej, na którą wyruszył w towarzystwie wybitnego fotografa dzikiej przyrody (Vincenta Muniera), realizatorki filmów o zwierzętach zagrożonych wyginięciem (Marie) oraz filozofa i erudyty (Leo). Poszukiwacze śladów tybetańskiej pantery przemierzają góry Kunlan, płaskowyż Czangtang i kanion w regionie Zadoi (autor ze względu na bezpieczeństwo narażonej na wyginięcie pantery nie podaje dokładnych nazw miejsc, używa wspólnie wymyślonych z towarzyszami wyprawy, poetyckich określeń geograficznych). Zatrzymują się w chatkach, owczarni, rozbijają też namioty. Codziennie wychodzą z bazy przed wschodem słońca, przez wiele godzin obserwują okolice przez lunetę i czekają na ukazanie się pantery śnieżnej – tajemniczej bestii, nieuchwytnego „ducha śniegów”, „totemu zaginionych istot”. W trakcie wielogodzinnych czatów na mrozie Tesson uczy się dostrzegać to, co niezauważalne, napawa się widokiem dzikich zwierząt „ucieleśniających zmysłowość, wolność i niezależność”, kontempluje tybetański świat, a także zanurza się we wspomnieniach. Autor znakomicie łączy relację z podróży z poetyckimi opisami przyrody, aforyzmami, filozoficznymi i metafizycznymi rozważaniami oraz wątkami osobistymi, tworząc niezwykłą, pełną odniesień do starożytnych Greków, buddyzmu, współczesnej literatury i sztuki opowieść, w której oddaje hołd naturze, pięknu, a także dwóm kobietom – zmarłej matce i dziewczynie, którą stracił w młodości. Książka składa się z krótkich, kilkustronicowych rozdziałów. Idealna do niespiesznej lektury. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. „Duch śniegu” został bestsellerem we Francji i zdobył nagrodę Renaudota. Poprzednio prezentowaliśmy: „Lato z Homerem” p. 24/19.
 • Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko
  Autor: Bohdan Tadeusz Woronowicz Wydawnictwo: Media Rodzina Książka wybitnego psychiatry, specjalisty w zakresie diagnostyki i terapii uzależnień, wieloletniego ordynatora Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, autora wielu artykułów naukowych oraz kilku książek, m.in. „Uzależnienia. Geneza, terapia i powrót do zdrowia” p. 15/09. Tym razem autor przybliża problematykę uzależnień behawioralnych (od zachowań lub czynności), pomagając zrozumieć przeżycia osób uzależnionych i ich problemowe, często nieracjonalne zachowania. W przystępny sposób omawia m.in. zaburzenia uprawiania hazardu, zaburzenia korzystania z internetu i smartfona, pracoholizm, kompulsywne zachowania seksualne, zakupoholizm, uzależnienie od ćwiczeń fizycznych, zaburzenia jedzenia i odżywiania się. Porusza tutaj bardzo aktualne problemy, takie jak e-hazard, cybersamobójstwa, seks internetowy, uzależnienie od robienia selfie, ortoreksja, permareksja czy mediaholizm. Zagłębiając się w problematykę uzależnień behawioralnych, analizuje ich przyczyny, przedstawia kolejne fazy rozwoju choroby oraz ogólne zasady leczenia, a także zwraca uwagę na mechanizmy psychologiczne, które utrzymują osobę uzależnioną w nieświadomości problemu. Odwołuje się zarówno do swojego wieloletniego doświadczenia klinicznego, statystyk oraz najnowszych badań i prac naukowych, jak też do historii, mitologii, filozofii oraz współczesnych zjawisk społecznych i kulturowych. W książce znajdziemy zestawy pytań i testów, które pomogą zidentyfikować problem u siebie lub w bliskim otoczeniu, a także wiele wskazówek i praktycznych porad. Dowiemy się, jak rozpoznawać rożnego rodzaju uzależnienia, jak im zapobiegać, jak sobie z nimi radzić oraz gdzie szukać wsparcia. Wartościowa, ciekawa i przydatna książka dla specjalistów zajmujących się pomocą osobom uzależnionym i ich bliskich, a także czytelników zainteresowanych tematem. Pozycja zawiera obszerna bibliografię. Oprawa miękka, klejona. Polecam.
 • Sempre Suzan. Wspomnienie o Susan Sontag
  Autorka: Sigrid Nunez Wydawnictwo: Pauza   Książka wspomnieniowa o wybitnej eseistce Susan Sontag (1933-2004), autorstwa amerykańskiej pisarki, ukazała się w oryginale w 2011 roku. Autorka znana jest polskim czytelnikom z dwóch powieści – nagrodzonego prestiżową National Book Award w 2018 roku „Przyjaciela” (p. 13/19 ), a także „Pełni miłości” (p. 1/21). Nunez poznała słynną pisarkę w 1976 roku, kiedy tuż po skończeniu studiów pracowała jako asystentka redaktora w „The New York Review of Books”. Zaczęła odwiedzać Sontag z polecenia znajomych z redakcji, aby pomagać jej z korespondencją. Wkrótce związała się z synem swojej pracodawczyni, Davidem, stając się częścią rodziny. Autorka wspomina ten okres wspólnego życia we troje w słynnym apartamencie na Manhattanie, jak też późniejsze kontakty z pisarką (po rozstaniu się z Davidem). Opisuje niezwykle intensywny styl życia „hiperaktywnej” pisarki, przez której mieszkanie przewijały się tłumy artystów i pisarzy. Opowiada o jej podejściu do życia i ludzi, nawykach, silnej więzi z synem, pracy twórczej, pasjach, książkach, problemach zdrowotnych, związku z francuską producentką filmową, Nicole Stephane, czy też romansie z Josefem Brodskim. Dowiemy się, że słynna pisarka nie znosiła samotności, nudy i służalczości, nie nosiła torebek, obgryzała paznokcie, czytała przynajmniej jedną książkę dziennie, a wśród pisarzy, których twórczość ją ekscytowała, był Stanisław Lem. Z opowieści wyłania się portret wybitnej intelektualistki, ale też trudnej, autorytarnej, krytycznej wobec innych kobiety. Książka napisana jest lekkim stylem. Ciekawa lektura dla czytelników zainteresowanych postacią i twórczością pisarki oraz życiem nowojorskiej bohemy artystycznej. Oprawa miękka, klejona.
 • Zabawa w chowanego
  Autor: Guillaume Musso Wydawnictwo: Albatros   Kolejna na naszej liście książka jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy to nietypowa powieść obyczajowa z wątkami kryminalnymi, romansowymi i fantastycznymi, której fabuła osnuta jest wokół życia pisarzy, wydawców, literatury oraz procesu tworzenia fikcji. Poprzednio: „Sekretne życie pisarzy” (p. 21/20). Opowieść zbudowana jest z kilku historii i opowiedziana z kilku perspektyw. Jedna z nich opowiada o dramatycznych przeżyciach ukrywającej się przed publicznością autorki nagradzanych powieści, Flory Conway, której córka została porwana podczas zabawy w chowanego w ich apartamencie na Brooklynie. Wydawczyni jej książek, próbując ją zmotywować do napisania kolejnej powieści, podarowuje jej pióro Virginii Woolf. Prowadzący śledztwo policjant odkrywa, że w sklepie z antykami, w którym został zakupiony drogocenny prezent, jest wystawiony na sprzedaż kapeć jej zagonionej córeczki. Po oddaniu pióra do analizy w laboratorium okazuje się, że w atramencie jest krew dziecka pisarki. To wtedy zrozpaczona Flora, odkrywa, że jest marionetką w rękach pisarza, tragiczną bohaterką jego powieści. Owego pisarza poznajemy w kolejnej części. To francuski czterdziestopięcioletni autor bestsellerowych powieści, Romain Ozorski, który przeżywa kryzys twórczy, uczuciowy i rodzinny. Ma zszarganą reputację przez byłą żonę, w dodatku dowiaduje się, że ma ona zamiar wyjechać z ich synkiem do Stanów Zjednoczonych. Chcąc odzyskać kontrolę nad swoim życiem, postanawia spotkać się ze swoją bohaterką. I jest też „Trzecia strona lustra”, w której się wszystko wyjaśnia. Autor, łącząc w swojej opowieści światy pisarzy i bohaterów, rzeczywistość i fikcję, zgłębia temat roli pisarza i jego relacji ze stworzonym bohaterem. Znajdziemy tu rozważania o procesie twórczym, metodach pisania, zasadach konstruowania opowieści, strzelbie Czechowa, a także mnóstwo nawiązań do życia i dzieł sławnych pisarzy (spis cytowanych dzieł znajduje się na końcu książki). Dobrze napisana, wielowarstwowa, intrygująca lektura. Oprawa miękka, klejona. Polecam.
 • Czerwony kaszmir
  Autorka: Christiana Moreau Wydawnictwo: Czarna Owca     Książka belgijskiej malarki, rzeźbiarki i pisarki to poruszająca historia kilku kobiet pochodzących z dwóch różnych kultur i światów, która dotyka wielu aktualnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, nierówność społeczna, wyzysk, niewolnictwo, rasizm i migracja. Młoda mongolska dziewczyna Bolormaa, której imię oznacza kryształ, musi porzucić swoją rodzinną jurtę i koczownicze życie w dzikich, bezkresnych stepach. Jej rodzina bowiem podjęła decyzję o przeprowadzce do miasta. Dziewczyna po raz ostatni zbiera kozi puch, ręcznie barwi kaszmir przy użyciu stepowych roślin i robi czerwony sweterek. Sprzedaje go na targu eleganckiej Włoszce, Alessandrze, która wraz z koleżanką prowadzi luksusowy butik odzieżowy we Florencji. Dostaje też od niej wizytówkę. „Wykarmiona wiatrem na stepie” bohaterka trafia do chińskiej fabryki dziewiarskiej, w której ciężko pracuje po jedenaście godzin i mieszaka w tragicznych warunkach. Po dramatycznych wydarzeniach (została zgwałcona przez szefa personelu), nie mogąc już dłużej znieść uwięzienia i upokorzeń postanawia wraz ze swoją chińską przyjaciółką uciec z tego miejsca. Tak rozpoczyna się ich długa wyprawa z Azji do Europy. Równocześnie śledzimy życie włoskich bohaterek i losy kaszmirowego sweterka. Autorka zgrabnie łączy wszystkie wątki i splata losy bohaterów. Malarsko odtwarza klimat mongolskich stepów i toskańskich krajobrazów. Zestawiając dwa odległe od siebie miasta, chińskie Ordos i włoskie Prato, pokazuje, że niewiele się one od siebie różnią – w obu jest ogromny problem źle opłacanych robotników, którzy są traktowani jak niewolnicy, tania i posłuszna siła robocza. Pokazuje również, jak powinno wyglądać przedsiębiorstwo mające charakter etyczny, które stawia na godziwe wynagrodzenie zarówno producentów surowca, jak i pracowników. Napisana plastycznym językiem, poruszająca opowieść o tęsknocie za rajem utraconym, walce o wolność i lepsze życie, sile i odwadze kobiet, przyjaźni oraz cudowności kaszmiru. Oprawa miękka, klejona. Polecam.
 • Książki
  Ilustratorka: Nikola Kucharska Teksty: Joanna Kończak i Katarzyna Piętka Seria: Jak to działa? Wydawnictwo: Nasza Księgarnia   Kolejny tom popularnonaukowej serii „Jak to działa?” autorstwa cenionej ilustratorki i twórczyni komiksów, tym razem przybliża młodym czytelnikom historię książek, papieru, druku i bibliotek. Świetnym ilustracjom Nikoli Kucharskiej towarzyszą teksty Joanny Kończak i Katarzyny Piętki. W tej części dziadek Ignacy pomaga swojej dociekliwej wnuczce Klarze rozwijać pasję książkową. Zabiera ją na targi książek, do papierni w Dusznikach-Zdroju na warsztaty robienia papieru czerpanego, do zrekonstruowanej pracowni Gutenberga i na spotkanie autorskie w bibliotece. Tłumaczy, jak zbudowana jest książka, a także jak wygląda proces jej powstawania – od napisania do wydrukowania. Czytelnicy będą mieli też okazję zajrzeć do średniowiecznego skryptorium i pracowni zecera. Poznają gusta czytelnicze członków rodziny Klary i ich imponujący księgozbiór, zawody dla bibliofili, nietypowe książki i inspirujących autorów. Znajdą też świetne przekroje biblioteki i wydawnictwa. Książka znakomicie łączy wiedzę historyczną z faktami i ciekawostkami dotyczącymi współczesności, a także ze szczyptą humoru. Uwagę czytelników przyciągną pełne szczegółów ilustracje z komiksowymi dymkami. Obowiązkowa lektura dla każdego bibliofila. Duży format, oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.
 • W domu. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska
  Autorka: Agnieszka Żelewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia     Kartonowa książka nagradzanej ilustratorki (zdobywczyni m.in. wyróżnienia Pro Bolonia 2001 za ilustracje do książki „Sznurkowa Historia” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel) to znakomity słownik obrazkowy z okienkami do nauki języka angielskiego. Zawiera ponad dwieście słówek podzielonych na siedem kategorii, np. dom i ogród, rodzina, kuchnia, łazienka i garaż. Pojawiają się tu angielsko-polskie nazwy zabawek, ubrań, sprzętów, naczyń, produktów spożywczych oraz części ciała. Na realistycznych ilustracjach dzieci znajdą mnóstwo zabawnych szczegółów, takich jak baśniowe krasnoludki, kosmiczne stworki czy myszki w uroczych ubrankach (ich domek ukrywa się pod jednym z okienek). Bajecznie kolorowe ilustracje z pomysłowymi okienkami kryjącymi wiele niespodzianek ułatwią zapamiętywanie znaczenia słówek. Atrakcyjna propozycja do nauki języka angielskiego dla małych dzieci. Większy format, całokartonowa. Bardzo polecam.
 • Sposób na złość
  Autorka: Hallee Adelman Seria: Sposób na emocje Wydawnictwo: Słowne Młode Poziom: BD O/I   Kolejny tomik serii „Sposób na emocje” autorstwa amerykańskiej pisarki i producentki filmowej pokazuje dzieciom, jak radzić sobie ze złością (ostatnio prezentowaliśmy na p. 14/21 dwa tytuły: „Sposób na zmartwienie” oraz „Sposób na smutek”). Opowiada o perypetiach Kai, która od rana doświadcza różnych przykrości. Młodszy brat porozrzucał zabawki w jej pokoju, wysypał psu jej ulubione płatki i zniszczył jej czapkę, w dodatku mama go usprawiedliwia, że jest jeszcze mały. Rozzłoszczona dziewczynka w drodze do szkoły wyładowuje swoją złość na koledze, raniąc jego uczucia. Takie zachowanie jeszcze bardziej pogarsza jej samopoczucie. Chce to zmienić i sama wymyśla, jak naprawi swój błąd. Autorka na przykładzie Kai pokazuje zachowania dziecka podejmowane pod wpływem złości, a także stany, w jakich może ono się znaleźć, gdy doświadcza silnych emocji (jednym z nich jest np. ucieczka). Zwraca uwagę na potrzeby dziecka, jego uczucia i doznania. Z prostą, realistyczną historyjką świetnie współgrają wyraziste, czytelne ilustracje uwypuklające emocje dzieci. Na końcu książki znajduje się nota dla rodziców napisana przez Małgorzatę Musiał, pedagożkę, autorkę bloga Dobra Relacja, w której udziela wskazówek, jak towarzyszyć dziecku w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Wartościowa lektura z optymistycznym przesłaniem. Oprawa twarda, szyta. Polecam.
 • W nawiedzonym zamczysku
  Autor: Jan Łada Wydawnictwo: Zysk i S-ka             Pierwsze, powojenne wydanie powieści Jana Łady czyli publikującego pod pseudonimem ks. Jana Gnatowskiego (1855-1925). Jego twórczość była zakazana w PRL. W 1951 roku utwory Jana Łady zostały wycofane z bibliotek. Nieliczne egzemplarze przetrwały w zbiorach prywatnych. Początkowo „W zaklętym zamczysku” ukazywała w odcinkach, w 1914 roku w „Słowie” a w 1925 opublikował ją już jako całość Gebethner i Wolf. Obecne wydanie zostało poddane redakcji. Zmieniony został oryginalny tytuł na „W nawiedzonym zamczysku”. Ingerencje redakcji dotyczyły także warstwy językowej i ograniczenia występowania wyrażeń pochodzących ze staropolszczyzny, łaciny i języka ukraińskiego. Tekst został zaadaptowany dla współczesnego odbiorcy. Tytuł sugeruje klasyczną powieść grozy, ale w rzeczywistości fabuła bardziej przywodzi na myśl Trylogię, chociaż utrzymana jest w aurze niesamowitości. To barwna i dramatyczna historia miłosna, z akcją osadzoną na Kresach, w XVII wieku. Ukazuje losy potomków zwaśnionych od wieków rodów Miśniakowskich i Turbojskich, którzy wbrew rodowej vendetcie zakochują się w sobie. Porwania i zajazdy, nawiedzenia, klątwa, oskarżenia o czary, nieszczęśliwa miłość, niezwykle plastyczne opisy starosłowiańskich wierzeń i obrzędów to wybuchowa i ryzykowna mieszanka fabularna, ale mimo upływu czasu broni się doskonale. Elementem, który przyciągnie uwagę czytelników jest ciekawie ukazany folklor, kultywowane przedchrześcijańskie, starosłowiańskie rytuały, szczególnie Kupalnocka opisana tu z detalem oraz barwna i żywa, niejednoznaczna postać kresowej piękności z ludu, ofiary własnej urody. Czyta się świetnie. Polecam. Staranna edycja. Książka wydana w twardej oprawie, z obwolutą, szyta. Większa czcionka.
 • Yasuke. Afrykański samuraj w feudalnej Japonii
  Autorzy: Thomas Lockley, Geoffrey Girard Wydawnictwo: Kirin             Monografia poświęcona samurajowi Yasuke, postaci mniej znanej w naszym kręgu kulturowym, poza środowiskiem fanów anime i mangi. Stał się on bowiem jedną z ikonicznych postaci tych nurtów. Na pomysł stworzenia biografii czarnoskórego samuraja, którego istnienie potwierdzone zostało w annałach jezuitów w 1579 roku, wpadł Thomas Lockley, wykładowca Nihon University College of Law w Japonii. Pracę nad książką rozpoczął w 2009 roku a ukończył, przy współpracy pisarza non fiction i beletrystyki Geoffreya Girarda, dziesięć lat później. Efektem jest obszerne, zbliżone konwencją pisarską do narracji powieściowej bogate w materiał ilustracyjny opracowanie. Mrówczy wysiłek badaczy dał najpełniejszy w literaturze przedmiotu portret pierwszego w Japonii, potwierdzonego źródłami samuraja i prawdopodobnie ronina afrykańskiego pochodzenia. Monografia przynosi też ogrom wiadomości na temat historii i kultury Japonii XVI wieku, prób jej chrystianizacji a rozbudowane przypisy niosą pokaźny ładunek wiedzy, który mógłby stanowić odrębne opracowanie. Lektura niezwykle cenna dla zainteresowanych historią Kraju Kwitnącej Wiśni. Tekst bardzo przystępny, nie wymaga wiedzy eksperckiej. Wydanie w miękkiej, lakierowanej oprawie, klejone. Zawiera bibliografię (obcojęz.). Czytelna, większa czcionka.
 • Czeka cię śmierć
  Autorka: Cynthia Murphy Wydawnictwo: 4Ya             Debiut literacki Cynthii Murphy. Autorka studiowała historię sztuki i archeologię, specjalizuje się w literaturze nurtu young adult. Jest nauczycielką. „Czeka Cię śmierć” to świetnie zaaranżowana, długo zwodząca czytelnika intryga sugerująca, że ma do czynienia z thrillerem psychologicznym. Jej szesnastoletnia bohaterka przyjeżdża do Londynu na kurs aktorski z szansą na stypendium w prestiżowej szkole teatralnej. Przejęta i nieco przestraszona pierwszą tak daleką, samotną podróżą trafia do akademika, gdzie spotyka niezwykle sympatyczną dziewczynę, która prosi ją o zamianę pokoi. Bohaterka godzi się. Niedługo po tym, gdy chce jej oddać zawieruszone dokumenty znajduje ją martwą… Informacja o tym wydarzeniu szybko obiega szkołę dając nieśmiałej bohaterce niechcianą sławę. Wkrótce okazuje się też, że każda z osób okazująca jej sympatię i pomoc ulega rozmaitym wypadkom. Przerażona, ale i zdeterminowana by kontynuować kurs dziewczyna zazwyczaj spędza czas w bibliotece izolując się od przejawów rówieśniczego ostracyzmu. Tam zyskuje wsparcie i pomoc w rozwikłaniu śmiertelnej zagadki. Czuje, że morderca poluje właśnie na nią. W sugestywnie oddany klimat ciągłego zagrożenia wpleciony jest wątek miłosny i ciekawy motyw wiktoriański. Bohaterka odbywa praktyki w muzeum ulicy wiktoriańskiej, przebrana stosowanie do epoki. W jednej z sal znajduje portret przedwcześnie zmarłej dziedziczki fortuny z tego okresu, łudząco podobnej do niej. Razem z nią praktyki odbywa nieco starszy student, w którym szybko się zadurza. W dalszej części intrygi stopniowo pojawia się coraz więcej wątków nadprzyrodzonych, umiejętnie wkomponowanych w rozwój akcji. Ciekawa, wciągająca powieść zadowoli czytelników wybierających literaturę młodzieżową na skraju nurtów young i new adult, lubiących powieści grozy urozmaicone wątkiem detektywistycznym. Książka przynosi też z wiele ciekawostek o epoce wiktoriańskiej, szczególnie dotyczące obrzędów funeralnych. Polecam. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone. Nieco większa czcionka.
 • Zagadka stacji kosmicznej
  Autorka: Zofia Staniszewska Ilustrator: Artur Nowicki Wydawnictwo: Debit Poziom czytelniczy: BD I         Ósma część przygodowo-detektywistycznej serii z bohaterami, bliźniakami Ignacym i Melą. Tym razem rodzeństwo przeżywa kosmiczną przygodę. Zostają zakwalifikowani do eksperymentalnego lotu kosmicznego i włączeni do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po emocjonującej podróży rakietą poznają codzienność życia kosmonautów na orbicie. Czytelnicy dowiadują się mnóstwa ciekawostek na temat przeprowadzanych w kosmosie eksperymentów naukowych, takich jak hodowla roślin czy bakterii, wyposażenia stacji orbitalnej. Z pewnością najbardziej ucieszą ich fragmenty opisujące ekwilibrystykę uczestników lotu podczas jedzenia, ćwiczeń, higieny czy spania a zadziwią sposoby pozyskania wody pitnej. Tak jak w innych tomach będą mieli do wyboru dwa zakończenia fabuły. Nie zabraknie tez i dreszczyku. Ignacego spotka niebezpieczna przygoda w przestrzeni kosmicznej. Rodzeństwo uratuje też stację kosmiczną przed katastrofą. Towarzyszący dzieciom na stacji naukowcy to postacie autentyczne, chociaż nie przebywali w rzeczywistości na orbicie w jednym czasie. To Peggy Anette Whitson, Chris Austin Hadield, Naoko Yamazaki i Anatolij Iwaniszyn. Tomik opatrzony jest słowniczkiem terminologicznym, zawierającym także krótkie biogramy wspomnianych naukowców. Przygodowa konwencja, humor i lekkość narracji to już znak firmowy cyklu. Polecam nie tylko znającym poprzednie tomy. Wydanie w twardej oprawie, szyte, z większą czcionka. Czarno-białe ilustracje. Kolejne tomy: „Zagadka królowej parku” (2017) , „Zagadka biblioteki” (p. 9/17), Zagadka dębów rogalińskich” (p. 11/17) , „Zagadka jaskini” (2018), „Zagadka kapsuły czasu” (2018), „ Zagadka teatru” (p. 21/18), „Zagadka Zawiszy Czarnego” (p. 11/20).
 • Tajemnica pereł lady Jerland, Fałszywy detektyw
  Autor: Dariusz Rekosz Ilustratorka: Natalia Harańczyk Wydawnictwo: Tandem Poziom czytelniczy: BD II         Nowy cykl w serii wydawnictwa Tadam „Klasyka dla dzieci” to adaptacja powieści Maurice’a Leblanca o Arsenie Lupin, postaci literackiej która zawładnęła małym i wielkim ekranem. Wkroczyła nawet do świata mangi. Dariusz Rekosz podjął się przetworzenia oryginału na formę przystępną dla młodych czytelników. Powstały w ten sposób cztery tomy: „Tajemnica pereł lady Jerland”, „Fałszywy detektyw”, „Ucieczka z więzienia” i „Naszyjnik cesarzowej”. Dwa pierwsze prezentujemy na dzisiejszym przeglądzie. Inaugurujący cykl tomik przedstawia zagadkę kradzieży na ekskluzywnym statku. Czytelnik obserwuje rozwój wydarzeń, starania młodej dziedziczki fortuny, kapitana wycieczkowca oraz pewnego, uczynnego doradcy handlowego by zidentyfikować ukrywającego się wśród gości Arsena Lupin. Spostrzegawczy czytelnik ma szansę domyśleć się przed nimi personaliów poszukiwanego. Drugi tom ukazuje słynnego włamywacza osadzonego w więzieniu, w pojedynczej celi. Ku zdumieniu stróżów prawa nadal zza krat prowadzi swoją działalność. Tym razem wysyła list, w którym informuje francuskiego barona, iż zamierza odebrać mu zgromadzone przez jego ród precjoza. Nawet obecność słynnego detektywa, który schwytał Arsena Lupin nie ustrzeże jego drogocennych zbiorów. Obie historie napisane są lekkim, przystępnym stylem, prostymi, nieskomplikowanymi zdaniami dostosowanymi do możliwości młodszych czytelników. Przygodowo-detektywistyczna, niepozbawiona humoru fabuła, odpowiednio w stosunku do oryginału uproszczona to bardzo dobre wprowadzenie w świat klasycznego kryminału. To będzie zajmująca lektura. Zwłaszcza tom drugi. Warto zachować kolejność wydawniczą w lekturze tomów. Czarno-białe ilustracje. Większa, dobrze czytelna czcionka. Książki w twardej oprawie, szyte. Estetyczne wydanie i poręczny format.
 • Maleńkie Królestwo
  Autor: Etgar Keret Ilustratorka: Tami Bezaleli Wydawnictwo: Widnokrąg Poziom czytelniczy: BD I         Piękna, opowiedziana z wzruszająca prostotą wielowymiarowa baśń. Pierwszą refleksją po jej lekturze będzie zapewne myśl o nieubłaganym czasie i nieuchronności zmian. Odczytać ją można również jako przypowieść o samotności, przyjaźni, o prawie do szczęścia. Maleńcy poddani opuszczają Maleńkie Królestwo realizując własne marzenia. Zostawiają pustkę, którą trzeba wypełnić. Tyci Król i jego Mądry Doradca muszą dostosować się do spodziewanej, ale nie do końca chcianej sytuacji i odnaleźć się w nowej/starej roli. Baśń ilustrowana jest ekspresyjnymi, wykonanymi piórkiem rysunkami izraelskiej artystki Tami Bezaleli. Doskonale komponują się w tekstem Etgara Kereta, podkreślając jego refleksyjny klimat. Piękna, zarówno odczytana dosłownie przez młodszych i jako metafora dla czytelników z większym bagażem doświadczeń opowieść do wielokrotnej lektury. Książka w twardej, lakierowanej okładce, szyta, na kartonowym papierze. Większa  czcionka. Zajrzyj do środka: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/malenkie-krolestwo/
 • Japonia
  Autorka: Jola Jaworska Wydawnictwo: Mamania             Zwracająca uwagę szatą graficzną publikacja popularno-naukowa dla młodych czytelników (7+) autorstwa ilustratorki i projektantki graficznej. Książka powstała pod wrażeniem podróży Joli Jaworskiej do Japonii. Stworzyła wtedy serię akwarel i grafik. Po dołączeniu do nich tekstu powstała książka, która będzie świetnym wprowadzeniem w kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzisiejszą i dawną Japonię poznaje czytelnik w towarzystwie przewodnika – kota Kotaru, który przekazuje mu podstawowe wiadomości na jej temat, czyniąc to z wdziękiem i humorem. Treść uporządkowana jest w rozdziałach poświęconych geografii, religii i związanej z nią architekturze, obyczajom dnia codziennego, kulinariom, edukacji, świętom. Tomik niesie duży ładunek wiedzy więc nie jest to lektura na jeden raz, ale napisana przystępnie i z sympatią dla odbiorcy a przy tym nie infantylnie, zatem i dorosły czytelnik z chęcią zapozna się z jej treścią. Autorka zadbała o wygodę czytającego. Wszystkie wyrażenia z języka japońskiego są za każdym razem tłumaczone, podane z wymową nawet jeśli pojawiają się w tekście któryś raz z rzędu. Świetna lektura dla każdego chcącego poszerzyć odrobinę wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni. „Kocie ścieżki” to autorski, edukacyjny cykl, w którym Jola Jaworska opisywać będzie kolejne kraje świata. Nowy tom poświęcony będzie Skandynawii i Finlandii a przewodnikiem po nich będzie kotka norweska Lumikki. Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, na papierze kredowym, bogato ilustrowane. Fragment publikacji: https://mamania.pl/product-pol-762-Kocie-sciezki-Japonia.html
 • Niepoprawna mnogość
    redakcja: Lucy Caldwell Wydawnictwo Pauza   Lucy Caldwell jest irlandzką dramatopisarką, autorką trzech powieści i dwóch zbiorów opowiadań. „Niepoprawna mnogość” to antologia współczesnych opowiadań irlandzkich, która ukazała się pod jej redakcją. Caldwell zastanawia się nad tym co oznacza słowo pochodzenie. Czy Irlandczykiem jest tylko ten, kto urodził się w Irlandii, czy także ten, kto mieszka w Irlandii od wielu lat? Antologia ma prezentować złoty wiek irlandzkiej literatury, nową odmianę realizmu magicznego, świeżość wnoszoną przez imigrantów, twórczość stawiającą odważne pytania o feminizm i integralność cielesną. Na publikację składają się dwadzieścia cztery najbardziej reprezentatywne, zdaniem Caldwell, opowiadania. Większość z nich napisały kobiety. W ich tekstach odnajdujemy obraz współczesnego świata. Młodzi ludzie odrzucają zasady, którymi kierowali się ich rodzice. Żyją szybko i intensywnie. Znajomości są przelotne, uczucia nieistotne, jak komentarze na profilach społecznościowych. Jedna z bohaterek, Claire, poznaje w kinie chłopaka. Natychmiast dodaje go do znajomych na Facebooku. Następnego dnia ten sam Facebook informuje ją, że Alex nie żyje. Dobrze zna realia udanej zabawy w nocnym klubie, wiec początkowo podejrzewa, że ten post na profilu informujący o jego śmierci, to głupi żart kolegów. Prowadzi własne dochodzenie w sieci, niestety śmierć okazuje się być prawdziwa. Chłopak popełnił samobójstwo. Nie wszystkie opowiadania w sposób dosłowny przedstawiają rzeczywistość. W jednym z nich Mały John boi się basenów, nie lubi się rozbierać, wstydzi się swojego ciała. Ojciec natomiast uwielbia pływać i znacznie lepiej czuje się w towarzystwie małych dzieci, niż wśród dorosłych. Uczy syna, jak się rozbierać na basenie, ale nie ma w tym zwykłej ojcowskiej miłości. Jest niezdrowa relacja i złość, że Mały John za szybko dojrzewa. W kolejnej opowieści Conor i Reece odgrywają rolę dobrych małżonków. Rozwiedli się, ale nie przekazali tej informacji ojcu Conora. Myślą, że jest stary i chory. Nie chcą go denerwować. Tymczasem on właśnie znalazł sobie nową kobietę. Zbiór opowiadań to wciągająca lektura. Każdy tekst jest zaproszeniem do innego świata, intymnych przeżyć i doświadczeń. Polecam. Oprawa miękka, klejona. 
 • Tajemnica rzekomego małżonka
    Autor: Jeff Cohen Wydawnictwo Prószyński i S-ka   E.J. Copperman to pseudonim literacki Jeffa Cohena, pochodzącego z New Jersey autora powieści kryminalnych, między innymi „Tajemnicy brakującej głowy”. W najnowszą opowieść kryminalną Cohen ponownie wplata wątek choroby. Bohaterem znowu jest Samuel Hoenig, który ma zespół Aspergera. Prowadzi Biuro Odpowiedzi na Pytania. W poprzedniej części zastanawiał się kto ukradł zamrożoną głowę z Instytutu Krioniki Garden State. Tym razem odwiedza go młoda kobieta. Szuka odpowiedzi na pytanie kim jest mężczyzna, który sypia w jej łóżku i jest jej mężem. Poznała go na balu przebierańców, gdzie wypiła dwa kieliszki wina, a potem urwał jej się film i nie wie, co działo się przez trzy kolejne dni. Podobno wzięła ślub z tym mężczyzną już w drugim dniu znajomości. Ktoś nawet zrobił im zdjęcia, ale ona niestety niczego nie pamięta. Samuel Hoenig nie jest detektywem, ale postanawia rozwiązać tę zagadkę. Ma zespół Aspergera i wie, że powinien panować nad swoimi odruchami. Nie potrafi obserwować i interpretować mowy ciała innych ludzi. Aby zrealizować nowe zlecenie potrzebuje kogoś, kto pomoże mu skupić się na niuansach i odczytywać ukryte znaczenia. Nieoczekiwanie w biurze pojawia się ów podejrzany mąż. Samuel wzoruje się na Sherlocku Holmesie.  Jego spostrzegawczość pozostawia jednak wiele do życzenia. Autor umiejętnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi. Bohater ma specyficzny sposób bycia i bardzo dobre relacje z matką. Książka jest napisana lekko, z dystansem i dużym poczuciem humoru. Cohen obala stereotypy dotyczące zespołu Aspergera i pokazuje czytelnikowi świat widziany oczami osób chorych. Polecam. Oprawa miękka, klejona.
 • Lecę. Piloci mi to powiedzieli
    Autor: Jan Pelczar Wydawnictwo Czarne   Jan Pelczar jest dziennikarzem radiowym, reportażystą. „Lecę. Piloci mi to powiedzieli” to jego pierwsza książka. We wstępie wspomina pierwsze podróże samolotem, porównuje swoje przeżycia do tych, które opisuje jego babcia i córka. Dla starszego pokolenia samolot to zagrożenie, hałas, spadające bomby. Dla młodych podniebny lot jest zwyczajnym sposobem na szybkie przemieszczanie się. Autor przeprowadza rozmowy z pilotami i pilotkami. Próbuje udowodnić, że nie nie trzeba mieć nadzwyczajnych cech, aby uprawiać ten zawód. Wystarczą określone predyspozycje, uważność, umiejętność rozpoznawania priorytetów, dar dobrej komunikacji z innymi. W tej branży za prawdziwych fachowców uważa się instruktorów z aeroklubów. Oni muszą wiedzieć wszystko o właściwościach powierzchni nośnych i warunkach termicznych, nie mogą całkowicie powierzyć sterów komputerom. Wielu młodych ludzi zaczyna przygodę z lotnictwem właśnie w aeroklubach, ale droga do zdobycia licencji i pracy pilota jest bardzo długa. Wymóg dotyczący nalotu, czyli liczby godzin w powietrzu za sterami, jest trudny do spełnienia i bardzo kosztowny. Bohaterowie reportaży opowiadają o stresie towarzyszącym im podczas szkolenia. Aby zdobyć licencję liniową trzeba zdać czternaście egzaminów teoretycznych w ciągu trzech miesięcy. Przejść kilka rozmów kwalifikacyjnych i testów psychologicznych. A wcześniej należy jeszcze zdobyć licencję turystyczną i zawodową. Kandydaci na pilotów linii pasażerskich muszą więc być cierpliwi, konsekwentni i bardzo pracowici. System szkolenia sprawia, że w branży zostają sami pasjonaci. Pilot poświęca tej pasji wszystko, czas, pieniądze, rodzinę. W pocie czoła zdobywa konkretny zawód. Niestety, gdy pojawia się kryzys, taki jak pandemia, często zostaje bez pracy. Jego zdrowie jest nadszarpnięte, przez złe warunki panujące na dużych wysokościach, wibracje, hałas i promieniowanie kosmiczne. Szkoda, że Pelczar nie pozwala bohaterom opowiedzieć swojej historii od początku do końca. Poszczególne rozdziały składają się z poszatkowanych wypowiedzi różnych osób, to utrudnia czytelnikowi zagłębienie się w temat i zrozumienie motywacji, przyczyn sukcesów i porażek konkretnych ludzi.  Mimo tego, książka może przypaść do gustu czytelnikom interesującym się lotnictwem. Polecam. Oprawa twarda, szyta.
 • Plac Leńskiego
    Autor: Daniel Wyszogrodzki Wydawnictwo Marginesy Daniel Wyszogrodzki jest tłumaczem, dziennikarzem muzycznym, wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, byłym kierownikiem literackim Teatru Muzycznego Roma, autorem książki biograficznej „Satysfakcja – The Rolling Stones”, leksykonu „Ale musicale!” (p. 24/2018) i przekładów tekstów piosenek z popularnych musicali. Plac Leńskiego, dzisiaj plac Hallera, to miejsce w którym mieszkał w dzieciństwie. Autor tak tytułuje swoją książkę i niemalże miesiąc po miesiącu relacjonuje wydarzenia ze swojego życia. Opisuje wczesną śmierć matki, która długo chorowała na płuca. Opowiada o domu dziadków, pracy ojca, ulubionych zabawach, pierwszych kolegach, nauce czytania, wakacjach w rodzinnym mieście babci. Stara się dotrzeć do najgłębszych zakamarków swojej pamięci. O pierwsze lata życia musi pytać ojca, który przyznaje, że było biednie i ciasno. Kiedy ojciec dostał mieszkanie na Saskiej Kępie przeprowadził się tam z mamą. Ze względu na jej chorobę małe dziecko musiało zostać z dziadkami. Takie były czasy i tak robili wtedy wszyscy. Książka Wyszogrodzkiego jest obszernym zapisem realiów życia w czasach wczesnego PRL. To zachwyt nad wszechobecną nudą i szarzyzną, która zmuszała do wynajdywania sobie pożytecznych zajęć. Wspomnienie prawdziwej radości z możliwości oglądania czarno-białej telewizji czy wyjścia do kina, wyjazdu za granicę, studiowania papierowych map i encyklopedii Gutenberga. Autor nie ocenia i nie krytykuje decyzji dorosłych. Staje w pozycji dziecka, które przygląda się światu i jeszcze nie wie, co jest dobre, a co złe. Świat go pochłania. Pomysł na książkę jest bardzo ciekawy. Pięćset pięćdziesiąt stron opowieści o dzieciństwie, napisanej błyskotliwie i z humorem, bez megalomanii i patosu. Historia kończy się w ósmej klasie, kiedy w nastolatku budzą się uczucia, a talent pisarski i wygrana olimpiada polonistyczna stają się przepustką do dobrej szkoły i lepszej przyszłości. Polecam. Oprawa miękka, klejona. 
 • Stany osobne Ameryki
    Autorka: Aneta Radziejowska Wydawnictwo Pascal Aneta Radziejowska jest reporterką, dziennikarką, tłumaczką, autorką przewodników po Nowym Yorku. W przeglądzie 22/2017 omawialiśmy jej książkę „I [love] New York”. W najnowszej publikacji Radziejowska opisuje Amerykę w trakcie trwającej pandemii. W Central Parku swoje namioty rozkładają szpitale polowe Samaritan’s Purse wspierane przez konserwatywną organizację Grahamów. Amerykanie protestują, wieszając na płotach transparenty. Nawet w tak trudnym dla wszystkich czasie trwa walka polityczna. Kaznodzieje zbijają fortunę na głoszeniu niestworzonych teorii o cudownych uzdrowieniach. Dorabiają się milionowych majątków, prowadząc prywatne kościoły. Mimo to chętnie ustawiają się w kolejce po wielomilionowe pożyczki rozdzielane w ramach pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały przez COVID-19. Autorka w reporterskim stylu przybliża czytelnikowi amerykańską rzeczywistość. Opowiada o mrożących krew w żyłach morderstwach, na przykład o Sandy Hook, gdzie młody chłopak zastrzelił swoją matkę, wszedł do szkoły i zabił dwadzieścia sześć osób, dzieci i nauczycieli. Na końcu popełnił samobójstwo. Media społecznościowe, na czele z twórcami spiskowych teorii dziejów, udowadniały, że całe to wydarzenie było mistyfikacją. Rodzice ofiar musieli uciekać przed napastliwymi zaczepkami, mailami, listami i dziwnymi prezentami. Nie pozwolono im przeżyć żałoby. W tle toczyła się walka o powszechny dostęp do broni. Okazuje się , że informacje płynące z sieci mogą przyczyną zaburzeń psychicznych u osób szczególnie wrażliwych. Coraz częściej w USA mamy do czynienia z atakami na instytucje, prywatne domy i ich mieszkańców, które są spowodowane plotką, domysłem, nieprawdziwą teorią. Takie wiadomości rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie za pośrednictwem Facebooka. Młodzi ludzie chętnie dorabiają sobie, tworząc setki fikcyjnych kont, generujących posty dotyczące konkretnych tematów, związanych na przykład z kampanią wyborczą. Nie wiedzą nawet, że biorą udział w neurotycznej grze, która jest zarządzana przez wariatów. Dzisiaj w Ameryce nawet niewielka firma, zajmująca się na przykład produkcją mebli, może stać się ofiarą sieciowych psychopatów, którzy na podstawie różnych domysłów i skojarzeń będą podejrzewać właścicieli o handel noworodkami. Tak upadają nawet duże przedsiębiorstwa. Z powodu plotki. Książka jest bardzo ciekawą lekturą i z pewnością zainteresuje czytelników obserwujących zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie pod wpływem technologii i mediów. Polecam. Oprawa miękka, klejona, kolorowe ilustracje.
 • Shenzhen
  Shenzhen Guy DelisleAutor: Guy Delisle                                                Wydawnictwo: Kultura Gniewu   Komiks autobiograficzny znakomitego kanadyjskiego rysownika – Guya Delisle’a. Poprzednio na liście: „Zakładnik. Historia ucieczki” (p. 19/17). W chińskim mieście, które dało tytuł tej powieści graficznej, autor spędził trzy miesiące, pracując nad filmem animowanym. Pobyt był specyficzny. Delisle potraktował wyjazd niemal wyłącznie jako podróż służbową, niespecjalnie interesował się tutejszymi ludźmi ani architekturą, mało wychodził, wieczorną nudę zabijał czytaniem książek. Z takich elementów zbudował komiks, w którym jednak niemało zabawnych obserwacji, ostro stawianych diagnoz, refleksji na temat ludzkości. Delisle z obojętności wobec egzotycznego otoczenia uczynił atut, ponieważ podczas lektury i tak pozostaje nieodparte wrażenie dość silnego poznania tej odległej krainy. Dominuje dystans i komizm, lekkość tekstu i rysunku. Bardzo oryginalne dzieło, wydane oryginalnie w 2000 roku, zapoczątkowało wielką karierę autora. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.
 • Ted Bundy. Bestia obok mnie
  Ted Bundy Bestia obok mnie Ann RuleAutorka: Ann Rule                                                           Wydawca: SQN   Idealna propozycja dla fanów kryminalistyki. To zdecydowanie najsłynniejsza książka w dorobku Ann Rule (poprzednio na liście: „Serce pełne kłamstw” (p. 7/12) – absolwentki psychologii, świetniej znającej się na administracji policyjnej i prowadzeniu dochodzeń na miejscach zbrodni. Autorka dobrze też znała się z samym Tedem Bundym. Działali razem w ośrodku pomocy kryzysowej w Seattle. Umiejętność korzystania z kompetencji zawodowych łączy się więc na kartach prezentowanej pozycji z zażyłością osobistą. Rule nie kochała Bundy’ego (ani on jej), ale łączyły ich więzi przyjaźni. Kobieta korespondowała z mordercą jeszcze długo po jego aresztowaniu, do końca jakby powątpiewając w winę. Lektura przynosi mnóstwo szczegółowych informacji z sal sądowych, dużo faktów biograficznych, drobiazgowych relacji ze śledztw. Momenty gdy policja była na tropie Bundy’ego, a jego bliscy zaczynają domyślać się prawdy, mrożą krew w żyłach. Rule sporo miejsca poświęca też ofiarom, które w tego typu pisarstwie stają się często jedynie anonimowym dodatkiem do diabelskiego menu. Polskie wydanie oparto na najnowszym amerykańskim pochodzącym z 2008 roku. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.
 • Czy naprawdę schamieliśmy? Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony
  Czy naprawdę schamieliśmy George OrwellAutor: George Orwell                                                            Wydawca: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza   Zbiór rozmaitości pióra George’a Orwella. Fani tego kultowego pisarza znajdą tu szereg niepublikowanych wcześniej w Polsce felietonów, esejów oraz wybór szkiców literackich z ostatniego notatnika literackiego Orwella, na podstawie których można prześledzić, czym jeszcze uraczyłby świat autor „Roku 1984”, gdyby nie umarł. Jeśli chodzi o pozostałe teksty, zakres tematyczny robi wrażenie. Orwell porusza zróżnicowaną problematykę o cięższym i lżejszym kalibrze. Jest tutaj sporo o stanie umysłów i kondycji psychiczno-moralnej podzielonych Brytyjczyków. Dla oddechu dostajemy analizę ogłoszeń matrymonialnych wygłaszaną z przymrużeniem oka, ale z domieszką orwellowskiej przenikliwości. Wśród ciekawostek warto zwrócić uwagę na ankietę „Koszty pisania”. Orwell odpowiedział w niej na pytania redakcji pisma „Horizon” wysłane do kilkunastu pisarzy. Całość pozwala poznać inne wcielenie twórcy „Folwarku zwierzęcego”, odsłania też trochę kuchni literackiej. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.
 • Moja praca, moja pasja. Zadbaj o udane życie zawodowe
  Moja praca, moja pasja Cal NewportAutor: Cal Newport                                                       Wydawnictwo: Studio EMKA   Kolejna pozycja na liście wielce oryginalnego informatyka, profesora Georgetown University. Poprzednio zaprezentowaliśmy: „Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie” (p. 8/20). W tej książce Newport polemizuje z popularną tezą, jakoby praca powiązana z pasją przynosi najwięcej satysfakcji. Otóż nie – stwierdza autor, który przede wszystkim postuluje pogodzić się z losem. Mianowicie, prawdziwa pasja występuje szalenie rzadko; poza tym często nie występuje w parze z możliwością zarabiania. Newport miażdży więc motywacyjne przemowy choćby Steve’a Jobsa, pokazuje na jego przykładzie, że droga na szczyt zawiera mnóstwo nieoczywistości. Autor popularyzuje postawę rzemieślnika – czyli zaprzeczenia pasjonata – który dąży krok po kroku do celu, szuka pozytywów w pracy niezależnie od konkretnego zajęcia. Przekaz Newporta sięga daleko poza najbardziej pragmatyczny wymiar. Jest blisko psychologicznych uwarunkowań człowieka, który często ślepo wierzy w osiągnięcie natychmiastowego sukcesu i spełnienia, po czym najczęściej zmienia pracę i to wcale nie na lepszą. Newport próbuje więc zaszczepić w czytelnikach ideę niedoskonałości naszego położenia. Jeśli ją okiełznamy, właściwie wszystkie rzeczy związane z pracą nabiorą więcej sensu. Udana pozycja, autor cechuje się wybitną inteligencją i przenikliwą oceną rzeczywistości. Pozycja zawiera przypisy, indeks, słownik. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.  
 • Jak fotografować kota?
  Jak fotografować kota Joanna ZaleskaAutorka: Joanna Zaleska                                         Wydawnictwo: Helion   Bardzo interesujący poradnik Joanny Zaleskiej, łódzkiej fotoreporterki, specjalizującej się w uwiecznianiu na zdjęciach zwierząt, wśród których koty mają dla niej palmę pierwszeństwa. Książka jest krótka, ale zwięzłość nie szkodzi jej merytoryce. Ta stoi na najwyższym poziomie. Autorka przedstawia zarys dziejów kociej fotografii, precyzyjnie omawia kwestie sprzętu i możliwości obróbki graficznej. Ponadto Zaleska posiada dużą wiedzę o kotach jako takich. Nie brakuje więc informacji o samym zachowaniu zwierząt, właściwym rozumieniu wysyłanych przez nie sygnałów, a wszystko po to, aby człowiek chwytający za aparat wiedział, z jak specyficznym modelem ma do czynienia. Publikacji o kotach powstaje całe mnóstwo. Ta zdecydowanie wyróżnia się oryginalną tematyką. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.
 • Stół
  Stół Marta HorbalAutorka: Marta Horbal                                           Wydawnictwo: JanKa   Marta Horbal ma świetne nawyki lekturowe. Zaczytuje się między innymi w twórczości Davida Fostera Wallace’a. Istniała ogromna szansa na to, że autorka z taką inspiracją w ręku zaoferuje czytelnikom oryginalny i dojrzały debiut. Tak dokładnie się stało. Powieść „Stół” potwierdza to, co wiadomo od dawna. Najciekawsze rzeczy w polskiej prozie dzieją się na uboczu, na drugim albo nawet trzecim planie, często z dala od najbardziej prestiżowych nagród. To nie może być przypadek, że jeden z bohaterów powieści ogląda „Świat według Kiepskich”. Twórcy tego popularnego sitcomu zrealizowali wszak odcinek pt. „Życie rodzinne”, dla którego inspiracją był słynny film Krzysztofa Zanussiego. Podobny rozpad więzi rodzinnych obserwujemy w „Stole”. Tytułowy przedmiot ma przyjemne konotacje, ale pod powierzchnią stołu nie zawsze jest wesoło. I nie ulega wątpliwości, że podstołowy smutek jest zdecydowanie bardziej frapujący literacko niż udane święta. Życie rodziny wymyślonej przez Horbal wchodzi w fazę rozsypki. Okazją do spotkania wszystkich najważniejszych jej przedstawicieli jest sprzedaż domu po dziadkach. Zaprawdę symboliczny i znamienny jest fakt, że właśnie tego typu sytuacje (wymieńmy z obowiązku pogrzeby, stypy, śluby) wywołują przełomy. Kompletnie oddalone od siebie rodzeństwo (Zuza i Wojtek) ma w związku z powyższym spędzić trochę czasu z rodzicami. Szybko budzą się demony, przeszłe i zaprzeszłe acz niezabliźnione rany znowu palą, a – jak to głosi w wierszu Marcin Świetlicki – „grzyb zakrył inicjał na pościeli”. Ta rodzina ma co prawda jakieś nazwisko, ale wyłącznie z konieczności urzędowej. Tożsamości pozbawieni są od dłuższego czasu. Dziwne, niepokojące wydarzenia z przeszłości doprowadziły ich na szczyt nieumiejętności komunikacyjnych. Teraz objawiają się one w pełnej krasie. Historia literatury zna podobne rozliczenia z ciepłem domowego ogniska, ale Horbal dorobiła się w „Stole” znaku firmowego. Uczyniła polską powieść psychologiczną lepszą, subtelniejszą. W traumie powieściowej rodziny jest coś szalenie delikatnego. Nie ma epatowania jakąkolwiek wulgarnością czy patologią. Horbal ma na tyle talentu narracyjnego i językowego, że okiełznała tę trudną fikcję, którą zrodziła jej głowa. Fabuła wyrasta ponad to, co w niej zaprezentowane. Zawiera w sobie sporą dozę krytycyzmu wymierzonego w współczesne modele życia, plątaninę kroków donikąd, niestałość relacji, pracy, zgubność wielości, nadmiar, przebodźcowanie. Propozycja dla fanów ambitnej prozy, dla ludzi dostrzegających problemy w najbliższym otoczeniu. Ci drudzy mogą zacząć od niej pokutę. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Link do fragmentu powieści: https://www.jankawydawnictwo.pl/det_stol.html
 • Podziemie. Świat pod naszymi stopami
  Autor: Will Hunt Wydawnictwo: Marginesy     Debiut książkowy amerykańskiego publicysty, fotografa, laureata kilku nagród i stypendiów, m.in. New York Foundation for the Arts oraz Thomas J. Watson Foundation, to fascynujące, wieloaspektowe spojrzenie na podziemny świat. Will Hunt w swojej błyskotliwej opowieści zabiera czytelników pod powierzchnię ziemi, pokazując im niezwykłe, pełne tajemnic podziemne miejsca w różnych zakątkach świata (zarówno te stworzone przez człowieka, jak też przez naturę). Niezależnie od tego, czy tętnią one życiem, czy są mroczne, opuszczone i zapomniane przyciągają wszystkich podziemnofilów. Do tej grupy zalicza się też autor, który już jako nastolatek eksplorował opuszczony tunel kolejowy z początków XX wieku. Z biegiem lat jego młodzieńcza fascynacja przerodziła się w życiową pasję. W książce relacjonuje swoje podziemne wyprawy, opisuje historie podziemnofilów oraz bada relacje człowieka z podziemiem poprzez literaturę, historię, mitologię, sztukę, antropologię, filozofię, psychologię i biologię. Hunt ma na swoim koncie mnóstwo ciekawych, pełnych przygód wypraw. W Paryżu realizował wraz z ekipą miejskich odkrywców plan przejścia katakumbami i kanałami z jednego krańca miasta na drugi. W Dakocie Południowej zjechał do opuszczonej, znajdującej się ponad półtora kilometra pod powierzchnią, kopalni złota, w której mikrobiolodzy badają podziemne życie. Wyruszył śladami starego aborygeńskiego rytuału religijnego do wnętrza kopalni ochry pochodzącej sprzed tysięcy lat. Odwiedził starożytne podziemne miasta Kapadocji. W podziemnych korytarzach Nowego Jorku tropił intrygujące fragmenty dziennika grafficiarza, człowieka widmo. Poznamy też historie paryskich katafilów, pierwszego fotografa podziemi, pioniera kartografii jaskiniowej, „człowieka kreta”, który przez czterdzieści lat kopał pod swoim domem rozległą i głęboką sieć tuneli czy też ludzi, którzy zagubili się w podziemnych labiryntach. „Podziemie” to fascynująca, wielowymiarowa, pełna niesamowitych faktów i ciekawych przemyśleń książka. Zawiera czarno-białe ilustracje. Oprawa miękka, klejona. Godny podziwu debiut. Szczególnie polecam.  
 • Dzikość. Jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają pokój
  Autor: Carl Safina Wydawnictwo Krytyki Politycznej     Książka popularnonaukowa amerykańskiego doktora ekologii, wykładowcy na Stony Brook University, wyróżnianego stypendiami i nagradzanego autora publikacji o tematyce przyrodniczej (poprzednio na liście: „Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta” p. 16/18) to pasjonująca opowieść o kulturze i barwnym życiu zwierząt. „Dowiemy się z niej”, pisze autor w prologu, „jak będąc kaszalotem Pinchym, arą Tabasco lub szympansem Musą, można doświadczać swojego życia ze zrozumieniem, że żyje się w określonej społeczności, która robi rzeczy w określony sposób. Zobaczymy, że w zmiennym i złożonym świecie kultury dostarczają odpowiedzi na pytanie, jak żyć tam, gdzie się żyje.” Autor na podstawie obserwacji wielorybów, papug i szympansów pokazuje, że zwierzęta prowadzą złożone życie społeczne, posiadają własną tożsamość, identyfikują się ze swoją grupą, komunikują się, podtrzymują tradycję oraz uczą się od siebie różnych umiejętności. W swojej opowieści łączy rozważania na temat różnorodnych aspektów życia zwierząt, relacje z wypraw badawczych, rozmowy z naukowcami oraz badania, eksperymenty i odkrycia naukowe. Najpierw wraz z ekipą badawczą obserwuje wieloryby żyjące u wybrzeży Galapagos, w Morzu Karaibskim. Opowiada historię ssaków, które po milionach lat życia na lądzie powróciły do morza, zachowując płuca i zwyczaj sprawowania opieki rodzicielskiej nad młodymi. Ukazuje je jako niezwykłe istoty pielęgnujące wartości rodzinne, tworzące wielokulturowe społeczności, przekazujące sobie informacje i potrafiące śpiewać (nagranie pieśni humbaka trafiło na pokład sondy kosmicznej Vayager). Następnie towarzyszy ekipie ornitologów ze stacji Tambopata, prowadzącej badania nad arami żyjącymi w peruwiańskiej Amazonii. Przygląda się papuzim osobowościom i zachowaniom, aby zrozumieć, czym jest piękno, szczęście i radość. Ostatnim etapem jego podróży jest las Budongo w Ugandzie, gdzie obserwuje dziko żyjące szympansy, odkrywając społeczne zawiłości ich życia. Książka to też poruszający apel o szacunek do zwierząt i zachowanie dzikiej przyrody. Pokazuje, jak działania człowieka ingerują i burzą ułożony od tysięcy lat zwierzęcy świat. Porusza m.in. temat przemysłowego zabijania wielorybów, niszczenia lasów, kłusownictwa czy zmian klimatycznych. Napisana z pasją, pełna barwnych opisów przyrody, ciekawych faktów i wnikliwych przemyśleń lektura z proekologicznym przesłaniem. Zawiera przypisy końcowe, indeks oraz bibliografię. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.  
 • Bocian z łąki
  Autorka: Zofia Stanecka Ilustratorka: Magdalena Kozieł-Nowak Seria: Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Poziom: BD I   Kolejny tom udanej serii edukacyjnej, w której sympatyczny duszek opiekuńczy, Tuli Tuli, przybliża dzieciom życie różnych gatunków zwierząt i ich środowisko. Kartonowe książki w dużym formacie, znakomicie łączące walory literackie z garścią informacji popularnonaukowych i piękną szatą graficzną, tworzone są przez popularną autorkę literatury dziecięcej, Zofię Stanecką, oraz ilustratorkę kilkunastu książek dla dzieci, Magdalenę Kozieł-Nowak. Poprzednie części serii: „Żółwik z oceanu” (p. 16/19) oraz „Jeżyk z parku” (wyd. 2020, do nas nie dotarła). Tym razem duszek Tuli Tuli obserwuje rodzinę bocianów, a przy okazji innych mieszkańców łąk i pól. Razem z nim młodzi czytelnicy zaglądają do gniazda bocianów, w którym wykluwają się trzy bocianiątka: Kuba, Klara i Drobinka, a następnie śledzą ich rozwój i przygody, związane m.in. z pierwszą burzą, nauką latania, szukaniem jedzenia, pierwszą podróżą do Afryki i powrotem do miejsca urodzenia. Każda rozkładówka wypełniona jest ilustracją przedstawiającą sceny z życia bocianów, w którą wkomponowany jest krótki tekst oraz biały pasek z zagadkami obrazkowymi (np. kto może zamieszkać w gnieździe bociana, jakie ptaki mają gniazda na polu, co zagraża bocianom w czasie wędrówki). Na końcu książki znajdują się ciekawostki o bocianach (z wyróżnionym tekstem o tym, co im zagraża oraz w jaki sposób można im pomóc), mapa świata z zaznaczonymi różnymi gatunkami bocianów i ich trasami, a także plansza łąki z zaznaczonymi gatunkami roślin i zwierząt. Jak podaje wydawca, część dochodu z tej książki zostanie przekazana na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ciekawa, wartościowa książka z proekologicznym przesłaniem. Bardzo polecam.  
 • Mieszkańcy prehistorycznego świata
  Autorzy: Hélène Rajcak, Damien Laverdunt Wydawnictwo: Polarny Lis     Książka duetu francuskich ilustratorów oraz autorów publikacji popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży to ciekawy przegląd najważniejszych odkryć w historii paleontologii. Efektowne rozkładówki łączą prezentację ponad dwudziestu prehistorycznych istot (od pierwszych złożonych organizmów przez dinozaury do pierwszych ssaków) z komiksowymi opowieściami o historii ich odkrycia. Autorzy pokazują, jak wraz z kolejnymi odkryciami paleontologicznymi i badaniami skamieniałości zmieniały się rekonstrukcje przedstawiające wymarłe zwierzęta, a także wiedza na temat prehistorycznego świata. Opowiadają na przykład o nurtującej naukowców od XIX wieku zagadce skamieniałych śladów z pięcioma palcami znalezionych w Turyngii czy o zmianie postrzegania owiraptora, który został uznany na początku XX wieku za gada kradnącego jajka, a najnowsze rekonstrukcje przedstawiają go jako pierzastego dinozaura wysiadującego jaja jak ptak. Odpowiadają też na intrygujące pytania, takie jak np.: jak ryby nauczyły się chodzić, czy kury miały zęby, jaki rodzinny sekret skrywa wieloryb. W książce młodzi czytelnicy znajdą ciekawe informacje o okresach geologicznych, ewolucji, dinozaurach, skamieniałościach, słynnych paleontologach, ważnych stanowiskach paleontologicznych czy dinomanii. Wiedza podana jest w bardzo atrakcyjny sposób – znajdziemy tu ilustracje nawiązujące do XIX-wiecznych rycin, przekroje, elementy komiksowe, wyszczególnione ciekawostki, a nawet fragmenty fikcyjnego dziennika podróży amerykańskiego paleontologa, Roya Chapmana Andrewsa, na pustynię Gobi w Mongolii. Na końcu książki znajduje się podsumowanie oraz kod QR dający dostęp do słowniczka. Duży format, twarda oprawa, szyta. Polecam.    
 • Idziemy na zakupy
  Autorka: Anita Głowińska Wydawnictwo: Media Rodzina Poziom: BD O/I   Kolejna książka popularnej autorki kilkudziesięciu publikacji dla dzieci, w tym bestsellerowej serii „Kicia Kocia”, to tym razem nowy tomik podserii „Kicia Kocia i Nunuś”, przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. W prezentowanej części maluchy śledzą pierwsze zakupy Nunusia, na które wyrusza w towarzystwie starszej siostry. Nunuś jest bardzo podekscytowany wizytą w sklepie spożywczym, sprawnie znajduje produkty z listy zakupów, pomaga też siostrze włożyć zakupy do siatki i odstawić kosz. Wracając do domu rodzeństwo wstępuje jeszcze do piekarni, aby kupić chrupiące rogaliki. Autorka w prosty, ciekawy sposób zapoznaje najmłodszych czytelników z czynnościami związanymi z robieniem zakupów, ukazując je jako przyjemność. Pogodna lektura z sympatycznymi bohaterami i zabawnymi, utrzymanymi w znanej z poprzednich tomów konwencji ilustracjami, która oswaja najmłodszych czytelników z różnymi sytuacjami z życia codziennego. Książeczka wykonana jest z wytrzymałego kartonu. Ma mały, kwadratowy format. Polecam. Poprzednio na liście prezentowaliśmy: „Kicia Kocia na plenerze” p. 16/21.
 • Balon
  Autorzy: Cécile Jugla, Jack Guichard Ilustrator: Laurent Simon Seria: Przygody z nauką Wydawnictwo: HarperKids   Kolejna część edukacyjnej serii „Przygody z nauką”, tworzonej przez francuskich autorów i popularyzatorów nauki (poprzednio prezentowaliśmy: „Cytryna” p. 8/21). Tym razem autorzy proponują dziesięć prostych eksperymentów z użyciem balonu (do niektórych będzie potrzebna pomoc osoby dorosłej). W prosty, pomysłowy sposób, wykorzystując kolorowe, zabawne rysunki oraz komiksowe dymki, wyjaśniają dzieciom, jak schować mydło w balonie (robiąc przy okazji mamie psikusa), zamienić balon w rakietę czy napełnić balon powietrzem bez dmuchania. Młodzi naukowcy dzięki doświadczeniom poznają nie tylko właściwości lateksu, ale też sporo ciekawostek z zakresu fizyki i chemii. Dowiedzą się na przykład, w jaki sposób strumień powietrza morze tworzyć podciśnienie. Wartościowa, inspirująca, zachęcająca do aktywnego odkrywania świata pozycja dla starszych przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Świetna propozycja nauki przez zabawę. Oprawa twarda, szyta. Polecam.    
 • Sto lat Lenni i Margot
  Autor: Marianne Cronin Wydawnictwo: HarperCollins     Debiut powieściowy brytyjskiej autorki młodego pokolenia, absolwentki anglistyki i kreatywnego pisania oraz doktor w dziedzinie lingwistyki stosowanej to barwna, poruszająca opowieść o przyjaźni nastolatki ze starszą panią, a także o umieraniu i afirmacji życia. Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Lennie, która przebywa w szpitalu w Glasgow na oddziale dla nieuleczalnie chorych. Od dawna nie ma kontaktu z matką, chorą na depresję, która mieszka w Szwecji. Rzadko też widuje się z ojcem, który próbuje ułożyć sobie życie z nową partnerką z Polski. Samotna, niezwykle szczera, odważna, dowcipna i urocza nastolatka poznaje w szpitalu ludzi, którzy stają się jej nową rodziną. Szczególnie bliskie relacje nawiązuje z osiemdziesięciotrzyletnią Margot, z którą spotyka się na zajęciach plastycznych w sali terapii sztuką, tzw. Różanym Pokoju. Razem mają sto lat i postanawiają namalować sto obrazów przedstawiających ich życie (po jednym na każdy rok). Lennie dzieli się historiami ze swojego życia oraz wysłuchuje zwierzeń starszej przyjaciółki, które spisuje też w swoim pamiętniku. Margot opowiada m.in. o swoim dzieciństwie, które przypadło na czas drugiej wojny światowej, pierwszym nieudanym małżeństwie, stracie ukochanego synka i o miłości swojego życia – Meenie, aktywistce politycznej, która nauczyła ją, jak stać się wolną. Bohaterka zaprzyjaźnia się też z niezwykle cierpliwym ojcem Arturem, szpitalnym kapelanem, który właśnie przechodzi na emeryturę. Autorka wykreowała nietuzinkowe, błyskotliwe postacie, których historie pokazują, z czego składa się życie. Poważną tematykę książki zrównoważyła komicznymi scenami, absurdalnym humorem i optymistycznymi opowieściami, dodając też wątki związane z malarstwem, astronomią i poezją. Pisząc powieść inspirowała się m.in. „Stulatkiem, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonassona i „Niezwykłą wędrówką Harolda Freya” Joyce. Książka została przetłumaczona na dwadzieścia języków, a na jej podstawie powstaje film w jednej z największych wytwórni filmowych Hollywood. „Sto lat Lenni i Margot” to napisana lekkim stylem, ciepła, chwytająca za serce opowieść o międzypokoleniowej przyjaźni i o najcenniejszych rzeczach, jakie można podarować w życiu drugiemu człowiekowi, takich jak np. dobroć, miłość czy wolność. Oprawa miękka, klejona. Polecam.
 • Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć
  Autorka: Justyna Jessa Wydawnictwo: Septem             Publikacja dla laików, chociaż określenie to nie do końca pasuje do adresatów książki, rodziców dzieci w spektrum autyzmu, którzy z racji diagnozy i uczestnictwa w terapii swoich latorośli dysponują dużą, głównie praktyczną wiedzą na temat cech autyzmu. Autorką poradnika jest Justyna Jessa, dietetyczka z Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Podczas studiów doktoranckich prowadziła badania bezpieczeństwa diet eliminacyjnych stosowanych u dzieci autystycznych. Jedną z cech osób w spektrum autyzmu jest selektywność żywieniowa i neofobia. Autorka w przystępny sposób wyjaśnia mechanizm tego zjawiska i jego znaczenie dla dobrostanu organizmów i rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci, szczególnie jeśli współwystępują z nim nietolerancje i alergie pokarmowe. Przedstawia też na przykładzie proces terapii integracji sensorycznej z wykorzystaniem różnych składników spożywczych, tak aby wprowadzić do diety jedzenie dotychczas eliminowane przez dziecko z różnych względów (np. z powodu jego faktury, smaku, wyglądu). Książeczkę kończy spis przepisów przygotowanych przez Paulę Kraśniewską specjalizująca się w cateringu dietetycznym. To głownie receptury na dania bez kazeiny i glutenu. Towarzyszą im zdjęcia dań. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone. Książka zawiera bibliografię (głownie anglojęzyczną).
 • Sen o okapi
  Autorka: Mariana Leky Wydawca: Wydawnictwo Otwarte             Pierwsza, prezentowana na liście nowości wydawniczych książka niemieckiej pisarki Mariany Leky. Tytuł ten okazał się bestsellerem na niemieckim rynku wydawniczym i przetłumaczony został na ponad dwadzieścia języków. Zostanie zekranizowany przez reżysera Arona Lehmanna. Polska wersja tytułu powieści sugeruje oniryczny charakter fabuły i tak rzeczywiście jest. Pasuje do niej też określenie realizm magiczny. Przeplata się tu codzienność z baśniowością, melancholia i żywotność, ból fizyczny i duchowy z ukojeniem. Gdzieś, jak przyznaje w wywiadzie autorka w jej rodzimym miasteczku Westerwald, w Kolonii (na tym kończą się wątki autobiograficzne, jak zarzeka się Mariana Leky) żyje dziewczynka otoczona miłością babci, przyszywanego dziadka i najlepszego przyjaciela, równolatka z którym spędza każdą chwilę. Nie jest to świat idealny. Mama dziewczynki myśli o rozwodzie, ojciec nieustannie wyrusza w świat na kolejne wyprawy, babcia tęskni do zmarłego kilkadziesiąt lat wcześniej męża a przyjaciel domu od zawsze skrywa miłość do nestorki rodu, nad która ciąży fatum. Jeśli przyśni się jej okapi, w krótkim czasie umrze ktoś z jej otoczenia. Gdy po latach sen babki wraca, życie wszystkich zmienia się diametralnie… Zanim zaskoczy ich śmierć, której ofiary nikt się nie spodziewał wszyscy próbują się do niej przygotować, rozliczyć z błędów lub zagłuszyć wątpliwości lekceważeniem… Sugestywna, napisana pięknym językiem powieść o prawie zwyczajnym życiu, przemijaniu, miłości, z nutą filozoficznej zadumy, ale momentami też lekko ironiczna. „To, co stąd można zobaczyć” (tak brzmi dosłowne tłumaczenie tytułu) zależy wyłącznie od czytelnika i jego doświadczeń życiowych. Polecam. Wydanie w twardej oprawie, szyte. Większa, wygodna w czytaniu czcionka.
 • Zanim cię zobaczę
  Autorka: Emily Houghton Wydawnictwo: Albatros             Tegoroczny debiut literacki dotychczasowej specjalistki technologii cyfrowych. Pomysł na tę powieść powstał podczas jej kilkumiesięcznej wyprawy na Daleki Wschód. Emily Houghton całkiem porzuciła świat korporacyjny. Obecnie spełnia się literacko i jako nauczycielka jogi. Zajmuje się też tematyką wellness. „Zanim cię zobaczę” to historia dramatyczna i emocjonalna. Głównymi postaciami fabuły jest dwoje pacjentów szpitala, poddawanych rehabilitacji po wypadkach. Mężczyzna, nauczyciel wychowania fizycznego, który w kraksie samochodowej stracił nogę i kobieta, pracoholiczka, poparzona w pożarze biurowca, z obrażeniami połowy ciała, w tym głowy. Za zgodą władz szpitala, zasłony przy jej łóżku są zawsze zaciągnięte, a gdy jest wywożona na rehabilitację, pielęgniarki chronią ją przed spojrzeniami współpacjentów. Od chwili, gdy obudziła się po operacji ratującej życie, milczy. Nie współpracuje także przy fizjoterapii. Mężczyzna jest duszą towarzystwa i sprawia, że tymczasowi mieszkańcy szpitalnej sali zachowują psychiczny dobrostan. O tym, że jest to tylko maska optymisty świadczą dręczące go nocami koszmary, w których na nowo przeżywa wypadek. Za wszelką cenę stara się sprawić by młoda, tajemnicza kobieta zza kotary odezwała się. Gdy mu się to udaje, zawiązuje się między nimi uczucie. Kobieta zdruzgotana swoim wyglądem odrzuca je… Powieść porusza nie tylko temat niepełnosprawności i traumy, ale także patologii społecznych tj. alkoholizmu w rodzinie. Nietypowa historia miłosna z pokrzepiającym przesłaniem i nieco schematycznym finałem. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.
 • Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie?
  Autor: Jack Hartnell Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie             Pierwsza, polska publikacja Jacka Hartnella, angielskiego historyka sztuki i badacza kultury wizualnej, wykładowcy University of East England w Norwich. Jego badania koncentrują się na okresie średniowiecza. „Jeździec bez głowy” to publikacja popularnonaukowa, poświęcona średniowiecznym wyobrażeniom na temat ciała ludzkiego – jego funkcjonowania w wymiarze fizycznym i duchowym. Jack Hartnel „skanuje” je od głowy do pięt, porządkując według anatomii tematy wykraczające poza zawartość średniowiecznego atlasu budowy ciała. Czytelnik otrzymuje nie tylko wykład o historii medycyny, bogaty w ciekawostki, opisujący dziś już absurdalne teorie z ideą czterech humorów na czele. Lektura przynosi też wiedzę na temat ówczesnej kultury, miejscu religii w życiu prywatnym i oficjalnym, stosunkach społecznych, w tym sytuacji kobiet w różnych kulturach. Jack Hartnell nie poprzestaje na wyliczaniu szokujących współczesnych nowinek średniowiecznej medycyny, podaje cytaty z tekstów naukowych i literackich, obrazujące sposób w jaki ludzie średniowiecza postrzegali samych siebie. Ciekawe fragmenty dotyczą między innymi relikwii. Jeden z rozdziałów odkrywa przed czytelnikiem tajemnicę nagrobnych figur Karola IV Pięknego i Jeanne d’Evreux, trzymających przed sobą torby z własnymi wnętrznościami. Zajmująca, wartościowa lektura, napisana przystępnym językiem. Książka zawiera ilustracje (zdjęcia, faksymilia) oraz rozbudowaną bibliografię (anglojęz.). Wydanie w miękkiej oprawie, ze skrzydełkami.
 • Modopolis. Dlaczego to, co nosimy, ma znaczenie
  Autorka: Dana Thomas Wydawca: Wydawnictwo Literackie             Druga publikacja Dany Thomas na liście nowości po książce „Luksus. Dlaczego stracił blask” prezentowanej na p. 13/10. Tym razem dziennikarka modowa odkrywa przed nami tajemnice szybkiej mody i jej negatywnego wpływu na ekologię i światową ekonomię. Szybka moda po lekturze tej książki staje się synonimem wyzysku pracowników w krajach Dalekiego Wschodu, hipokryzji właścicieli światowych, lubianych marek w rodzaju Zary czy H&M, marnotrawstwa zasobów naturalnych, przemiany światopoglądowej pozwalającej na akceptację tzw. mody jednorazowej i katastrofy ekologicznej. Reportaż ukazuje też próby wyłamania się z tego ogólnoświatowego trendu i trudności z tym związane, ponieważ nabywcy zawsze wybiorą produkt tańszy, argumenty etyczne z powodów ekonomicznych traktując jako drugorzędne. Ciekawa publikacja odkrywająca mechanizmy rynkowe jednej z najbardziej dochodowych branż świata. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone, większy druk.
 • Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone
  Autor: Maciej Grzenkowicz Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie             Publikacja młodego reportażysty, antropologa kultury, Macieja Grzenkowicza. Autor jest też radiowcem, prowadzi audycję „Osobiste wycieczki” w Radiu Nowy Świat. Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej” i „Ha-Arcie”, jest członkiem redakcji „Zupełnie Inny Świat”. Tytułowe tycipaństwa, określane też mianem mikronacji to temat mało znany, ale zawsze budzący ciekawość, zwłaszcza że taki organizm prawny, uznany przez władze państwowe istnieje też na terytorium Polski. To enklawa Kabuto. Powstała pod Radomiem i ma króla w osobie założyciela Mieszka Makowskiego. Pierwszym mikropaństwem (w definicji tego terminu nie mieszczą się państwa takie jak Watykan czy Monako) było powstałe na platformie wiertniczej, w 1967 roku Sealand, proklamowane przez Brytyjczyka Patricka Roya Batesa. Nie tak daleko od Kabuto są inne europejskie mikronacje – Liberland (granica Serbii i Chorwacji), Republika Zarzecza (jedna z najstarszych dzielnic Wilna), znana wszystkim Christiania (dzielnica Kopenhagi), Księstwo Seborgii (Włochy). Najtrudniej dostępne dla polskich czytelników jest Królestwo Północnego Sudanu. Grzenkowicz opisał jedenaście „tycipaństw” (istnieje ich dużo więcej). Był w nich osobiście i rozmawiał z ich założycielami i obywatelami. Część z nich to wizjonerzy, trochę fantaści. Inni to pragmatycy, skupieni na kwestiach prawnych, z podejściem biznesowym. Wiele z takich organizmów państwowych emituje własną walutę (wirtualną), utrzymuje się z wpłat przyszłych obywateli. Polecam tę lekturę nie tylko z racji jej niespotykanego tematu, nietuzinkowych, wyłamujących się ze stereotypowego pojmowania świata bohaterów reportażu, ale też dla pióra autora. Wydanie w usztywnianej oprawie, klejone.
 • Kolumbia. Polka w krainie tysiąca kolorów, szmaragdów i najlepszej kawy
  Autorka: Aleksandra Andrzejewska Wydawnictwo: Pascal             Książka felietonistki, blogerki i vlogerki, autorki strony internetowej www.polkawkolumbii.com. Aleksandra Andrzejewska pracuje również jako handlowiec i coach. Publikuje w Wysokich Obcasach. „Kolumbia. Polska w krainie tysiąca kolorów, szmaragdów i najlepszej kawy” to tak, jak głosi podtytuł niezwykle barwna i ciekawa opowieść o kraju, który większość z nas kojarzy głownie z narkobiznesem, Pablo Escobarem, kartelem z Medelin, telenowelami i tropikalnym klimatem. Aleksandra Andrzejewska nieco burzy te filmowe wyobrażenia. Mieszka w Bogocie, gdzie bardziej przydaje się ciepła kurtka i koc niż kostium kąpielowy a miasteczka, których nazwy symbolizowały zorganizowaną przestępczość dzisiaj rozwijają się zdobywając nagrody architektoniczne i kulturalne. Lektura wciągająca, z odpowiednią dozą wiadomości dotyczącej przeszłości Kolumbii. Z tekstu mimo kilkunastoletniego już pobytu autorki w kraju bije zaraźliwa fascynacja kulturą, ludźmi i wspaniałymi owocami, którym poświęciła w książce wiele miejsca. Lekkie pióro, bogactwo anegdot (np. o imionach, świadczące o niepohamowanej wyobraźni Kolumbijczyków. Łatwo spotkać tam Kurta Kobaina – zapis oryg., Robin Hooda, Batmana czy Francję), nie pozwalają wypuścić książki z ręki. Polecam. Wydanie w twardej oprawie, klejone, bogato ilustrowane. Książka zawiera słowniczek.
 • Targ mięsny
  Autorka: Juno Dawson Wydawnictwo: 4Ya             Nowa powieść Juno Dawson, angielskiej pisarki publikującej beletrystykę i literaturę non-fiction dla dorosłych i starszej młodzieży, po prezentowanej na p. 12/18 pt. „Zabójcze lato” to lektura z motywem ruchu obywatelskiego #metoo, w środowisku mody. Ukazuje realia pracy modelek i modeli, zwłaszcza młodych, niepełnoletnich narażonych na przemoc seksualną, emocjonalną i pracę ponad siły. Bohaterką powieści jest szesnastolatka, „od zawsze” poddawana mobbingowi ze strony rówieśników, dokuczających jej z powodu niespotykanie wysokiego wzrostu i bardzo szczupłej budowy ciała. Ma jednak kilkoro oddanych przyjaciół, z którymi spędza czas. Taki „bufor” pozwala jej zachować równowagę psychiczną. Przypadek sprawia, że jej życie zmienia się diametralnie. Podpisuje roczną umowę z agencją modelek i staje się gwiazdą. Przyjmuje to z zaskoczeniem i niedowierza we własne siły. Mordercze warunki pracy, wielogodzinne loty i oczekiwania na castingach, noclegi w zaniedbanych mieszkaniach, nieustanny stres to niewidzialna dla opinii publicznej codzienność modelek i modeli, którzy najczęściej wspierają się narkotykami i rozmaitymi substancjami uspokajającymi, jak xanax, zdobywanymi na czarnym rynku. Tak dzieje się z bohaterką powieści. Po kilku miesiącach uzależnia się od alprazolamu, przyjmowanego w coraz większych dawkach, bez konsultacji z lekarzem. Wkrótce wyczerpanie daje o sobie znać… Juno Dawson przedstawia życie szesnastolatki w blasku fleszy i poza nimi bardzo realistycznie i przekonująco. Zwłaszcza relacje rodzinne, z chłopakiem i przyjaciółmi, sytuację w szkole. Ukazuje jej dylematy. Córka serbskich uchodźców nagle jest w stanie zapewnić rodzinie bezpieczny byt. Zostaje topową modelką, ale wszystko ma swoją cenę. Dostaje szansę ugruntowania swojej pozycji w świecie mody. Uznany fotograf wybiera ją do ekskluzywnej sesji zdjęciowej. Tajemnicą poliszynela jest to, że mężczyzna jest przestępcą seksualnym. Powieść napisana jest bezpośrednim językiem. W dialogach nie brak uzasadnionych, dosadnych sformułowań, wpływających pozytywnie na realizm fabuły. Portret psychologiczny bohaterki, jej życie uczuciowe i związek z chłopakiem a zwłaszcza jej reakcja po doznanej traumie także ukazane są przekonująco i trafnie. Lektura wciąga. Propozycja dla czytelników z grupy new adults i wszystkich sięgających po literaturę dla dorosłej i bliskiej pełnoletności młodzieży. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.
 • Drzewa
  Autorka: Patrycja Zarawska Ilustratorka: Natalia Talarek-Oswald Wydawnictwo: Wilga           Kolejny tomik w serii „Młodzi Przyrodnicy”, popularyzującej wiedzę o przyrodzie autorstwa Patrycji Zarawskiej, pisarki literatury dziecięcej, popularnonaukowej i tłumaczki. Mimo, że tytuł sugeruje wiadomości wyłącznie na temat drzew to zawiera ogrom informacji nie tylko na temat ich miejsca w ekosystemie, ale i ich beneficjentów – ptaków, ssaków, owadów i grzybów. Opowieść o nich biegnie w rytm zmieniających się pór roku od zimy do jesieni. Drzewa przedstawione są jako źródło pożywienia (w tym dla ludzi, jeden z fragmentów opisuje pozyskiwanie oskoły) i schronienie. Autorka omawia też losy obalonych olbrzymów, różnorodność form nasion i sposoby rozsiewania ich. Tekst napisany jest prostym, przystępnym językiem, dostosowanym do wieku odbiorcy. Towarzysza mu atrakcyjne wizualnie, szczegółowe ilustracje ukazujące florę i faunę (nie tylko leśną). Cała seria to świetny cykl popularno-naukowy dla najmłodszych. Ostatnio w serii: „Ślady zwierząt” i „Pod wodą” p. 7/21.
 • Niezliczone sekrety Dziesiątej Góry
  Autorka: Krista Van Dolzer Wydawnictwo: :Dwukropek Poziom czytelniczy: BD II/III           Pierwsza na polskim rynku wydawniczym powieść amerykańskiej pisarki literatury młodzieżowej to historia detektywistyczna. Jej bohaterką jest dwunastoletnia Esther, utalentowana rysowniczka zainteresowana sztuką. Dziewczynka wybiera się na wakacyjny obóz artystyczny. Załamanie pogody powoduje, że nie dociera na miejsce. Samochód jej ojczyma psuje się w okolicy innego obozu i to tam, zmuszona okolicznościami spędza dwa tygodnie. Gdy okazuje się, że skupia on pasjonatów matematyki, Esther z niecierpliwością czeka na wyjazd, z wzajemną niechęcią obserwując zgromadzonych na nim nerdów. Wszystko zmienia się, gdy błyskawicznie rozwiązuje główne zadanie matematyczne obozu. Wkrótce jego uczestnicy zaczynają znajdywać dziwne, zaszyfrowane wiadomości i dochodzą do wniosku, że ktoś im zagraża typując w ten sposób ofiarę, zwłaszcza że z obozu znikają dwie osoby… Sprawnie napisana, dynamiczna fabuła z umiejętnie podsycaną atmosferą zagrożenia i sympatyczną, nie pozbawioną daru humorystycznego komentowania rzeczywistości bohaterką, spodoba się czytelnikom wybierającym lektury przygodowe z wątkiem detektywistycznym. Autorka w łatwy sposób przedstawia ważne dla powieściowego śledztwa teorie i łamigłówki matematyczne, ukazując ten temat ciekawie i inspirująco, zwłaszcza że bohaterka „tłumaczy” je przenosząc zadania na papier w postaci rysunków (niestety książka nie jest ilustrowana więc czytelnik musi odtworzyć je w wyobraźni lub postępować według instrukcji sam je rysując). Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, szyte. fragment publikacji: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/niezliczone-sekrety-10-gory/
 • Pustynie. Oceany
  Autor: Tomasz Kowalczyk Ilustratorka: Justyna Styszyńska Wydawnictwo: Widnokrąg       Dwustronny album autorstwa doktora biologii Tomasza Kowalczyka i ilustratorki Justyny Styszyńskiej poświęcony pustyniom i oceanom to atrakcyjna publikacja popularnonaukowa dla młodzieży szkolnej, ale zawarte w niej ciekawostki zainteresują i zaskoczą także starszych czytelników. Uwagę zwraca szata graficzna – połączenie tradycyjnych technik malarskich i komputerowych, operowanie barwną plamą, dające w efekcie sugestywny obraz. Pomysłowe zestawienie antagonistycznych krajobrazów przynosi atrakcyjnie podaną wiedzę. Podane skrótowo, jasnym i przystępnym językiem wiadomości, bogato przeplatane ciekawostkami tworzą łatwy w odbiorze tekst popularno-naukowy. Jeden z rozdziałów porusza także temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska odpadami plastikowymi (przedstawia przykłady, opisuje co znaleziono w żołądkach padłych zwierząt, które pomyliły odpady z pożywieniem). Książka będzie świetnym uzupełnieniem półki z literaturą popularnonaukową w bibliotece dla dzieci i młodzieży. Wydanie w twardej oprawie, szyte, na grubym papierze. fragment: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/pustynie-oceany/
 • Cukier
  Autorzy: Cécile Jugla, Jack Guichard Ilustrator: Laurent Simon Wydawnictwo: HarperKids           Nowy tomik autorstwa francuskich popularyzatorów nauki to ciekawostki na temat atrakcyjny i dla młodszych i dla starszych, lubiących słodkie co nieco. Bohaterem książeczki jest cukier i jego właściwości chemiczne i fizyczne. Tomik zawiera przyHarperKidsstępnie opisane proste eksperymenty z jego udziałem, niektóre mniej znane jak np. doświadczenie z ćwiartką jabłka, która w słodkiej wodzie się zmniejsza a w czystej staje się większa. Efekty każdej z „prac badawczych” są dokładnie omówione. Większość z nich jest możliwa do przeprowadzenia samodzielnie, część wymaga asysty dorosłego, jak ostatni słodki eksperyment w wyniku, którego powstają… karmelki. Świetna lektura wprowadzająca w świat nauki przez zabawę. Wydanie w miękkiej oprawie, szyte, atrakcyjne ilustracje. Poprzednio na przeglądzie: „Cytryna” p. 8/21.
 • Wyprawa po smoki
  Autorka: Emma Roberts Ilustrator: Tomislav Tomić Wydawnictwo: Znak Emotikon           Wielkoformatowy picturebook to efekt współpracy angielskiej pisarki literatury dla dzieci i młodzieży, Emmy Roberts, występującej tu pod pseudonimem strażniczki smoków Curatorii Draconis i chorwackiego ilustratora Tomislava Tomića. Autorka zaprasza czytelnika w rejs śladem niebiańskiego smoka. Zanim pretendent do załogi Smoczej Arki spotka najrzadszego ze starożytnych gadów (na wyklejce czeka go niespodzianka, jako nagroda za trudy terminowania) Curatoria Draconis i jej współzałoganci naukowcy (w tym bibliotekarka) zaznajomią go ze smoczym uniwersum. Ucharakteryzowany na kompendium tekst z umiejętnie wkomponowanymi w legendy (np. o złotym jabłku), wymieszanymi z wydarzeniami historycznymi i rozplanowanymi na faktycznej mapie świata informacjami o fantastycznych gadach to wspaniała lektura dla wszystkich, niezależnie od wieku sympatyków smoków. Zawartość tomu jest stylizowana na zbiór fragmentów dzienników naukowych, raportów, archiwalnych listów, fragmentów artykułów prasowych i haseł z leksykonów z adnotacjami pochodzącymi od strażników smoków. Szata graficzna tomu zwraca uwagę barwą i szczegółowością wykonanego piórkiem i tuszem rysunku. Nadaje ona książce unikalny charakter. Zajmujący, wartościowy i pięknie wydany picturebook. Książka w twardej oprawie, szyta. Papier kredowy.
 • Od początku czyli Powstanie i rozwój życia na Ziemi
  Autorka: Katarzyna Bajerowicz Wydawca: Nasza Księgarnia             Wielkoformatowa, zwracająca uwagę piękną szatą graficzną książka ilustratorki Katarzyny Bajerowicz to atrakcyjnie podana historia życia na Ziemi. Tę popularnonaukową publikację z powodzeniem zaproponować można uczniom szkoły podstawowej, ale i starszy czytelnik chętnie z jej pomocą odświeży pamięć. Zwłaszcza ten, który docenia estetykę wydania. Tekst poddany został konsultacji merytorycznej paleontologa Tomasza Suleja, geolożki Oliwii Grafki i antropolożki Grażyny Liczbińskiej. Język publikacji dostosowany jest do wieku odbiorcy. W treści sformułowania naukowe zredukowane są do minimum na rzecz przystępnego wykładu z graficznym wyróżnieniem najważniejszych wiadomości. Tekst i ilustracje znakomicie się dopełniają. Temat przedstawiony został bardzo atrakcyjnie, zainteresuje więc nie tylko najpewniejszą grupę odbiorców jakimi są czytelnicy, miłośnicy dinozaurów. Tom kończy wykaz muzeów w Polsce z ekspozycjami poświęconymi historii Ziemi oraz spis krajowych parków dinozaurów. Książka powinna trafić na półkę z literatura popularnonaukową w każdej bibliotece dla dzieci i młodzieży. Wydanie w twardej oprawie, szyte, na kredowym papierze, większa czcionka. Fragment: https://nk.com.pl/od-poczatku–czyli-powstanie-i-rozwoj-zycia-na-ziemi/p2908.html
 • Felietony zza hołdy
    Autor: Grzegorz Strzelczyk Wydawnictwo: W drodze   Ksiądz Grzegorz Strzelczyk jest prezbiterem archidiecezji katowickiej, doktorem teologii dogmatycznej, proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach, autorem książek „Kościół – niełatwa miłość” (p. 7/2019), „Wolność, wiara, Bóg” (p. 19/2018), felietonistą miesięcznika W drodze. Prowadzona przez niego „Śląska prowincja” jest od ośmiu lat stałą i lubianą przez czytelników kolumną. Właśnie te felietony złożyły się na książkę, w której autor w prosty i trafny sposób diagnozuje to, co dzisiaj dzieje się w Kościele. Obnaża słabości i złości się, że nie wszystko możemy naprawić. Kościół postrzega jako wspólnotę wierzących, którzy są odpowiedzialni za siebie, za innych i za wiarę. To nie jest pamiątką po rodzicach, ale sposób na życie. Jego zdaniem przestaliśmy aktywnie oczekiwać końca świata i powtórnego przyjścia Chrystusa. Pasterzom łatwiej jest straszyć ludzi sądem i potępieniem niż rozbudzać chęć upodobnienia się do Chrystusa. W diecezjach chętniej organizuje się jednorazowe akcje duszpasterskie niż długotrwałe, systematyczne formacje. W opinii autora brakuje w Kościele pracy u podstaw, wykładania Pisma Świętego, treści wiary, liturgii, wdrażania w modlitwę. Pozostaje pytanie o trwałość efektów takich akcji. Ksiądz Strzelczyk pisze o celebrowaniu najważniejszych świąt, przekazywaniu wiernym w homiliach istoty chrześcijaństwa, konieczności omijania wątków politycznych, społecznych, gospodarczych, czy obyczajowych. Przyznaje się do swojego dystansu wobec wszelkiej władzy centralnej. Wspomina ciemny okres papiestwa. Definiuje teologię wyzwolenia. Przestrzega przed błędnym podejściem do zagrożeń duchowych. Książka jest bardzo ciekawa, napisana w sposób lekki i przystępny. Krótka forma felietonów zachęca do pogłębionej analizy, przemyśleń, wyciągania wniosków z własnych obserwacji i doświadczeń. Polecam. Oprawa miękka, klejona.
 • Przylepka i Potwór
      Autorka: Susana Osorio-Mrożek Wydawnictwo Literackie Susana Osorio-Mrożek jest Meksykanką, aktorką, reżyserką, restauratorką, autorką książek „Meksyk od kuchni” (p. 10/2004) oraz „Od Azteków do Adelity”. Ukończyła historię na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku i archeologię na uniwersytecie w Veracruz. Była drugą żona Sławomira Mrożka. Poznała go w teatrze Milan w Mexico City, w którym wystawiano „Emigrantów”. Początkowo pełniła funkcję jego tłumaczki. Zrobił na niej duże wrażenie. Był majestatyczny, szczupły, dobrze ubrany. Tak jak ona, nie lubił tłumów i zawsze miał tremę przed wystąpieniami publicznymi. Na pierwszej oficjalnej kolacji w teatrze, wydanej z okazji sto pięćdziesiątego przedstawienia „Emigrantów”, zaprzyjaźnili się. Ona pokazała mu Meksyk. Rozmawiali o literaturze, sztuce, pracy i życiu osobistym. Była wtedy dwudziestosiedmioletnią kobietą, rozwódką, świadomą, niezależną, kochającą swoją pracę w teatrze. Ceniła samotność. Gdy po kilku tygodniach rozstawali się, obiecali sobie szacunek, zaufanie i serdeczność. Mrożek żył w związku z inną kobietą, ale regularnie pisał do Susany, wyznając jej miłość. Tęsknili za sobą, przez prawie dwa lata wymieniając się listami. Jego stan zdrowia pogarszał się. Był w szpitalu i zapadał na depresję. Kiedy spotkali się ponownie w Paryżu, był już innym człowiekiem. Pewnego dnia oznajmił po prostu, że wyjeżdża do Nowego Jorku z drugą kobietą. Susana też znalazła sobie innego mężczyznę. Mieszkała z nim w Paryżu, a potem wróciła do Meksyku. Ostatecznie jednak wybrali siebie. Wzięli ślub dopiero w 1987 roku i byli razem aż do śmierci pisarza. Książka jest bardzo ciekawym zapisem historii tego burzliwego związku. Autorka pozwala czytelnikowi zajrzeć do najintymniejszych listów, wyznań, wspomnień. To bardzo wciągająca lektura, w której nie mogło zabraknąć charakterystycznych rysunków Mrożka, jego kąśliwych uwag, szczerego zachwytu, smutków i radości codziennego życia, kłopotów finansowych i prób przejęcia kontroli nad twórczością pisarską i domową wytwórnią dżemów. Susana Osorio-Mrożek z meksykańską gościnnością otwiera przed nami drzwi do swojego domu. Polecam. Oprawa twarda, szyta, kolorowe zdjęcia, rysunki, indeks nazwisk.
 • Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967
      Autorzy: Zbigniew Herbert, Henryk Święcicki Wydawnictwo Znak   Książka zawiera nigdy wcześniej nie publikowaną korespondencję Zbigniewa Herberta i Henryka Święcickiego, dziennikarza, malarza znanego w środowisku literackim i artystycznym Olsztyna. Obu korespondentów łączyło kresowe pochodzenie i zamiłowanie do literatury i malarstwa. Święcicki urodził się w Wilnie i był dwa lata młodszy od urodzonego we Lwowie Herberta. Pierwszy raz spotkali się w Bractwie Literackim w Gdańsku, a ich korespondencja rozpoczęła się w 1951 roku. Święcicki pieczołowicie przechowywał wszystkie listy swojego patrona. Po porzuceniu studiów pracował jako cenzor w w Wojewódzkim Urzędzie Kontroli Prasy w Olsztynie. Nie pisał w tym czasie listów. Prawdopodobnie zmagał się z choroba psychiczną. Znajomość odnowiła się w 1955 roku. Herbert bardzo chętnie udzielał mu wskazówek warsztatowych, wspierał w redagowaniu pisma „Warmia i Mazury” i gościł u siebie w Warszawie, co zaowocowało między innymi reportażem Święcickiego. W 1963 roku odkrył w sobie talent malarski i pod pseudonimem Henryk Horosz przygotował pierwszą publiczna wystawę w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Tekst do katalogu wystawy napisał Zbigniew Herbert. Przyjaźń osłabła, gdy malarz zaczął osiągać sukcesy w Paryżu, a następnie zaangażował się w działalność partyjną. Herbert był już wtedy uznanym na świecie poetą i wyrażał swój sprzeciw wobec ustroju PRL. Był chyba niezadowolony z postawy etycznej swojego ucznia, który, jak wskazują dokumenty IPN, składał regularne raporty milicji obywatelskiej w Olsztynie. Już wcześniej uważał go za człowieka „Okropnie mimozowatego” i nieporadnego, ale jego wiersze oceniał zawsze pozytywnie. W sumie na publikacje składa się sześćdziesiąt jeden listów przechowywanych obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej. Znajdziemy w niej wiele ciepłych słów wsparcia i dowodów przyjaźni, ale też surową i karcącą krytykę tekstów Święcickiego. Ilustrację do tekstu stanowią zdjęcia bohaterów oraz reprodukcje obrazów. W aneksie znalazły się artykuły Herberta i Święcickiego oraz wiersze. Książka jest adresowana do literaturoznawców i miłośników twórczości Zbigniewa Herberta. Oprawa twarda, szyta, bibliografia, indeks osób.
 • Projekt Bitoven
    Autorka: Joanna Wachowiak Wydawnictwo Literatura Joanna Wachowiak jest doktorem nauk humanistycznych, wykładowczynią uniwersytecką, autorką książek, opowiadań i scenariuszy filmów animowanych. Napisana przez nią powieść „Awaria” (p. 8/2019) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Książka Przyjazna Dziecku. „Baba Blaga” (p. 14/2020) została wyróżniona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Bohaterem „Projektu Bitoven” jest trzynastoletni Mateusz. Uczy się w szkole muzycznej. Próbuje pogodzić grę na fortepianie z obowiązkami szkolnymi, a to nie jest łatwe. Jest bardzo wrażliwy na dźwięki. Podczas przerw zaszywa się na korytarzu ze słuchawkami na uszach. Nie lubi hałasu i nie za bardzo dogaduje się z rówieśnikami, bo jest trochę inny. Nie gra w piłkę, nie jeździ na rowerze. Bardzo dobrze zna się na muzyce klasycznej, ale to nie imponuje kolegom. Aż do pewnego momentu, gdy nauczyciel muzyki proponuje klasie przygotowanie wspólnego występu artystycznego, który uświetni obchody święta szkoły. Okazuje się, że każdy z chłopców ma jakiś talent i trochę interesuje się się muzyką. Powstaje ciekawe widowisko, pełne młodzieńczej energii. Dawid z Amelią tańczą do muzyki Vivaldiego. Mateusz odkrywa w sobie nową pasję. Chce nauczyć się grać na perkusji. W tle widzimy czułe relacje matki i syna, sąsiedzkie konflikty oraz przyjaźń bohatera z niesłyszącą Milą. Dziewczynka uczy Mateusza, że muzykę można odbierać na różne sposoby i wcale nie trzeba być wirtuozem, żeby cieszyć się ze wspólnego grania. Autorka posługuje się młodzieżowym językiem. Zachęca czytelnika do eksperymentowania ze sztuką, obserwowania dokonań artystów, poszukiwania własnych form ekspresji. Uczy otwartości, tolerancji i akceptowania odmienności drugiego człowieka. Publikacja jest inspirująca i z pewnością spodoba się młodym czytelnikom. Oprawa twarda, szyta, na ostatnich stronach mały słownik artystów, których nazwiska pojawiły się w książce.
 • Pajacyk, Pestka, Śliwka, Polano i znów Pajacyk
    Autorzy: Vojtěch Mašek, Chrudoš Valoušek Wydawnictwo Centrala – Mądre Komiksy   Vojtěch Mašek jest czeskim artystą, autorem scenariuszy komiksowych. Za książkę „Pajacyk, Pestka, Śliwka, Polano i znów Pajacyk”, wspólnie z czeskim grafikiem Chrudošem Valouškiem”, otrzymał nagrodę Bologna Ragazzi Award 2019 w kategorii Fikcja. To przezabawna opowieść o kawałku drewna, które kiedyś było tylko pestką. Dzięki żarłocznym ptakom pestka stała się pięknym drzewem – śliwą rodzącą pyszne owoce. Śliwki wylądowały w urodzinowym cieście, a pestka znowu trafiła na ulicę. Zaopiekował się nią pewien profesor. Posadził w ogrodzie i nadał nazwę – Śliwka, bo sam też nosił takie nazwisko. Następni właściciele domu postanowili wyciąć drzewo, bo dawało za dużo cienia. Pień został pocięty na małe kawałki. Jedno polano upatrzyły sobie robaczki, a potem także pies o imieniu Ludwik. Właściciel psa postanowił zrobić z drewna pajacyka dla swojej córki. Ta jednak wolałaby dostać lalkę. Gadający pajacyk wylądował w lesie z przemądrzałym kotem. Znalazły go dzieci i zabrały do domu, gdzie miał odgrywać tatę. Ponieważ ciągle gadał, zakleiły mu usta taśmą. To spodobało się prawdziwemu tacie, który był politykiem i uważał, że pajacyk jest przykładem idealnego prezydenta, który powinien być tylko marionetką. Opowieść jest pełna zwrotów akcji i abstrakcyjnego poczucia humoru. Autor przemyca treści adresowane do dorosłych czytelników. Parodiuje konflikty małżeńskie i spory polityków. Ilustracje przypominają tradycyjną grafikę, rodzaj linorytu. Postaci są narysowane grubą czarną kreską. Całość jest wypełniona paletą żywych, wręcz odblaskowych kolorów. Publikacja jest wyjątkowo starannie i estetycznie wydana. Rozwija wyobraźnię, budzi wrażliwość artystyczną, wpisuje się w najnowsze trendy w sztuce, zachęca do własnych działań twórczych. Polecam. Oprawa twarda, szyta, duży format, matowy papier.
 • Makrama dla początkujących i nie tylko
    Autorki: Amy Mullins, Marnia Ryan-Raison Wydawnictwo: Publicat Amy Mullins i Mania Ryan-Raison to australijskie artystki, wykorzystujące w swoich dziełach głównie sznurek i technikę makramy. Wspólnie prowadzą firmę, w której sprzedają wykonane przez siebie prace. Próbują popularyzować technikę makramy, wprowadzać ją do współczesnych trendów w urządzaniu wnętrz. „Makrama dla początkujących” to ich pierwsza książka prezentująca starożytną sztukę kreatywnego wiązania sznurków. Znajdziemy w niej dwadzieścia cztery projekty składające się z dwóch wariantów: łatwiejszego i trudniejszego. Artystki wykorzystują sznurki o różnych grubościach, kolorach i fakturach. Opisują narzędzia i materiały potrzebne do pracy. Podają instrukcje wykonania poszczególnych węzłów. Publikacja jest adresowana do osób posiadających zdolności manualne i doświadczenie w podobnych dziedzinach, jak choćby szydełkowanie czy robienie na drutach. Oprawa miękka, klejona, matowy papier, estetyczne, kolorowe zdjęcia projektów.
 • Szarady
  Szarady Knut HamsunAutor: Knut Hamsun                                                            Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie   Oryginał „Szarad” ukazał się w 1892 roku, a pierwsze polskie wydanie w 1928 roku. Długo przyszło czekać na wznowienie tej spektakularnej powieści, ale w przypadku takiej literatury naprawdę nigdy nie jest za późno. Knut Hamsun należy do norweskich klasyków, w 1920 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla za powieść „Błogosławieństwo ziemi”. „Szarady” znacząco wyprzedziły swój czas, autor stworzył podwaliny pod powieść modernistyczną złożoną z wielu warstw i technik narracyjnych. Do dzisiaj czyta się ją świetnie. Rzecz dzieje się w 1891 roku w małym miasteczku, do którego przybywa tajemniczy jegomość. Mężczyzna błyskawicznie robi wokół siebie wielki szum, zdobywa zaufanie jednych, budzi wrogość drugich, zakochuje się w córce pastora przeznaczonej już komuś innemu. Ten inny jednak ginie. Czy rzeczywiście było to samobójstwo? Zabawny, neurotyczny, wprost przedziwny bohater, zagadka kryminalna, elementy grozy i baśni, znakomite dialogi. Oto przykład: – Dlaczego całujesz ziemię, po której właśnie stąpałem? – Bo usta mi krwawią, a nie chcę ubrudzić twoich butów. Czego tutaj nie ma! Jest wszystko, a nawet coś ponad. Wartościowe słowo od tłumaczki Marii Gołębiewskiej-Bijak odsłania nieco kulisy translacyjnego trudu, a krótkie posłowie Larsa Frode Larsena pozwala umiejscowić powieść w kontekście dorobku twórczego Hamsuna oraz jego biografii. Oprawa twarda, szyta.
 • Fitz Roy. Aconcagua
  Fitz Roy Aconcagua Mirosław Falco Dąsal Autor: Mirosław Falco Dąsal                                    Wydawnictwo: Bezdroża   Wyjątkowy dziennik Mirosława Falco Dąsala z wyprawy na szczyt Fitz Roy w Andach. Polacy w składzie: wspomniany Dąsal, Piotr Lutyński, Wiesław Burzyński, Michał Kochańczyk i Jacek Kozaczkiewicz wytyczyli wówczas (1984 rok) nową drogę na Fitz Roya. Dąsal zginął w górach w 1989 roku, Kozaczkiewicz poniósł śmierć w wypadku samochodowym. Pozostała trójka żyje i ma się dobrze. Wydanie po kilkudziesięciu latach zapisków Dąsala – przy którym Lutyński, Burzyński i Kochańczyk intensywnie pracowali – stanowi piękne ukoronowanie ich serdecznej relacji. Dąsal opisywał wspinaczkę dzień po dniu, zwięźle acz skrupulatnie, dzięki czemu krajowa literatura górska wzbogaciła się o naprawdę cenną pozycję. Uczestnicy wyprawy zdobyli wierzchołek 24 grudnia. Trudno wymarzyć sobie bardziej efektowny symbol z punktu widzenia polskiej duszy. Dziennik Dąsala daje wgląd w codzienność wielkiego, trochę straceńczego i zawsze odrobinę bezsensownego wysiłku. Czytany z dzisiejszej perspektywy zachwyca jednak przede wszystkim klimatem kumpelskiej przygody, dokumentacją wyjątkowego czasu w życiu każdego, kto w 1984 roku zaśpiewał kolędę w tak pięknych okolicznościach przyrody. Oprawa twarda, szyta, kredowy papier.
 • Biała ciemność
  Biała ciemność David GrannAutor: David Grann                                                    Wydawnictwo: WAB   David Grann, mistrz współczesnej literatury faktu, powraca na listę mocnym akcentem. „Nie widać nic oprócz białej ciemności” – te słowa posłużyły autorowi jako motto. Grann w prezentowanej pozycji przedstawia pełne przygód i ostatecznie również dramatu życie człowieka, który owe słowa wypowiedział. Był nim Henry Worsley – zawodowy żołnierz oraz podróżnik, człowiek uzależniony od ekstremalnych wyczynów. Kilkakrotnie podbijał Antarktydę, w tym raz z przodkami uczestników legendarnej wyprawy Ernesta Shackletona z 1914 roku. Ojciec Worsleya również brał w niej udział. Wiadomo więc po kim bohater odziedziczył gen ryzyka. Przed kolejnym wkroczeniem w „białą ciemność” nie powstrzymało go ani szczęście rodzinne, ani zwykły strach, czy poczucie spełnienia. Opisy eksploracji Antarktydy są fascynujące. Grann wydobył mnóstwo emocji, unaocznił klimat arcyniebezpiecznych podbojów miejsc, gdzie człowiek zostaje sam na sam z siłami przyrody. Książka jest zaskakująco krótka i być może właśnie ta minimalistyczna objętość zostanie uznana jej największą wadą. Wielbiciele literatury faktu w najbardziej rasowym wydaniu będą zachwyceni. Na poczet plusów należy jeszcze dodać świetne zdjęcia. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI” (p. 5/18).
 • Śladami bogów
  Śladami bogów Sandor MaraiAutor: Sandor Marai                                                     Wydawnictwo: Czytelnik   „Śladami Bogów” to literacki unikat, którym polscy czytelnicy po raz pierwszy mogą raczyć się w całości. Oryginał wydano w 1927 roku dokładnie rok po odbyciu przez tego wybitnego węgierskiego autora podróży na Wschód, która stała się właśnie podstawą prezentowanej książki. „Śladami Bogów” nie jest jednak zwyczajną relacją z trasy. Marai wyruszył do Egiptu, Palestyny, Bejrutu, Damaszku, Konstantynopola, Aten jako dwudziestosześciolatek. Był już po debiucie, ale wielkie dzieła miały dopiero nadejść. Można powiedzieć, że „Śladami Bogów” stanowi pierwsze wyjście z mroku. Młody Marai tworzył teksty dla gazety, ale unosił się nad nimi duch wielkiego talentu, wizjonera i obserwatora konkretu zarazem. Zaledwie trzy miesiące życia włóczykija a ileż trafnych diagnoz. Bez dwóch zdań Marai przewidział współczesny terroryzm. Niech ten fakt będzie symbolem klasy i przenikliwości autora. Oprawa miękka wzmacniana, szyta. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Dziennik” (p. 13/20).
 • Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią
  Pozaziemskie Avi LoebAutor: Avi Loeb                                                           Wydawnictwo: Zysk i S-ka   Avi Loeb wykłada astrofizykę na Harvardzie. Mamy więc do czynienia z prawdziwym autorytetem w tej dziedzinie. I dobrze, ponieważ Loeb głęboko wierzy w istnienie cywilizacji pozaziemskiej. Gdyby był domorosłym naukowcem, do odczytu jego refleksji potrzebny byłby duży nawias. W tym przypadku można jednak polegać na wiedzy, faktach oraz intuicji autora. Loeb jest orędownikiem teorii, zgodnie z którą w 2017 roku anomalny obiekt dostrzeżony w obserwatorium astronomicznym na Hawajach nie miał cech naturalnych, co oznacza – ni mniej, ni więcej – że, owszem, pochodził z kosmosu, ale prawdopodobnie z miejsca dotąd niezbadanego, nierozpoznanego. Tajemniczość bije niemal z każdej strony tej książki. Loeb dwoi się i troi, aby przekonać czytelnika do swoich racji, zaszczepić w nim żyłkę astronoma kontestującego stary, konserwatywny porządek kosmologiczny, który zakłada obecność istot rozumnych wyłącznie na Ziemi. Autor ma w środowisku wielu wrogów walczących i polemizujących z jego teoriami. Niemniej trudno – nawet we fragmentach gdzie narracja Loeba wydaje się przechodzić w nachalność – przejść obok nich obojętnie. Arcyciekawa propozycja lekturowa dla wielbicieli popularnonaukowych książek o kosmosie. Pozycja zawiera przypisy końcowe, literaturę uzupełniającą oraz indeks. Oprawa twarda, szyta.
 • Rozmowy przy stole
  Rozmowy przy stole Natalia Sosin-KrosnowskaAutorka: Natalia Sosin-Krosnowska                    Wydawnictwo: Znak Koncept   Bardzo pomysłowa książka Natalii Sosin-Krosnowskiej, doświadczonej i wziętej dziennikarki. Poprzednio na liście: „Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta” (p. 16/18). Autorka pięknie pokazuje w niej różnice między miastem a wsią. Teraz kontynuuje obrany kierunek poprzez przedstawienie serii gospodarstw agroturystycznych rozsianych gdzieś po Polsce. Dzięki temu osiąga zróżnicowane efekty. Z jednej strony czytelnicy mogą zapoznać się z niesamowitymi historiami założycieli gospodarstw, z drugiej czują się zachęceni do odbycia prawdziwej podróży w zaprezentowane miejsca, z trzeciej mają niepowtarzalną okazję, aby zasmakować regionalnej kuchni. Przepisy na dania są proste, nie wymagają wielkich nakładów wysiłku ani w kuchni, ani na zakupach. Poza tym warto zwrócić uwagę na bogactwo proponowanych menu. Zostały one podporządkowane wszystkim istniejącym kulinarnym gustom. Pozycja zawiera indeks. Oprawa twarda, szyta.
 • Bohaternik
  Bohaternik Iga FijałkowskaAutorka: Iga Fijałkowska                                     Ilustratorka; Daria Solak                                 Wydawnictwo: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Poziom: BD I Pokłosie projektu „Bohaternia” organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2020 roku. Iga Fijałkowska (I raz na liście) przedstawia w nim rezolutną dziewczynkę, Ninę, która snuje rozważania na temat istoty bohaterstwa. Jej plastyczny zapał ostudziło nieco najnowsze wyzwanie; mianowicie, ma narysować bohatera. Nina nie wie, kto może albo powinien znaleźć się na takowej ilustracji. Mądra rozmowa z rodzicami rozwieje jej wszelkie wątpliwości. Nowoczesny dydaktyzm w eleganckiej formie. Książka jest stylizowana na stare wydanie w stylu retro (papier, czcionka, ilustracje Darii Solak). Przynosi wiele wartości wizualnych i interpretacyjnych. Może też wpłynąć pozytywnie na lepsze rozumienie literatury jako takiej. Oprawa twarda, szyta.
 • Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika
  Autor: Dara McAnulty Wydawnictwo Poznańskie   Imponujący debiut irlandzkiego nastolatka ze spektrum autyzmu (rocznik 2004), pełnego entuzjazmu przyrodnika i aktywisty, odznaczonego medalem Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków za działalność na rzecz ochrony przyrody. Książka powstała na podstawie dziennika, który Dara prowadził przez rok swojego życia. Młody przyrodnik pokazuje w niej dziką przyrodę i wspaniałość natury. Opowiada o swoich przyrodniczych pasjach, rodzinnych spacerach do lasu, pobytach na dzikiej wyspie Rathlin, odwiedzaniu parków narodowych i rezerwatów przyrody, wielogodzinnym obserwowaniu ptaków, owadów czy roślin, a także łapaniu wspólnego rytmu z naturą. Jego opisy przyrody są niezwykle barwne, pełne refleksji i emocji („Ponad sitowiem chmara bąków. Światło staje się nakrapiane i przechodzi w sepię. Delikatność tej chwili mnie olśniewa. Eksploduję w środku, słowa rykoszetują we mnie. Staram się je w sobie zachować, ponieważ kiedy uchwycę je na tej stronie, będę mógł przeżywać to wszystko jeszcze raz.” [s. 45]). W zapiskach znajdziemy mnóstwo ciekawostek przyrodniczych, naukowe wyjaśnienia zagadek przyrody, legendy celtyckie i fragmenty poezji. Dostajemy też poruszający dziennik autystycznego, wrażliwego, niezwykle inteligentnego nastolatka, który z ogromną szczerością pisze o swoich ograniczeniach, częstych zmianach nastroju, trudnych przeżyciach i emocjach. Pisanie dziennika jest dla niego sposobem na przepracowanie zalewu bodźców z otaczającego świata, przeanalizowanie swoich uczuć i wyciszenie się. Obserwowanie przyrody pomaga mu zrozumieć samego siebie: „Mniszki przypominają mi sposób, w jaki sam zamykam się przed światem, kiedy patrzenie i odczuwanie staje się zbyt bolesne albo kiedy staję się obiektem drwin.” [s. 44] Natura pobudza też jego kreatywność, wzmacnia go, pisze na przykład: „myślenie połączone ze skupioną obserwacją wzorów lotów ważek lub szpaków jest porywające i niesamowite. Kto wie, do czego doprowadzi obserwowanie wróbli.” [s. 215] „Dziki rok” to fascynująca opowieść o niezwykłej więzi młodego człowieka z przyrodą i jego trosce o nią, ale też o rodzinie, akceptacji i wolności. Książka zdobyła liczne nagrody, w tym najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą przyznawaną literaturze przyrodniczej – The Wainwright Prize. Pasjonująca i wzruszająca lektura. Oprawa miękka, klejona. Szczególnie polecam.      
 • Wszystko na swoim miejscu
  Autor: Oliver Sacks Wydawnictwo: Zysk   Ostatni zbiór esejów zmarłego w 2015 roku wybitnego brytyjskiego neurologa, psychiatry, wykładowcy na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz autora światowych bestsellerów, takich jak „O mężczyźnie, który pomylił żonę z kapeluszem” (p. 12/94) czy „Muzykofilia” (p. 11/09). W tomie znalazły się zarówno lekkie teksty, pełne nostalgicznych wspomnień i refleksyjnego tonu, jak też erudycyjne eseje z pogranicza biologii, chemii, medycyny, neurologii, zoologii i filozofii. Autor z tęsknotą opowiada o swoim rodzinnym domu z imponującą biblioteką pełną książek medycznych, sztuk Ibsena i dzieł Szekspira, a także z laboratorium chemicznym, w którym przeprowadzał swoje pierwsze eksperymenty. Od najmłodszych lat pochłaniały go publikacje naukowe (jako dwunastolatek przeczytał ogromne dziewiętnastowieczne dzieło o elektrostatyce), a zrodzona wówczas miłość do muzeów, galerii owadów i mięczaków, ogrodów botanicznych oraz zoologicznych towarzyszyła mu przez całe życie. Autor pisze o swoich ulubionych autorach i bohaterach (np. w eseju pt. „Humphry Davy: poeta chemii”). Przywołuje tez zabawne anegdotki, np. o tym, jak w domku letniskowym przyjaciela próbował zakonserwować w słojach kilkadziesiąt mątw, zalewając je odrobiną alkoholu. Wkrótce głowonogi zaczęły gnić, rozsadzając słoje, a z powodu strasznego odoru domek przez kolejne miesiące stał pusty. Wiele esejów porusza tematykę medyczną. Sacks, odwołując się do swojej wieloletniej praktyki klinicznej opisuje historie pacjentów z chorobą Alzheimera, zespołem Tourette’a, obsesjami, depresją, chorujących na śpiączkowe zapalenie mózgu czy borykających się z innymi schorzeniami neurologicznymi. W prezentowanym zbiorze znajdziemy również rozważania na temat roli śledzia w ludzkiej historii, życia na innej planecie Układu Słonecznego czy kojącym wpływie natury na nasze mózgi. Napisane w gawędziarskim stylu, pełne wnikliwych obserwacji i refleksji eseje będą pasjonująca lekturą dla miłośników twórczości Sacksa oraz czytelników zainteresowanych nauką i medycyną. Oprawa twarda, szyta. Polecam.  
 • Emocje. To, o czym dorośli Ci nie mówią
  Autor: Boguś Janiszewski Ilustrator: Max Skorwider Wydawnictwo: Publicat   Siódmy tom świetnej, popularnonaukowej serii pt. „To, o czym dorośli Ci nie mówią, bo często sami nie wiedzą”, tworzonej przez Bogusia Janiszewskiego (autor) i Maxa Skorwidera (rysownik), wprowadza młodych czytelników w temat emocji. Poprzednio na liście: „Rewolucje” p. 18/20. Autorzy z niebywałą lekkością i humorem wyjaśniają zagadnienia z zakresu psychologii, neurobiologii i ewolucji, pomagając zrozumieć, jak działają emocje, odruchy i instynkty oraz rozpoznawać mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem. Zabierają czytelników do centrum zarzadzania pantofelka Tomka, Akademii Strachu i piwniczki emocji. W zabawny sposób pokazują, jak wygląda emocjonalny rollercoaster, lekcja złości oraz gonitwa myśli. Czytelnicy poznają też mnóstwo faktów i ciekawostek z komiksowych dymków, śledząc zabawne perypetie ekipy Gai zajmującej się projektem „Człowiek”, a także członków centrum zarządzania: porywczego, emocjonalnego Janusza oraz opanowanej, racjonalnej Zosi. Pojawi się też wielu innych bohaterów, którzy odegrają scenki z życia wzięte, aby wyjaśnić np., jak działają receptory czuciowe (komar Stefan ugryzie dziewczynkę Julkę), jak działa strach (Jankowi przypomni się, że ma sprawdzian z ułamków, o którym zapomniał), co to jest empatia (Janusz wzruszy się do łez, czytając „Małą sarenkę”).  Uwagę przyciągną również eksperymenty czuciowe. Z lekkim, dowcipnym, a jednocześnie edukacyjnym tekstem, podzielonym na krótkie sekcje, świetnie współgrają wyraziste, pełne absurdalnego humoru rysunki. Atrakcyjne, wartościowe kompendium wiedzy o emocjach pomagające lepiej zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Zainteresuje zarówno starsze dzieci i młodzież, jak też dorosłych. Okładka twarda, szyta.  
 • Wojna skowronków
  Autorka: Hilary McKay Wydawnictwo: Dwie Siostry   Poziom: BD III   Ceniona, wielokrotnie nagradzana brytyjska autorka powieści młodzieżowych opowiada porywającą historię młodych ludzi dorastających w cieniu pierwszej wojny światowej. Akcja rozpoczyna się w 1902 roku w Plymouth, angielskim mieście portowym położonym nad kanałem La Manche, kiedy przychodzi na świat Clarry, a jej brat Peter ma trzy lata. Gdy umiera ich mama, zostają pod opieką zamkniętego w sobie, apatycznego, oziębłego ojca. W ponurym domu wiodą dość smutne życie, czekając co roku upragnionych wakacji, które spędzają u dziadków w Kornwalii. Ich najpiękniejsze wspomnienia związane są właśnie z tym miejscem: turkusowym morzem, fioletowo-złotymi wrzosowiskami, śpiewem skowronków i towarzystwem starszego, rezolutnego kuzyna Ruperta, z którym wiąże ich serdeczna przyjaźń. Gdy Clarry ma dwanaście lat, postanawia zawalczyć o swoją przyszłość i wyrwać się z Akademii Młodych Dam Panien Pinks, do której uczęszcza od szóstego roku życia, ucząc się tam głównie szycia, haftowania i śpiewania psalmów. W tajemnicy przed ojcem zdaje egzaminy do gimnazjum dla dziewcząt. Wkrótce, gdy jej ukochany kuzyn Rupert zaciąga się do wojska i wyrusza na wojnę, jej marzenia schodzą na drugi plan, a jej świat zostaje wywrócony do góry nogami. Wielowątkowa powieść ukazuje zarówno losy Clarry, jej brata i kuzyna, jak też ich przyjaciół. Autorka znakomicie odtwarza angielskie realia początków XX wieku, zwracając uwagę na ówczesne obyczaje i powoli zmieniającą się sytuację kobiet. Umiejętnie dostosowuje do wieku młodych czytelników opisy dotyczące wojny i życia na froncie. Wiarygodnie również są wykreowane przez nią postacie. Sympatię czytelników zaskarbi sobie z pewnością główna bohaterka, niezwykle empatyczna, pogodna i bystra dziewczyna, która dostrzega dobro w każdym człowieku i wytrwale dąży do realizacji swoich planów.  Z zainteresowaniem będą też śledzili losy i przemianę wewnętrzną Petera, z nieokrzesanego, lekkomyślnego chłopca, który chcąc uniknąć wyjazdu do szkoły z internatem, wyskoczył z jadącego pociągu i złamał sobie nogę, w odpowiedzialnego studenta medycyny na Oksfordzie, a później troskliwego męża i ojca. W książce pojawia się – prowadzony z wyczuciem – wątek homoseksualny, dotyczący osiemnastoletniego Simona, który jest zakochany od lat szkolnych w Rupercie i wyrusza za nim na wojnę. Wciągająca, poruszająca, klimatyczna opowieść o przyjaźni, miłości, stratach, a także potrzebie wolności, samodzielności i życia w zgodzie ze sobą. Pokazuje złożoność świata oraz wpływ wojny na życie młodych ludzi, którzy musieli bardzo szybko dorosnąć. Książka została nagrodzona Costa Children’s Book Award 2018. Oprawa twarda, szyta. Polecam. Spodoba się również dorosłym czytelnikom.  
 • Psy i my
  Autorka: Alexandra Horowitz Wydawnictwo: Czarna Owca     Książka amerykańskiej badaczki zajmującej się psami, wykładowczyni psychologii kognitywnej w nowojorskim Bernard College, autorki bestsellerowych książek poświęconych psychologii psów (poprzednio prezentowaliśmy: „Nosem psa” p. 16/17) to pełne miłości i zrozumienia spojrzenie na psy. Autorka analizuje relacje i związki człowieka z psem w kontekście historycznym, kulturowym, socjologicznym, filozoficznym oraz prawnym. Odwołuje się do swoich obserwacji, rozmów z naukowcami, ankiet, badań poświęconych procesom poznawczym u psów. Opowiada o swojej pracy w Laboratorium Świadomości Psów, w którym przeprowadza eksperymenty behawioralne. Wyjaśnia, co badania nad psami mówią ludziom o nich samych. W trzynastu rozdziałach rozważa zagadnienia związane m.in. z nazewnictwem psów, ich statusem prawnym, procesami poznawczymi, umiejętnościami społecznymi i emocjami. Przygląda się rzeczom, którymi dysponują współczesne psy, od obroży i mebli (tu autorka przedstawia dowody pochodzące z XIV wieku na to, że psy sypiały ze swoimi panami w jednym łóżku) przez ubiory i zabawki, aż do miski i psiej karmy. W rozdziale pt. „Badania naukowe nad psami” stawia hipotezy, które kilkakrotnie zmienia, na końcu zaś wyciąga zabawne wnioski, takie jak np.: „pies jest szpiegiem”, „szczenięctwo to ciepłe szczęście”, „psy głosują zębami”, „w internecie każdy jest psem”. Wiele uwagi poświęca traktowaniu czworonogów przez ludzi. Podejmuje też temat sterylizacji i kastracji oraz eutanazji. Książka jest przystępnie napisana, pełna ciekawostek naukowych i odwołań kulturowych. Pomaga lepiej zrozumieć psy. Zawiera obszerną bibliografię i przypisy. Będzie ciekawą lekturą dla miłośników psów oraz czytelników zainteresowanych szeroko pojętym behawioryzmem. Oprawa miękka, klejona. Polecam. Do książki można zajrzeć: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/poradniki/psy-i-my,p2078578062        
 • Nasze idealne małżeństwo
  Autorka: Loreth Anne White Wydawnictwo: Mando     Pierwsza na polskim rynku książka nagradzanej kanadyjskiej pisarki i dziennikarki to trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Ellie, córka kanadyjskiego miliardera i dziedziczka fortuny, zostaje podejrzana o zamordowanie swojego męża, Martina. Relacje z procesu i sesji z biegłym psychiatrą przeplatają się z retrospekcjami, w których poznajemy przebieg śledztwa prowadzonego przez policjantkę Lozzę oraz historię i wersję głównej bohaterki. Kilka lat wcześniej Ellie straciła swoją trzyletnią córeczkę, a jej pierwsze małżeństwo się rozpadło. Przeżyła wtedy załamanie psychiczne i uzależniła się od leków oraz alkoholu. Dwa lata po tej tragedii poznaje Martina, australijskiego dewelopera budowlanego, który okazuje jej zrozumienie i troskę. Szybko zostaje jego żoną i partnerką w biznesie – decyduje się bowiem zainwestować ogromne pieniądze w jego projekt deweloperski, luksusowe osiedle na australijskim wybrzeżu. Po przeprowadzce do Australii w jej idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy, czarujący wcześniej mąż budzi w niej lęk, w dodatku niepokoją ją pogróżki przeciwników budowy osiedla. To, co wydarzyło się w tym małżeństwie i kto zamordował dewelopera, próbuje wyjaśnić policjantka Lozza. Autorka umiejętnie buduje napięcie, portrety psychologiczne bohaterów i klimat, tworząc intrygującą, pełną zwrotów akcji, wielowątkową historię. Bardzo wciągająca lektura. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.
 • Wytrzyszczka, czyli Tajemnice nazw miejscowości
  WytrzyszczkaAutor: Michał Rusinek Ilustratorka: Joanna Rusinek Wydawnictwo: Znak Emotikon           Najnowsza publikacja rodzeństwa literaturoznawcy i tłumacza Michała Rusinka i ilustratorki Joanny Rusinek to zabawna lektura krajoznawcza. Chętne wezmą ją do ręki i dorośli czytelnicy by odkryć nieznane źródła nazw polskich miejscowości. Zagadkowe miana miast i wsi mają swoją historię. Niektóre, rozpowszechnione popularne wyjaśnienia okazują się być błędne, co z humorem prostuje autor w krótkich, zgrabnych komentarzach. Przeginia Narodowa, Całowanie, Niemyje Ząbki, Tupadły, Sworne Gacie to próbka rodzimych, nietypowych, geograficznych tytułów. Znajomość ich pochodzenia zagwarantuje podziw otoczenia dla dawki wiedzy przyswojonej po lekturze. Zabawne a przy tym poparte wiedzą historyczną informacje łatwo zapadają w pamięć. Na pustej stronie 53 znajduje się wezwanie autora do podzielenia się informacjami na temat źródła nazwy miejscowości czytelnika. To „nie biblioteczny” element, który miejmy nadzieję użytkownik książki uszanuje. Polecam. Wydanie w twardej oprawie, szyte, bogato ilustrowane. Większa czcionka. Poprzednio: „Od mikmaka do zazuli” p. 14/20.
 • Kocia szajka i ucho różowego jelenia
  Autorka: Agata Romaniuk Ilustratorka: Malwina Hajduk Wydawnictwo: Agora Poziom czytelniczy: BD I/II         Drugi tom cyklu „Kocia szajka” pióra Agaty Romaniuk, publicystki i od niedawna autorki literatury dziecięcej, znanej najmłodszym także jako internetowa Pani Wieczorynka. Pierwszą część kociej epopei pt. „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi” prezentowaliśmy na p. 9/21. Tym razem futrzaści detektywi i kwiat cieszyńskiej policji w osobie policjantki Walerki Koczy (bez wsparcia komisarza Ludwika Psoty pochłoniętego politycznym skandalem pogryzienia polskiego burmistrza przez czeskie pchły) zajmą się sprawą zamachu na integralność różowego jelonka, figurki która przez lata wpisała się w krajobraz Cieszyna i dołączyła obok słynnych kanapek ze śledziem do symboli miasta. Agata Romaniuk w aferę z utrąceniem ucha różowemu posążkowi w lekki i interesujący sposób wplata szczegóły historii miasta, przedstawiając warte zobaczenia i skosztowania lokalne atrakcje. Ujęta w humorystyczną konwencję opowieść spodoba się czytelnikom w każdym wieku (autorka puszcza oko do starszych odbiorców opisując kocie zdobycze technologiczne). Tak jak tom inauguracyjny, także ten bogaty jest w regionalizmy śląskie oraz szczyptę języka czeskiego. Każdy z tłumaczeniem i wymową w przypadku języka naszych południowych sąsiadów. To atrakcyjny smaczek wyróżniający cykl spośród innych przygodowo-detektywistycznych na polskim rynku wydawniczym. Wydanie w twardej oprawie, szyte, z większą czcionką i dużą ilością ilustracji, zabawnie ukazujących charakterystyczne przymioty bohaterów. Do czytania samodzielnego lub jako lektura familijna. Powtarzając za kotką Lolą: Do jasnej myszery! To musi przeczytać każdy. Polecam szczególnie.  
 • Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata
  Autorzy: Dean Nicholson, Garry Jenkins Wydawca: Znak Litera Nova             Książka dla kociolubów i miłośników literatury podróżniczej (chociaż nie w ścisłym tego słowa znaczeniu). Dean Nicholson to jeden z bardziej znanych instagramerów, autor bloga 1bike1word w tym serwisie. Rozgłos zapewniła mu towarzyszka podróży, kotka o imieniu Nala. W 2018 roku Nicholson postanowił wraz z kolegą podjąć się wyprawy rowerowej dookoła świata. Wyruszyli razem, ale splot okoliczności sprawił że eskapada zamieniła się w jednoosobowe wyzwanie. Nalę autor spotkał na bezdrożach Bośni, gdzie dotarł z rodzinnego, szkockiego Dunbar. Truchtała za rowerem na tyle długo, że postanowił wziąć ją ze sobą. Książka jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie obserwatorów instagrama 1bike1word. Podczas podróży grono sympatyków kotki śledzących wyprawę stale się powiększało. Obserwatorzy nie ograniczali się tylko do wysyłania sympatycznych wiadomości i emotek, ale oferowali również pomoc w drodze, noclegi i opiekę nad kotką, co znacznie ułatwiało rowerową peregrynację. Dean Nicholson „zjechał” Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Grecję, Turcję, Gruzję, Azerbejdżan, Bułgarię, Serbię i Węgry. Plany rowerowego podboju Rosji pokrzyżował koronawirus i zamykanie granic. Książka spodoba się zdecydowanie bardziej miłośnikom zwierząt, lubiącym czytać o relacjach ludzi i „futrzaków” niż preferującym klasyczną literaturę podróżniczą, chociaż wyprawowe perypetie jakie były udziałem autora (zagubienie paszportów, obserwacje „lokalsów”, przemyt kota przez bośniacką granicę) opisane są z humorem, ciepłem i ciekawie. Tomik zawiera wkładki z kolorowymi zdjęciami dokumentującymi wyprawę. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.
 • Światło głębin
  Światło głębinAutorka: Frances Hardinge Wydawca: Czarna Owca Poziom cztelniczy: BD IV           Najnowsza publikacja brytyjskiej pisarki to podobnie jak poprzednie, propozycja lektury dla starszych nastolatków. Fantastyczna, utrzymana w nurcie postapokalipsy wizja świata ukazuje brutalne realia, w jakich funkcjonuje piętnastoletni bohater, niepozorny, niewyglądający na swój wiek złodziejaszek i oszust obdarzony dużą wyobraźnią, darem opowiadania i… uwikłany w toksyczną przyjaźń. Przed laty, w domu dziecka nawiązał braterską relację z nieco starszym chłopcem. Dzięki temu przetrwał najtrudniejsze chwile, ale powoli zaczyna dostrzegać, że ich przyjaźń i lojalność jest jednostronna i prowadzi go w coraz większe kłopoty. Tarapaty w jakie za sprawą fałszywego przyjaciela wpada o mało nie kosztują go życie… Frances Hardinge przedstawia czytelnikowi bardzo przemyślaną i zaskakującą opowieść o świecie, w którym życie toczy się na tysiącach wysp, które kiedyś terroryzowane były przez rozmaite morskie kreatury o gargantuicznych rozmiarach, czczonych jako bóstwa. Niczym Kraken pożerały statki, oddawano im bojaźliwą cześć i składano ofiary. Kres tej epoce położyła niezrozumiała katastrofa. Morskie bóstwa powybijały się nawzajem a wzburzone morze zalewając wyspy pochłonęło tysiące ludzkich istnień. Teraz ludzie z narażeniem życia poszukują w głębinach resztek ciał bogów. Ich magiczne właściwości sprawiają, że są niezwykle cennym towarem na oficjalnym i czarnym rynku. Bohater wbrew sobie uwikła się w walkę o władzę o rząd dusz, pozna tajemnicę zagłady bogów i dojrzeje do obiektywnej, szczerej oceny niegdysiejszego przyjaciela i własnych poczynań. Wartka (choć nie od samego początku) akcja, lekko poprowadzona narracja, spójność świata przedstawionego, z ciekawymi szczegółami dotyczącymi jego legend i zwyczajów (nie sposób wspomnieć o „ludziach ucałowanych przez morze” czyli podwodnych poszukiwaczach, którzy utracili słuch w głębinach, szanowanych do tego stopnia, że każdy z mieszkańców powieściowego uniwersum znał podstawy języka migowego) oraz elementy horroru, sprawiają że lektura ta zapewni mile spędzony czas. Oprawa twarda, książka klejona. Poprzednio na liście: „Czara cieni” 24/19. Fragment książki: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/dla-mlodziezy/swiatlo-glebin,p485693208
 • Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado
    Autorka: Zofia Stanecka Ilustracje: Marianna Sztyma Wydawnictwo: Kropka Zofia Stanecka jest autorką ponad stu książek. Stworzyła serię o Basi i „Czytam sobie”. Napisała „Świat według dziadka”, książkę poświęconą Irenie Jurgielewiczowej, która wraz z „Domino i Muki po drugiej stronie czasu” trafiły na listę skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Najnowsza pozycja w jej dorobku powstała z miłości do suczki o imieniu Lotta. We wstępie autorka zastrzega, że w tej opowieści tylko pies jest prawdziwy. Pozostali bohaterowie są fikcyjni. Możemy się domyślać, że bezwarunkowa miłość domowników do pięknej suni, zwanej Princessą, wydarzyła się naprawdę. Lotta wychowuje ludzkie stado. Szybko orientuje się, że może robić to, na co ma ochotę. Sika tylko w domu, śpi na kanapie, nie toleruje kotów, jest delikatna i wymagająca. Kiedy zostaje sama w mieszkaniu, zjada wszystko, co znajduje się w zasięgu jej młodych zębów. Niszczy ubrania i meble. Ale i tak zaskarbia sobie serca domowników i lekarzy, którzy muszą ratować jej życie po groźnym wypadku samochodowym. Jest najważniejsza w rodzinie. Najchętniej śpi na kanapie, przykryta szydełkowym kocykiem. Autorka z dużym poczuciem humoru opisuje proces wychowania psa. Pokazuje, że obecność zwierzaka w domu uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych. Wspólne spacery i podróże z psem są pełne przygód. Nigdy nie wiadomo, co siedzi w psiej głowie. Niestety nie wszyscy ludzie lubią zwierzęta i czasem posuwają się do tak okrutnych sposobów, jak rozsypywanie trutki w parkach. Przez to czworonogi cierpią. Stanecka traktuje psa jak członka rodziny. Uważa, że trzeba się nim opiekować i zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Ta optymistyczna, ciepła historia spodoba się młodym czytelnikom i rodzicom, którzy doceniają obecność niesfornych futrzaków w swoich domach. Ciekawym dopełnieniem opowieści są ilustracje Marianny Sztymy. Są to kolorowe rysunki, przypominające prace dziecka oraz szkice wykonane ołówkiem, przedstawiające najskrytsze myśli Lotty. Polecam. Oprawa twarda, szyta.
 • Miasto z mgły
    Autor: Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo Muza Carlos Ruiz Zafón jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy hiszpańskich. Jego utwory przetłumaczono na czterdzieści pięć języków. Debiutował w 1993 roku powieścią „Książe Mgły” (p. 24/2010). W 2001 roku wydał „Cień wiatru”, pierwszą powieść z sagi o Cmentarzu Zapomnianych Książek. „Miasto z mgły” to zbiór jedenastu opowiadań po raz pierwszy zebranych w jednym tomie. Jest to ostatnia książka autora, który zmarł w 2020 roku. Opowiadania pokazują wszystkie cechy jego pisarstwa. To rodzaj szkiców, fragmentów, które mogłyby stać się elementami większej całości. Cechuje je typowy dla autora smutek, dystans i zaduma. Zafón nawiązuje do Cervantesa, wraca do swoich bohaterów z Cmentarza Zapomnianych Książek. W pierwszym opowiadaniu ośmioletni David spotyka czarującą Blankę, panienkę z dobrego domu. Opowiada jej wymyśloną przez siebie bajkę i dzięki temu sam przenosi się do innego świata, w którym nie ma biedy i surowego ojca. Jest tylko piękno, melancholia i niczym nieograniczona wyobraźnia. Autor w każdym opowiadaniu tworzy tajemniczą atmosferę miast, zakamarków, ślepych uliczek. Opisy przyrody współgrają ze stanem emocjonalnym bohaterów. Śmierć przychodzi nocą, przy świetle księżyca. Zabiera biednych i bogatych. Dzieci ponoszą konsekwencję wyborów, dokonywanych przez dorosłych. Zafón jest mistrzem kreowania nowej rzeczywistości, łączenia magii, zabobonów, konwenansów z szarą codziennością nędzarzy. Każde opowiadanie kończy się za szybko. Pozostaje ciekawość i niedosyt. Książka spodoba się fanom twórczości Zafóna i wszystkim miłośnikom poetyckiego stylu w opowiadaniach. Polecam. Oprawa twarda, szyta, nota od wydawcy, wstęp Leszek Bugajski, czarno-białe ilustracje, fragmenty recenzji.
 • Człowiek, który wiedział za dużo
    Autorka: Monika Góra Wydawnictwo: WAB   Monika Góra jest reporterką, scenarzystką. Współpracowała z Dużym Formatem, w którym opublikowała serię reportaży na temat zabójstwa Iwony Cygan. W 2019 roku ukazała się także książka „Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan” (p. 14/2019). W najnowszej publikacji autorka szczegółowo analizuje sprawę rodziny Jaroszewiczów. Opisuje dzieciństwo Piotra Jaroszewicza spędzone na Białorusi, pierwsze małżeństwo z Oksaną, pracę w szkole, historię wojenną i zsyłkę do obozu w Wasiliewie. Narracja przeplata się z wydarzeniami z 1992 roku, kiedy to w domu w Aninie znaleziono dwa ciała. To był feralny dom, dawniej placówka UB, miejsce przesłuchań. Przez krótki czas mieszkał tu także Julian Tuwim, ale po jego śmierci żonie kazano opuścić willę, zwolnić ją dla premiera Jaroszewicza. Monika Góra posługuje się reporterski stylem, buduje napięcie, odtwarza dialogi, pokazuje konflikty pomiędzy synem Andrzejem, a macochą. Jaroszewiczowie żyją skromnie, notują każdy, najmniejszy wydatek, a jednocześnie premier wydaje ogromne pieniądze na zabytkowe monety. W domu mają dwa sejfy. Śpią zawsze z bronią pod poduszką. Ich posesji pilnuje wielki, groźny pies. Korzystają z pomocy gosposi i sprzątaczki, ale poza tym niechętnie wpuszczają do domu obce osoby. Autorka poszukuje śladów, czegoś, co mogło przepowiadać tę straszliwą zbrodnię, którą żyła cała Polska. Po śmierci Piotra i Alicji rozpoczyna się długotrwałe śledztwo. Z domu nie skradziono najcenniejszych przedmiotów. Nie wiadomo jakie były motywy sprawców. Z pewnością napastnikami nie był gang karateków z Radomia, który trudnił się napadami na wille bogaczy. Z sekcji zwłok wynika, że premier był długo torturowany. Zmieniano mu ubranie i podawano leki, więc raczej mordercom chodziło o wyjawienie jakiejś informacji. Monika Góra szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego do dzisiaj policja i prokuratura nie potrafiła wskazać winnych zbrodni. Książka jest bardzo wciągająca i z pewnością spodoba się czytelnikom, którzy interesują się polityką i nierozwiązanymi sprawami kryminalnymi. Polecam. Oprawa miękka, klejona.
 • Opóźnienie może ulec zmianie
    Autor: Marcin Antosz Wydawnictwo Muza Marcin Antosz jest maszynistą i autorem bloga. Pisze o kolei i pracy maszynisty zrozumiałym dla wszystkich językiem. Prowadzi składy osobowe na Dolnym Śląsku. O takiej pracy marzył od dziecka. Nie pochodzi z rodziny kolejarskiej, wiec trudno mu było przedrzeć się przez skomplikowany system kwalifikacji i otrzymać licencję maszynisty. Gdy wreszcie zdał egzamin, musiał znaleźć pracodawcę, który przez dwa będzie go szkolił, płacąc jednocześnie najniższą pensję krajową. W tym czasie mógł jedynie przyglądać się pracy swoich kolegów. Dopiero gdy uzyskał licencję pozwolono mu samodzielnie prowadzić pociąg. Antosz wprowadza czytelnika w świat kolejowych zwyczajów, powiedzonek, żartów i anegdot. Opisuje zagrożenia, przepracowanie i stres. Nie wszyscy wytrzymują presję psychiczną. Po wypadku na torach, wiele osób rezygnuje z tej pracy. Droga hamowania rozpędzonej lokomotywy jest bardzo długa, a wciśnięty hamulec i sygnał dźwiękowy to jedyne co może zrobić maszynista, gdy widzi na torach bawiące się dzieci. Ten zawód wymaga wielkiego poświęcenia. Dawniej był kojarzony z pewnym prestiżem. Kolejarze mieli lepszy dostęp do deficytowych towarów, kartek żywnościowych. Dostawali przydziały na mieszkania, dorabiali przewożąc drobne przesyłki. Dodatkowym atutem były wczasy w ośrodkach kolejowych. Dzisiaj spółki PKP nie cieszą się już takim uznaniem, a według przyjazdu pociągu nie można regulować zegarków. Ciekawym uzupełnieniem omawianej książki są zdjęcia, zrobione z okna lokomotywy. Przedstawiają zabytkowe dworce, malowniczo położone stacje i tory przecinające dzikie, leśne ostępy. Publikacja spodoba się miłośnikom kolei. Jest rodzajem dziennika, relacji z trasy, ale też poradnika dla osób planujących związać swoje życie zawodowe z kolejnictwem. Polecam. Opraw miękka, klejona.
 • Domy pisarzy
    Autorka: Marzena Mróz-Bajon Wydawnictwo: Marginesy Marzena Mróz-Bajon jest dziennikarką, podróżniczką, fotografką. Od kilkunastu lat podróżuje śladami pisarzy. Odwiedza domy, w których mieszkali i pracowali. Przyznaje się, że uprawia swego rodzaju fetyszyzm literacki. Wyrusza w podróż do Szetejń i Wilna Miłosza. Spaceruje wzdłuż rzeki Niewiaży, która stała się Issą. Zastanawia się jaki wpływ ma widok z okna na twórczość literacką i w ogóle na los człowieka. Przytacza fragmenty wierszy i książek autorów, których szlakami podąża. Czytelnik znajdzie w tej publikacji osobistą refleksję nad pochodzeniem, dzieciństwem i dojrzewaniem wybitnych osobowości. Pozna między innymi Aleksandrię Konstandinosa Kawafisa, Aracatacę Gabriela Garcii Marqueza, Kalkutę Rabindranatha Tagorego, rezydencję Rowan Oak Wiliama Faulknera, miasteczko Vinci Leonarda da Vinci, Brooklyn Trumana Capote’a czy Pietriasze Prudy Michaiła Bułhakowa. Książka jest bardzo inspirująca. Autorka jest uważną obserwatorką. Dostrzega detale, szczegóły, ulotną atmosferę miejsc. Jej zdjęcia oddają specyficzny klimat miast, i małych wiosek. Książka spodoba się miłośnikom dalekich podróży i dobrej literatury. Ze względu na wątki biograficzne jest też ciekawym źródłem informacji o samych pisarzach. Polecam. Oprawa miękka, szyta, bibliografia.
 • Obciachowe pomysły taty Oli
    Autor: Thomas Brunstrøm Ilustracje: Thorbjørn Christoffersen Wydawnictwo: Dwukropek Thomas Brunstrom jest duńskim dziennikarzem i recenzentem filmowym. W 2015 roku ukazała się pierwsza książka o tacie Oli, otwierająca serię, która dzisiaj składa się już z ośmiu tomów. W poprzednich przeglądach omawialiśmy: „Tata Oli już nie chce być dorosły” (p. 4/2020) oraz „Zwariowane wakacje taty Oli” (p. 14/2020). W najnowszej części Ola ma już dosyć popisów swojego taty, który zachowuje się jak dziecko. Gotuje ohydny szpinak, puszczając przy tym bąki. Robi dziwne miny, gdy odwiedza ją Stefek. Niespodziewanie wpada do pokoju z ciasteczkami, gdy bawi się z przyjacielem. Zagaduje do dzieci z jej klasy, przedrzeźnia, droczy się, wygaduje głupoty. Przy tym jest bardzo zadowolony z siebie. Mimo dojrzałego wieku i lekkiej nadwagi myśli, że wciąż jest młodym chłopakiem i świetnym piłkarzem. Mama Oli jest bardzo zapracowana. Wie, że tata potrafi psocić jak dziecko, ale uważa, że jest przy tym bardzo zabawny. Radzi Oli, żeby zrobiła coś takiego, co go zawstydzi. Wtedy zrozumie, że nie powinien przynosić wstydu swoim dzieciom. Ola urządza więc w cukierni awanturę, żądając ciastka z kremem. Rzuca się na podłogę i rozpacza. Młodszy brat, Edek, bardzo chętnie jej pomaga, wyrzucając na podłogę zawartość kosza na śmieci. Tata jest zszokowany i postanawia już nigdy nie przynosić wstydu rodzinie. Następnego dnia, jak może, ogranicza swoje popisy. Niechcący tylko kopie piłkę, która wpada aż na dach szkoły. Ale to akurat jest w porządku. Chłopcy są pełni podziwu i Ola przymyka oko. Ojciec postanawia się poprawić. A Stefek wyznaje Oli miłość. Książka jest przezabawnym opisem rodzinnych relacji. Ola nie lubi jak ktoś traktuje ją jak dziecko. Rodzice chcieliby, żeby ciągle była dzieckiem. Na pewno dzieckiem jest jeszcze Edzio, mały eksperymentator, który wszędzie sieje zniszczenie i jest zawsze w pobliżu starszej siostry. Jada płatki śniadaniowe z ketchupem. Sprawdza, czy uda mu się włożyć wszystkie swoje ubrania naraz. Mówi zakazane słowa w najmniej oczekiwanym momencie. Grasuje po domu z nożyczkami. Jest żywo zainteresowany piłką, nawet wtedy gdy trzeba po nią wejść na dach szkoły. Wszystkiemu z czułością przygląda się ojciec, który, podobnie jak Edzio, tryska energią i pomysłami. Nie jest typem dystyngowanego mężczyzny w garniturze, który podwozi dzieci do szkoły drogim samochodem. Jest zwyczajnym tatą, który chce być w samym środku wydarzeń. Ilustracje Thorbjørna Christoffersena są znakomitym uzupełnieniem tekstu. Artysta idealnie oddaje nastroje bohaterów, radość, smutek, irytację, dziecięcą ciekawość. Dostrzega najmniejszy szczegół ludzkiej fizjonomii. Rysuje miny, stroje i szczegóły, które powodują, że nie możemy przestać się śmiać. Książka z pewnością spodoba się małym i dużym czytelnikom. Rodzicom pozwoli spojrzeć na proces wychowawczy z większym dystansem. Polecam. Oprawa twarda, szyta, większy format, kolorowe ilustracje.
 • Dziadkowie, piranie i inne historie
    Autor: Rocio Bonilla Wydawnictwo: Papilon   Rocio Bonilla jest hiszpańską autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Pracowała jako projektantka graficzna, malarka, nauczycielka. Jako mama trójki dzieci, ciągle zachwyca się ich wrażliwością i wyjątkowym sposobem patrzenia na świat. Swoje uczucia przenosi na papier. Bohaterem najnowszej książki jest Nikoś. Mama mówi, że jest podobny do dziadka. Tak jak on, nie lubi kremu z cukinii. Dziadek Roderyk miał ciekawe dzieciństwo i lubi o nim opowiadać. Wspomina kamienie wkładane do kieszeni w wietrzny dzień i piżamki ogrzewane przy piecyku. Dzisiaj nie radzi sobie z obsługą telefonu komórkowego. Wcześniej nie potrzebował korzystać z takich wynalazków. Zaczął pracować w bardzo młodym wieku i nie chodził do szkoły. Sam nauczył się czytać i dzisiaj ma bardzo dużo książek. Uczy swojego wnuczka szacunku do nich. Mówi, że powinien się cieszyć, że ma zadawane lekcje do odrobienia. Dziadek zabiera Nikosia do muzeów i opowiada mu o sztuce. Ma niesamowitą wyobraźnię i potrafi zamienić kartonowe pudełko w piracki statek. Przyjaźni się z babcią Rity i może kiedyś zostaną małżeństwem. Nikoś obserwuje dziadków swoich kolegów i koleżanek. Każdy z nich ma jakieś ulubione czynności. Na przykład budowanie domków dla ptaków, czytanie gazety, gotowanie. Autorka pokazuje wartość relacji łączących dwa pokolenia. Dzieci lubią przebywać ze starszymi osobami, bo one nigdy się nie spieszą, są trochę roztrzepane, zapominalskie, ciepłe, wrażliwe. Chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Ilustracje, wykonane techniką malarską, podkreślają pozytywny charakter tej krótkiej historyjki. Są utrzymane w ciepłych barwach. Bohaterowie uśmiechają się, cieszą się z możliwości wspólnego spędzania czasu. Artystka w mistrzowski sposób podkreśla cechy ich charakteru. Książka na długo zostaje w pamięci czytelnika, jest idealna do wspólnego czytania. Ilustracje zachęcają do podjęcia próby sportretowania swoich dziadków. Polecam. Oprawa twarda, szyta, matowy papier, większy format.
 • Słownik rodzinny
  Słownik rodzinny Natalia GinzburgAutor: Natalia Ginzburg                                                 Wydawnictwo: Filtry   „Słownik rodzinny” należy do klasyki literatury włoskiej, od lat jest w Italii lekturą, wydany w oryginale w 1963 roku zdobył nagrodę Premio Strega – czyli najbardziej prestiżowy z przyznawanych we Włoszech laurów. Natalia Ginzburg (I raz na liście) opisała w prezentowanej powieści własne życie, swoją rodzinę zasymilowanych Żydów. W krótkim słowie wstępnym wyjaśnia, czemu nie chciała nadać choćby jednej postaci fikcyjnego nazwiska. Wszystko zachowała autentyczne, narażając się na ryzyko familijnego ostracyzmu, ale i członkom rodziny tak naprawdę wynagradza wszelkie złośliwości jakość literacka pisarstwa Ginzburg. Drobiazgowy portret rodziny to jedno, a wielka na jej podstawie opowieść o losach obcej społeczności zamieszkującej faszystowskie Włochy przed, w trakcie i po II wojnie światowej to wartość dodana. Ojciec furiat (Giuseppe Levi – słynny profesor anatomii), uroczo infantylna matka, rodzeństwo i tytułowy „słownik”. Rodzina pisarki porozumiewała się jak gdyby autorskim idiomem. Znakomita z wielu względów powieść autobiograficzna, w której, jak podkreśla Ginzberg, nic nie zostało zmyślone. Rzecz jest jednak napisana w ciągu fabularnym charakterystycznym dla tradycyjnej prozy. Niezwykle istotna nowość wydawnicza na polskim rynku. Oprawa twarda, szyta.
 • Błędnik
  Błędnik Henry WoodAutorka: Mrs Henry Wood              Wydawnictwo: Zysk i S-ka   Henry Wood była kobietą. To pseudonim artystyczny Ellen Price, jednej z poczytniejszych brytyjskich pisarek epoki wiktoriańskiej. „Błędnik” należy do najpopularniejszych powieści Wood. Oryginał ukazał się w 1872 roku. Teraz pierwsze wydanie książki trafia w ręce polskich czytelników, a przez to nadarza się świetna okazja na literacką ucztę w starym stylu i starych dekoracjach. Nie mamy do czynienia z arcydziełem; tych w ogóle jest mało. Ale na pewno „Błędnik” można uznać za angielską klasykę literatury popularnej. Autorka łączy w tej obyczajowej powieści wątki miłosne, rodzinne, a nawet kryminalne, przez co fabuła szybko nabiera rozpędu i czyta się ją szybko mimo sporej objętości tekstu. Bohaterami są dwaj bracia – Adam i Karl Andinnian; podobni jak krople wody, lecz nie do siebie a raczej do Kaina i Abla, z tym wyjątkiem, że u Henry Wood brat nie zabija brata tylko przypadkowego mężczyznę napastującego kobietę. Mordercą okazuje się Adam – starszy z rodzeństwa, ulubieniec matki. Karl, choć zdecydowanie bardziej szlachetny i młodszy, nie może liczyć na podobne fory. Toteż nic dziwnego, że matka zrobi wszystko, aby wyciągnąć z więzienia skazanego na dożywocie Adama. Lektura pozwala poczuć klimat XIX-wiecznej Anglii, ówczesne konwenanse, problemy rodzinne. Wiele z obserwacji Henry Wood można nałożyć na czasy współczesne. Oprawa twarda, szyta.
 • Pióro gryfa
  Pióro gryfa Cornelia FunkeAutorka: Cornelia Funke                                                Wydawnictwo: Poradnia Poziom: BD III Druga część cyklu „Kraina smoków” pióra niemieckiej pisarki, Cornelii Funke. Tom pierwszy nie dotarł do nas, ale cieszy się popularnością, został zekranizowany. W drugiej odsłonie śledzimy dalsze przygody smoka Lunga i chłopca sieroty Bena, którzy tym razem zwarli szyki, aby walczyć o przetrwanie baśniowych stworzeń, którym grozi wyginięcie. Chodzi konkretnie o pegazy, a raczej kilka pegazich źrebiąt. W ich wykluciu a zarazem ocaleniu gatunku może pomóc tylko słoneczne pióro gryfa. To mityczne zwierzę nie jest jednak zbyt łaskawe. Nie cieszy się zwłaszcza na widok smoka. Powieść dostarcza co nie miara przygód, pozytywnych emocji i fabularnych atrakcji z punktu widzenia starszych dzieci i młodszej młodzieży. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Labirynt Fauna” (p. 15/19; wspólnie z Guillermo del Toro).
 • Odzyskać przyszłość
  Odzyskać przyszłość Sigrid UndsetAutorka: Sigrid Undset                                          Wydawnictwo: Ośrodek KARTA   Pamiętnik Sigrid Undset – jednej z najwybitniejszych norweskich pisarek. Książka oferuje niebanalne spojrzenie na II wojną światową. Perspektywa skandynawska w opisie wojennej traumy należy do rzadkości, zwłaszcza wśród naszych czytelników przyzwyczajonych głównie do polskich relacji. Undset była bojującą przeciwniczką nazizmu już w latach trzydziestych, dlatego po ataku Niemców na Norwegię w 1940 roku zdecydowała się na ucieczkę z ojczyzny, wiedząc, że stanie się w niej oczywistym celem. Podróż przez Szwecję, Związek Radziecki, Japonię i Stany Zjednoczone zaowocowała oryginalną publikacją, którą od tej pory mogą cieszyć się polscy sympatycy wojennej literatury faktu. Undset w „Odzyskać przyszłość” prezentuje wyborną formę językową, jej wywód płynie wybitnie naturalnie, a przekaz jest wyczerpujący i zróżnicowany. Z lektury wyłania się obraz niezmąconej do cna wojennym niepokojem norweskiej mentalności. Wyróżniają się też same opisy podróży; zwłaszcza rozdział pt. „Czternaście dni w Rosji”. Dla fanów niesztampowych ujęć II wojny światowej pozycja obowiązkowa. Oprawa miękka, klejona.
 • Kuklany las
  Kuklany las Anna MusiałowiczAutor: Anna Musiałowicz                                        Wydawnictwo: Stara Szkoła   Niezwykle ciekawa powieść Anny Musiałowicz (I raz na liście). Utwór reprezentuje bowiem rzadko w Polsce uprawiany gatunek horroru; i to bardzo inteligentnego, bez rozlewu krwi, czy epatowania niekontrolowaną przemocą. Autorka pisze subtelnie, kreuje atmosferę strachu, wkomponowuje w fabułę elementy grozy i baśni. Powieść usatysfakcjonuje czytelników, którzy szukają wrażeń estetycznych w nastroju, niekoniecznie w samych wydarzeniach. Musiałowicz wprowadza wielu bohaterów, a zaczyna od Karola, który zabiera syna na zabawę do lasu. Po powrocie dziecko zmienia się, co niepokoi matkę. Równolegle poznajemy Pawła gubiącego drogę do domu w alkoholowym amoku po rozstaniu z kobietą. Ponadto są jeszcze matka i córka mieszkające w chacie nieopodal lasu. Matka jest już umierającą staruszką, córka ma poważne problemy wewnętrzne. Każdy ma tutaj jakąś dziwną cechę, co sugeruje, że w każdej chwili może coś się wydarzyć, pęknąć, wybuchnąć. Prawdziwie mroczna lektura, niebanalna i ambitna. Autorka rokuje na przyszłość, trzeba koniecznie mieć na nią oko. Oprawa miękka, klejona.
 • Między światem a mną
  Między światem a mną Ta-Nehisi CoatesAutor: Ta-Nehisi Coates                                                                   Wydawnictwo: Agora   Ta-Nehisi Coates – jeden z najważniejszych współczesnych twórców afroamerykańskich – debiutuje na liście kultową książką „Między światem a mną”. Autor posłużył się formułą epistolarną. Rozdziały przyjmują konstrukcję listów pisanych do syna, w których Coates wykłada prawdę o micie amerykańskiego snu. Wiele rzeczy demaskuje, odsłania niewygodne fakty, pokazuje twarde dane na temat współczesnego oblicza rasizmu. Coates uprawia coś w rodzaju życiopisania, to znaczy własne doświadczenia przekuwa w opowieść literacką. Mamy wprawdzie do czynienia z literaturą faktu, ale język autora jest plastyczny, dosadny i drobiazgowo dopracowany. Coates z dzieciństwa najbardziej zapamiętał to, że musiał nauczyć się, które rewiry należy omijać ze względów bezpieczeństwa. Autor oskarża Amerykę, co zawsze jest wyrazem dużej odwagi. Jego dorosłe życie skoncentrowało się na buncie przeciwko skostniałym zasadom i fałszowaniu prawdy między innymi o sytuacji czarnoskórych, nieoficjalnym przyzwoleniu na agresję wobec nich. Intrygująca nowość, eseistyka na najwyższym poziomie. Oprawa twarda, szyta.
 • Superkultura. Geneza fenomenu superbohaterów
  Superkultura Tomasz ŻaglewskiAutor: Tomasz Żaglewski                                              Wydawnictwo: Universitas   Świetna rozprawa naukowa Tomasza Żaglewskiego, pracownika Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Z perspektywy fanów kultury popularnej, którzy obserwują dynamiczny rozwój roli superbohatera w współczesnym przemyśle filmowym, prezentowana książka może być istną czytelniczą przygodą. Autor co prawda unika pisania chociażby o Batmanach w reżyserii Christophera Nolana (zresztą od razu widać, że woli wersje Burtona i Schumachera), ale tytuł wskazuje, że celem badawczym był opis genezy fenomenu, a więc cofamy się do czasów, gdy jeszcze nikt nie słyszał o Christianie Bale’u. Punktem dojścia są obszerne analizy postaci Supermana i Batmana właśnie, ale zanim to nastąpi, Żaglewski raczy czytelnika wprowadzającą wiedzą z zakresu pochodzenia herosów. Prezentowana pozycja w znaczący sposób ułatwia zrozumienie współczesnej popkultury, w pewnym stopniu stanowi nawet instrukcję jej obsługi. Książka powinna cieszyć się popularnością wśród młodzieży. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Kinowe uniwersum super bohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego” (p. 13/17).
 • Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci
  Zagadka Iny Benity Marek TelerAutor: Marek Teler                                                        Wydawnictwo: Bellona   Znakomita książka Marka Telera, dziennikarza pasjonującego się historią kobiet i artystów II RP. Autor jest wciąż bardzo młody (rocznik 1996), dlatego tym bardziej należy mu się szacunek za wykonaną pracę. Widać, że Teler żyje opisywaną tematyką, która częstokroć trywializowana w literaturze przedmiotu, traktowana powierzchownie w oparciu o sążnistą bibliografię nabrała nowego wymiaru i blasku. W centrum publikacji stoi Ina Benita, ale główny atut prezentowanej książki zasadza się na szerszym ujęciu problematyki. Benita daje Telerowi piękną twarz, fascynujący i obfity w najróżniejsze wydarzenia oraz zwroty akcji życiorys, ale staje się też dlań trampoliną, od której odbija się, aby uchwycić to, co niezauważalne. Chodzi mianowicie o nieoczywistość wyborów dokonywanych przez artystów w czasie okupacji. Autor bywa w tym bardzo twórczy, jak chociażby w wątku Igo Syma – chyba najbardziej znanego zdrajcy wywodzącego się ze środowiska filmowego; nawiasem mówiąc kochanka Iny Benity. Teler jest szczególarzem, ale inaczej być nie może w przypadku takich książek. Wymuszają one na autorze przemianę w śledczego, który oprócz zebrania faktów potrafi je jeszcze analizować. Tak właśnie się stało. Wielbiciele dziennikarskich dochodzeń w sprawie najciekawszych przypadków i kuluarów kultury II RP będą zachwyceni. Oprawa miękka, klejona.
 • Operacja księga czarodzieja
  Operacja księga czarodzieja Jorn Lier HorstAutor: Jorn Lier Horst                                           Ilustrator: Hans Jorgen Sandnes                  Wydawnictwo: Media Rodzina Poziom: BD II Część bardzo już licznej serii „Biuro Detektywistyczne nr 2”. Poprzednio zaprezentowaliśmy: „Operacja Rower” (p. 7/21). Autor tworzy również literaturę kryminalną dla czytelników dorosłych, w przeszłości był szefem wydziału śledczego policji w Vestfold. W najnowszej odsłonie mali detektywi staną w szranki z trudnym śledztwem w sprawie iluzjonisty Fredrika Fernando. Mężczyzna wprawdzie zmarł w więzieniu, ale zostawił po sobie wiele tajemnic, między innymi zaginioną księgę z opisem sztuczek. Podczas rozwiązywania sprawy bohaterowie natkną się na kilka innych intrygujących szczegółów, a wraz z nimi współuczestniczyć w przygodzie mogą czytelnicy. Na każdej stronie – zgodnie z tradycją cyklu – znajduje się bowiem ćwiczenie na spostrzegawczość polegające na odnalezieniu elementu stanowiącego przedmiot dialogu lub aktualnej sytuacji fabularnej. Mocny punkt bardzo udanej serii. Oprawa twarda, szyta.
 • Pora snu w zoo
  Sophie Schoenwald Pora snu w zooAutorka: Sophie Schoenwald                                             Ilustrator: Gunther Jakobs                                        Wydawnictwo: Esteri Poziom: BD O/I Trzecia część serii o sympatycznych mieszkańcach ogrodu zoologicznego. Tom drugi pt. „Karnawał w ZOO” (p. 1/21). Tom pierwszy pt. „Wielkie mycie zębów w ZOO” (p. 22/18). Jak dobrze widać po samych tytułach, mali czytelnicy obserwują mieszkańców zoo w różnych sytuacjach. Tym razem przyszła noc; niby pora snu, lecz nie dla wszystkich. Najdotkliwiej przekonał się o tym pamiętany z poprzednich odsłon cyklu jeż Ignacy, który sam nie może pospać, ponieważ nieustannie musi rozwiązywać problemy z zaśnięciem innych. Każda z tych sytuacji jest komiczna i zabawna, do tego okraszona doskonałą oprawą graficzną. Dzieci mogą też poćwiczy ekwilibrystykę językową i słowotwórstwo. Autorka sprytnie wkomponowała w opowieść językowe łamańce składające się z nazw zwierząt zakłócających nocny spokój Ignacego. Potencjał publikacji został w pełni wykorzystany. Oprawa twarda, szyta.
 • Sztuka mówienia nie. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy
  Sztuka mówienia nie Damon ZahariadesAutor: Damon Zahariades                                     Wydawnictwo: Helion   Damon Zahariades – ekspert w dziedzinie zarządzania produktywnością, przedsiębiorca, właściciel agencji marketingowej – porusza w swoim poradniku istotną problematykę uczciwego, świadomego odmawiania innym ludziom. Sam autor określa się jako nałogowego zadowalacza na odwyku. Prawo do odmowy jest bardziej ważne niż może się wydawać. Zahariades uczy odmowy stanowczej acz kulturalnej. Nie oszczędza przy tym nikogo: ani członków rodziny, ani współpracowników, ani nieznajomych. Podaje przy tym zróżnicowane strategie odmawiania, które sprawią, że mityczne słowo „nie” zostanie wypowiedziane w sposób profesjonalny (np. bez stosowania wymówek lub z alternatywną propozycją). Książka została napisana atrakcyjnie dla czytelnika. Jest krótka, lekka i bardzo merytoryczna. Oprawa miękka, klejona.
 • Bursztyn i żyto. Bałtycka podróż kulinarna. Estonia, Łotwa, Litwa
  Bursztyn i żyto Zuzanna ZakAutorka: Zuzanna Zak                                         Wydawnictwo: APN Promise   Pięknie wydana książka kulinarna autorstwa Zuzanny Zak – Polki mieszkającej w Wielkie Brytanii, gdzie zrobiła prawdziwą karierę jako specjalistka od sztuki kulinarnej łączonej z perspektywą kulturową. „Bursztyn i żyto” to zbiór przepisów będących pokłosiem podróży autorki w rodzinne strony babci, na Litwę. Zak poznała wówczas dobrze również zwyczaje kulinarne Łotwy i Estonii. Na styku Europy Wschodniej i Skandynawii odkryła bałtycką tradycję gotowania, ale wkomponowała w nią współczesne mody żywieniowe. Wszystkie dania łatwo przyrządzić w domu. Dokładne opisy z uwzględnieniem kontekstu kulturowego umilają zdjęcia. Pozycja zawiera indeks potraw i składników. Oprawa twarda, szyta.
 • Co gryzie weterynarza
  Autor: Łukasz Łebek Wydawnictwo Poznańskie   Książka lekarza weterynarii z Tarnowskich Gór, jak sam o sobie mówi „zwierzoluba”, opisującego na blogu swoje doświadczenia z pracy, autora książek dla dzieci (poprzednio ma liście: „Wszystko o… krowach” p. 19/20). Tytułowe pytanie można rozpatrywać na dwóch poziomach, tym dosłownym i tym bardziej filozoficznym. Autor udziela odpowiedzi na obu płaszczyznach. Fizycznie weterynarza gryzie wszystko: chomiki, króliki, świnki morskie, psy i koty, które dodatkowo dotkliwie drapią, przez co czasami nawet najprostsze badanie staje się nie lada wyzwaniem. Patrząc na głębszy sens pytania, lekarz opowiada przede wszystkim o właścicielach, których zachowania są kanwą rozważań o szczęściu zwierząt, ich chorobach, starości czy śmierci. Pokazane są sytuacje znane z gabinetów lekarskich dla ludzi: zbyt późne przychodzenie z chorobą, samodiagnozowanie za pomocą Internetu, niestosowanie się do zaleceń lekarskich i dietetycznych, fobia antyszczepionkowa, co w przypadku wścieklizny jest nie tylko łamaniem prawa, ale również narażaniem ludzi i zwierząt na śmiertelne niebezpieczeństwo. Książka napisana w żywy, ciekawy sposób, okraszona wieloma zabawnymi, wzruszającymi i pouczającymi historyjkami z weterynaryjnej praktyki. Autor opowiada m.in. o skomplikowanym porodzie alpaki, który przyszło mu odbierać i radości, gdy po długiej, wyczerpującej walce mała alpaka znalazła się w jego ramionach. Zupełnie innych wrażeń dostarczył lekarzowi odebrany telefon z pytaniem, czy w jego przychodni kastrują ogry. Chodziło oczywiście o ogiera, ale wyobraźnia podsunęła lekarzowi wizję wielkiego, zielonego Shreka na stole operacyjnym, pozbawianego atrybutów męskości. Książka zawiera humorystyczne ilustracje. Bardzo polecam.  
 • Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
  Autor: Paweł Piotr Reszka Wydawnictwo: Agora   Nowa książka reportera, laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autora nominowanej do wielu nagród książki „Płuczki. Poszukiwania żydowskiego złota” (p. 5/20) to zbiór reportaży prasowych, które były publikowane w „Dużym Formacie” w latach 2010-2021. Reszka przygląda się problemom dotykającym wielu polskich rodzin, ich trudnej sytuacji życiowej i warunkom, w jakich żyją. Skupia się na historiach rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych, dramatycznych losach kobiet oraz dzieci. Zagląda do mieszkań komunalnych, ale też do – jak mogłoby się wydawać – normalnych domów. Pokazuje, co się tam dzieje. A są to często wstrząsające sceny przedstawiające przemoc psychiczną i fizyczną, brutalne zabójstwa, wielopokoleniowe współuzależnienia, znęcanie się nad osobami niepełnosprawnymi, przerażające ubóstwo. Rozmawia z ofiarą i oprawcą, sąsiadami, pracownikami ośrodków społecznych, policjantami. Pokazuje ludzką bezradność, obojętność na krzywdy innych, wady i bezduszność systemu, ale też miłość i poświęcenie. Tytułowy reportaż opowiada historię związku niepełnosprawnej Natalii i rozwiedzionego Krzysztofa, który na początku znajomości nazywał ją „serduszkiem”, zabierał na romantyczne spacery i zrywał dla niej stokrotki. Później jednak zaczął ją bić, gwałcić i znęcać się nad nią psychicznie. Kobieta opowiada o życiu w nienawiści i leku: „Taki strach, że włosy na rękach stają dęba, serce mocno wali, w uszach piszczy, ręce i nogi latają, a w buzi robi się całkiem sucho, krtań ściska się tak, że słowa nie można wykrztusić” (s. 58). W zbiorze znajdziemy też reportaż o dzieciobójczyniach, Krystynie maltretowanej latami przez męża i młodszego syna, którzy upozorowali jej samobójstwo, czarnoskórym bokserze z domu dziecka, młodych rodzicach, którzy doprowadzili do śmierci pięcioletniej niepełnosprawnej córeczki przez zagłodzenie (ważyła siedem kilogramów, miała odleżyny), starzejącym się ojcu, który martwi się o przyszłość swojego upośledzonego umysłowo dwudziestoośmioletniego syna. Mocna, przejmująca lektura. Niektóre reportaże z prezentowanego zbioru były nominowane do Grand Press. Oprawa twarda, szyta. Polecam miłośnikom literatury faktu.
 • Potosí. Góra, która zjada ludzi
  Autor: Ander Izagirre Wydawnictwo: Filtry   Książka hiszpańskiego reportera i dziennikarza publikującego w „National Geographic”, „El Pais” i CNN.com to znakomity, mocny reportaż o mieszkańcach tytułowego Potosí – miasta położonego na wysokości około 4000 m n.p.m. w boliwijskich Andach, nad którym wznosi się słynna z bogactw naturalnych góra Cerro Rico. Codziennie tysiące górników wchodzi w głąb tej góry, ciężko pracując w bardzo szkodliwych warunkach, w dodatku bez umowy i jakichkolwiek praw pracowniczych, przy wydobyciu srebra, ołowiu, cynku i cyny. Kopalnie Potosí eksplorują surowce warte miliardy dolarów, jednak pracujący w niej górnicy żyją w biedzie i nie dożywają czterdziestego roku życia. Szczególnie trudna sytuacja dotyka wdowy po górnikach i ich dzieci. Jedną z nich jest donna Rosa, która po śmierci męża na krzemicę musiała wraz z dziećmi zostawić mieszkanie wynajmowane w mieście i zamieszkać na wysokości 4400 metrów w baraku przy kopalni, w tragicznych warunkach, bez wody i prądu, a także przyjąć nisko płatną, ale bardzo odpowiedzialną pracę strażniczki. Jej czternastoletnia córka, Alicia – główna bohaterka reportażu – w nocy pracuje w kopalni (za darmo, gdyż ma „uregulować dług matki”), a w dzień uczy się w szkole. Dziewczyna marzy o lepszym życiu dla siebie, mamy i swojej młodszej siostry. Reporter, przedstawiając historię Alicii, jej matki i innych strażniczek, porusza wiele trudnych tematów związanych z boliwijską rzeczywistością, takich jak praca dzieci w kopalniach, dyskryminacja kobiet, wyzysk górników, niesprawiedliwość społeczna, przemoc domowa, kradzieże i gwałty. Wiele miejsca poświęca też zdrowiu mieszkańców Potosí, którzy muszą oddychać powietrzem nasyconym metalami i pić skażoną wodę. Gdy Liga Ochrony Środowiska wykonała badania ich krwi, wykryła u nich nieprawdopodobnie wysoki poziom arsenu, kadmu, rtęci i cynku. Poznamy również historię Boliwii, a także jej współczesną sytuację gospodarczą, polityczną, społeczną, obyczajową i kulturową. Dobrze napisany reportaż. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.  
 • Najlepszy przyjaciel psa. Historia nierozerwalnej więzi
  Autor: Simon Garfield Wydawnictwo Dolnośląskie   Brytyjski dziennikarz, autor literatury faktu oraz miłośnik psów z pasją opowiada historię przyjaźni człowieka z psem, analizując rozwój łączącej ich od wieków więzi, a także zgłębiając fenomen psa. W swojej opowieści łączy ciekawe historie psów i ich właścicieli, odkrycia i ciekawostki naukowe, rozważania na temat esencji psa oraz wątki osobiste. Omawiając różnorodne aspekty relacji człowieka z psem prezentuje ciekawe eksperymenty, wyniki badań psychologów, neurologów i antropologów ewolucyjnych oraz spostrzeżenia właścicieli psów. Wielokrotnie odnosi się też do tekstów starożytnych i publikacji Darwina. Ciekawie opowiada o roli psów, jaką odegrały w historii ludzkości oraz jaką pełnią w obecnych czasach. Poznamy między innymi historie XIX-wiecznych psów kolejowych, wiktoriańskich psów grających w karty, psów opiekunów osób cierpiących na epilepsję, psów latających w kosmos, psów gwiazd filmowych, psów pracujących na oddziałach onkologicznych i pediatrycznych, jak też w księgarniach, szkołach oraz firmach. Wśród przykładów psiej inteligencji, wierności i lojalności pojawia się legendarny Hachiko z Tokio, Bobby z Edynburga, który przez czternaście lat trwał przy grobie swego pana i Dżok z Krakowa. Znajdziemy też przegląd psich bohaterów w malarstwie, literaturze, komiksie, filmie, sztuce i internecie. Autor wiele miejsca poświęca zjawisku antropomorfizacji psów. Porusza tematy etyczne dotyczące np. traktowania psów przez ludzi czy krzyżowania ras. Opowiada też o swoim ukochanym czarnym labradorze, z którym uwielbia chodzić do parku i przyjaznego psom kina. Publikacja zawiera bibliografie, przypisy oraz czarno-białe ilustracje. Okładka twarda, szyta, mały druk. Ciekawa, wieloaspektowa, napisana z pasją i humorem lektura. Bardzo polecam.  
 • Kto tu mieszka?
  Autorka: Radka Janská Ilustratorka: Carmen Saldaňa Wydawnictwo: Adamada Poziom: BD O/I   Książka z okienkami dla małych odkrywców przyrody stworzona przez czeską autorkę oraz hiszpańską graficzkę i ilustratorkę. Bohaterem jest mały ślimak szukający miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Wędrując, poznaje schronienia różnych zwierząt, np. norę borsuka, gniazdo drozda i dziuplę dzięcioła. Wszystkie domy są jednak już zajęte. Dopiero spotkanie z żółwiem uświadamia małemu bohaterowi, że swój domek ma cały czas przy sobie. Dzieci, śledząc perypetie ślimaka i otwierając okienka, poznają wiele ciekawostek o zwierzętach i ich zwyczajach. Książka jest bardzo atrakcyjna i pomysłowo zaprojektowana – pięknym, realistycznym ilustracjom towarzyszą małe porcje tekstu, umieszczone również pod klapkami. Angażuje małych czytelników do odpowiadania na pytania, wyszukiwania wskazanych zwierząt na dużych ilustracjach i rozpoznawania zwierzęcych domów. Rozwija też ciekawość przyrodniczą. Świetna propozycja nauki przez zabawę. Oprawa twarda, sztywne strony z zaokrąglanymi brzegami. Polecam.
 • Feluś i Gucio poznają zawody
  Autorka: Katarzyna Kozłowska Ilustratorka: Marianna Schoett Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Poziom: BD I   Kolejna część serii o przygodach przedszkolaka Felusia i jego misia Gucia autorstwa nauczycielki wychowania przedszkolnego (poprzednio: „Feluś i Gucio idą do przedszkola” p. 5/18). Tym razem ciekawi świata bohaterowie poznają najpopularniejsze zawody. Okazją do tego są zarówno rodzinne wyjścia i wizyty u przyjaciół, jak też wycieczki, spacery oraz spotkania z ciekawymi ludźmi organizowane przez przedszkole. Feluś dowiaduje się, na czym polega praca aktora, ogrodnika, informatyka i paleontologa. Odwiedza gabinet weterynaryjny, remizę strażacką oraz warsztat samochodowy. Wciela się w rolę lekarza, budowniczego i sportowca. Z fascynacją przygląda się też pracy swoich rodziców – tata jest architektem, a mama bibliotekarką. Każdemu zawodowi poświęcona jest jedna rozkładówka z dużymi, sympatycznymi ilustracjami przedstawiającymi pracę poszczególnych osób oraz zabawę dzieci w zawody. Scenki opatrzone są krótkim tekstem. Książeczka w ciekawy sposób przybliża najmłodszym czytelnikom różne środowiska pracy oraz najważniejsze czynności osób wykonujących dany zawód. Inspiruje dzieci do odgrywania scenek i zabawy w zawody, a także odkrywania swoich pasji i zainteresowań. Pozycja opatrzona jest wskazówkami i radami dla rodziców. Kartonowa. Polecam.
 • Juve! Historia potęgi
  Autor: Herbie Sykes Wydawnictwo: Znak Horyzont     Książka brytyjskiego dziennikarza sportowego to historia klubu piłkarskiego Juventus Turyn, drużyny, która we Włoszech budzi skrajne emocje – od bezgranicznej miłości do wielkiej nienawiści. Początki klubu sięgają XIX wieku, ale prawdziwa wielkość „Starej Damy” związana jest z rodziną Agnellich, właścicieli Fiata, którzy w 1923 roku przejęli stery w Juventusie i dzierżą je do dziś. Autor łączy umiejętnie opis dziejów klubu z historią Włoch, opisując związki Agnellich z faszystowskim reżimem Mussoliniego, a następnie ich udział w powojennej odbudowie kraju. Zarobione w ten sposób pieniądze pozwoliły zbudować motoryzacyjne imperium, z którym równolegle rósł również Juventus. Czytelnik znajdzie wiele ciekawostek z dziejów klubu, pozna największe gwiazdy bianconerich, skandale, które wstrząsały klubem. Dobrze napisana, ciekawa historia piłkarskiego giganta, w barwach którego występował Zbigniew Boniek, a jego bramki dziś strzeże Wojciech Szczęsny. Książka zawiera kalendarium historii Juvenusu F.C. Okładka miękka, klejona, większy format. Polecam fanom piłki nożnej.

 • Straszny kraj
    Autor: Keith Gessen Wydawnictwo Prószyński i S-ka Keith Gessen urodził się w Moskwie. Jako sześciolatek razem z rodziną przeniósł się na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie prowadzi kwartalnik literacki i wykłada dziennikarstwo na nowojorskim Uniwersytecie Columbia. Jest bratem Mashy Gessen, jednej z najgłośniejszych amerykańskich krytyczek reżimu Putina. „Straszny kraj” to jego druga powieść tego autora, zawierająca wątki autobiograficzne. Gessen przenosi się na jakiś czas do Rosji, aby zająć się swoją babcią. Jego sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Zajęcia na uniwersytecie nie przynoszą oczekiwanego dochodu, nie ma rodziny, zostaje porzucony przez dziewczynę. Brat, Dima, który dotychczas opiekował się babcią, musi wyjechać do Londynu w interesach. Gessen wie, że nie można mu ufać, bo od dziecka pakował się w kłopoty. I rzeczywiście, już pierwszego dnia okazuje się, że w starym moskiewskim mieszkaniu nic nie jest takie, jak opisywał Dima. Stan babci nie jest najlepszy. Fizycznie jest sprawna, ale traci pamięć. W kółko zadaje te same pytania i często nie poznaje swojego wnuka. On jednak postanawia, że tak łatwo się nie podda. Organizuje starszej kobiecie czas, chodzi z nią na spacery i do kina. Mieszkanie jest położone w samym sercu Moskwy i jest darem od Stalina, bo babcia, jako profesor historii konsultowała film o Iwanie Groźnym. Stalin kazał dać mieszkania wszystkim, biorącym udział w tym projekcie. Teraz pokoje przypominają wnętrza muzeum. Pełno w nich pamiątek i zdjęć całej rodziny. Tylko na tych zdjęciach wszyscy są razem, bo w rzeczywistości rodzina dawno rozjechała się po świecie. Gessen nie pierwszy raz wraca do Rosji. Był tutaj podczas studiów. Wtedy zastał biedę i ruinę. Każdego dnia cieszył się z możliwości powrotu do Ameryki. Z dumą używał przywiezionych ze sobą kosmetyków, które pachniały lepszym światem. Etykiety na opakowaniach były radosne, jaśniejsze, kolorowe. Teraz widzi Rosję nowobogacką. W luksusowych częściach miasta za kawę trzeba zapłacić czterdzieści dolarów. Ulicami przechadzają się ludzie w drogich garniturach i garsonkach, rozmawiając przez super płaskie telefony. Ekskluzywne samochody wjeżdżają do podziemnych parkingów. Ale architektura miasta jest wciąż taka sama, nielogiczna, monumentalna, socrealistyczna. Wszystkie linie metra, jak promienie słońca, łączą się w centralnym punkcie, jedynym miejscu, gdzie można się przesiąść. Powoduje to straszny tłok na peronach. Rosja nadal jest imperialna. Media, będące pod kontrolą państwa, z sarkazmem relacjonują atak na Gruzję. Książka Keitha Gessena to pełen szczerości raport z pobytu w Moskwie, powrót do dzieciństwa, rozprawienie się z kompleksami, poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytania. Autor zaprasza nas do swojego świata. Czytelnik zatapia się w tej lekturze. Publikacja jest bardzo ciekawa także ze względu na oryginalne zestawienie dwóch światów, amerykańskiego i rosyjskiego. Polecam. Oprawa miękka, klejona.
 • Wszystkie okna dla oknówek
    Autor: Paweł Pstrokoński Wydawnictwo Czarne   Paweł Pstrokoński jest ornitologiem i popularyzatorem wiedzy o przyrodzie. Prowadzi wycieczki terenowe, prelekcje i warsztaty, występuje w audycjach radiowych i pisze artykuły do prasy. Publikował w Tygodniku Powszechnym, Wiedzy i Życiu oraz Zieleni Miejskiej. W swojej książce opisuje ptasie życie, miłość, zdradę, walkę o władzę, rozstania i powroty, troskę o potomstwo, gniazdo i pożywienie. Opowiada o codziennych zmaganiach ptaków żyjących w miastach: jaskółek, jerzyków, wron, wróbli i wszędobylskich gołębi. Zwraca naszą uwagę na te rzadziej spotykane i słabiej znane gatunki, śpiewające pokrzewki, bębniące dzięcioły, sokoły gniazdujące na wieżowcach i kominach, bociany białe, puszczyki i bieliki. Dzięki lekturze książki zaczynamy zauważać przyrodę wokół nas. Okazuje się, że także w mieście można prowadzić prawdziwe obserwacje ptaków. Ich obecność na naszych balkonach to radosny świergot od samego rana i powietrze wolne od much czy komarów. Coraz więcej organizacji zajmuje się ochroną ptaków w dużych aglomeracjach miejskich, budując dla nich specjalne budki. Autor opisuje działalność Ptasiego Azylu, mieszczącego się przy warszawskim ZOO. Jego pracownicy często muszą ratować chore gołębie, przeganiane przez mieszkańców, pracowników budowlanych, rozpędzone samochody. Nie mamy do nich szacunku, bo to pospolity gatunek. A jednak to zwierzęta bardzo wrażliwe, które łączą się w pary na całe życie, czują i cierpią. Książka Pstrokońskiego to ciekawa lektura, która sprawi, że zaczniemy bardziej wnikliwie przyglądać się zwierzętom wokół nas. Oprawa miękka, klejona, przypisy.
 • Rewolta
    Autor: Nadav Eyal Wydawnictwo: WAB   Nadav Eyal jest izraelskim dziennikarzem, zdobywcą Nagrody Sokolova, nazywanej izraelskim Pulitzerem. Jako dziennikarz patrzy z dystansu i widzi więcej. Kilka dni przed wyborami prezydenckimi odbywa podróż po Stanach Zjednoczonych, poszukując odpowiedzi na proste pytanie: gdyby wygrał Traump, jak mogło do tego dojść? Sondaże wskazywały, że to raczej niemożliwe. A jednak się stało. Autor analizuje epokę rewolty, narastający fundamentalizm, populizm i nacjonalizm, brexit, kryzys imigracyjny i klimatyczny, ekstremizmy, wojny handlowe i zaburzenie globalnego porządku. Prezentuje wiedzę na temat mechanizmów politycznych i gospodarczych, rządzących naszym życiem społecznym. Opisuje czasy, w których przyszło nam żyć, rozpoczynając od końca epoki odpowiedzialności, która jego zdaniem nastąpiła w chwili zamachów terrorystycznych na World Trade Center, aż po pandemię wirusa COVID-19. Podróżuje, rozmawia z ludźmi, obserwuje ich życie codzienne, zwyczaje, pracę i czas wolny. W Japonii na przykład społeczeństwo gwałtownie się starzeje. Liczba psów i kotów trzymanych w domach przewyższa liczbę dzieci. teraz w wózkach wozi się na spacer właśnie zwierzęta, które traktowane są jak potomstwo. Mają swoje pokoje w mieszkaniach, zabawki i ubrania. W sklepach łatwiej jest kupić zabawkę dla psa, niż dla dziecka. Na marketowych półkach, w najbardziej widocznych miejscach stoją produkty dla ludzi starych. Książka jest adresowana do osób interesujących się polityką i prądami społecznym. Oprawa twarda, szyta, przypisy.